"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
GALERII JA VIDEO. Metsikult valged etendused pakuvad kaasahaaravat teekonda, kus põimuvad valgus ja muusika (3)
28. november 2023
Ainulaadsed tasuta valgusetendused vanalinnas. Foto: Ksenija Kurs

Aasta pimedaimal ajal kutsub Tallinn, Euroopa roheline pealinn 2023, kõiki saama osa viiest linnalooduse ja -ruumi teemalisest etendusest, kus põimuvad valgus ja muusika. Etendused toimuvad 1.-3. detsembril iga päev vanalinnas viies erinevas kohas.

Vaata galeriid (67)

Etendused „Imagine“, „Raba“, „Mets“, „Blossom“ ja „Maakene“ moodustavad omamoodi teekonna, mida saab vaadata järjest, vastavalt algusega kl 16.30 ja 19 Komandandi aiast. Pühapäeval, esimesel advendil toimub kl 16  Raekoja platsil advendiküünla süütamine, mis on ilus algus valgusetenduse jalutuskäigule.

„Mida me novembris-detsembris kõige rohkem soovime? Valgust ja rohelust. Ja nii tekkiski mõte teha rohelise pealinna aasta lõpus midagi ainulaadset, millest saavad osa kõik linnainimesed,“ ütles Euroopa rohelise pealinna ürituste programmijuht Karin Benksohn.

„Need lavastused viivad publiku kaasahaaravale teekonnale, kus loodus saab kunstis ja liikumises hääle ning näo. See on ka kutse vaatajatele mõelda oma rollile looduse kaitsjana ning austada seda, millest meie elu sõltub – looduslik maailm meie ümber,“ lisas ta.

„Metsikult valge“ etenduste ja valguslahenduste peakorraldaja on Argo Valdmaa (MTÜ Öövalgel), originaalmuusika autorid Haldi Välimäe, Mick Pedaja, Kerli Kõiv.

„Imagine“ (kl 16.30 ja 19 Komandandi aias) on John Lennoni kuulsale muusikale toetuv lavastus, mis kõneleb loo meie kodust – Maa. Kodu, mille kaitsmine ja hoidmine on meie kõigi ühine vastutus.

„Raba“ (kl 17 ja 19.30 Harjumäel) on mõtisklus inimese hinge, vabaduse ja looduse omavahelisest kokkukuuluvusest. Nii nagu inimese hing vajab hoolt ja tähelepanu, vajab seda ka raba, kui meie ökosüsteemi oluline tasakaal.

„Mets“ (kl 17.30 ja 20 Hirvepargis) juhib tähelepanu metsa väärtusest ja olulisusest inimese elus. Iga puu on elav, suursuguse perekonna liige, mida tuleb kaitsta. Metsa kaitsmine tähendab elu kaitsmist.

„Blossom” (kl 18.00 ja 20.30 Toompargis) räägib loo õitest ja õitsemisest kui elust, millel on algus ja lõpp. Vahel kui meil on tunne, et meid on maetud, on meid tegelikult alles istutatud.

„Maakene“ (kl 18.30 ja 21 Tornide väljakul) kõneleb inimese suhtest ja suhtumisest meie koduplaneeti. Meie endi tegevus määrab meie endi saatuse, mitte Maa saatuse. Maa kestab edasi. Aga meie?

Lisainfo: https://greentallinn.eu/events/metsikult-valge-euroopa-rohelise-pealinna-valgusetendused/

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vernek
6. dets. 2023 23:46
Aitäh! Väga hea idee ja teostus. Ilus! Selliseid asju võiks rohkem toimuda.
lõpetage see valgusreostus ja avatud kõrtsid hommikuni
2. dets. 2023 06:27
kui need 2 ´tingimust täidetakse , küll siis hakkab ka iive suurenema. Valgusreostus on nii suur, et alates Harju-Kosest pole autol tulesid vajagi , teiselpool Kuusalust alates või Vääna-Jõesuust. See on metsik raiskamine , kus metsagi läheb 1 majale tänavavalgustus ja see põleb peale 23....6 (peaks olema kustunud). Tänan siinkohal Lääne Harju valda, et traditsiooniliselt on aastakümneid jätkuvalt Lohusalus pimedus just kesköö paiku kuni hommiku, esimese bussini. Meil on muidu kõikjal need täissöönud IT riigi mehed , mölapidamatus - kuidas laadige ennas Äpuks ja saate külmkappi juhtida , jne. Miks ei juhita siis kokkuhoidu rahva raha priiskamise asemel ja lastakse rikastuda EE süsteemil... Ja vastus : sest riik soovib pesta raha omale palkade ja erakondade toitmiseks läbi kasumluse väljavõtmisega(elektrifirmad , soojus jne. KOV 100 %osalusega) Ja kõrtsid peaksid olema suletud kella 02.00-ks puhkepäevadel ja muidu kella 24.00- ks. Aitab sellest praasnikust.
Valgusreostus
30. nov. 2023 17:15
Metsas on pime, metsikult valge on talvel täielik nonsenss. Kutsuge hoopis üles valgusreostust ja müra vähendama, see oleks rohelise pealinna vääriline. Vaata Taevasse! võiks olla festivali nimenac midagi sellist , mis paneks mõtlema, kas ikka on vaja verl enam valgustivalgust jõuluajal.

Seotud artiklid