"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Kalamajas pandi kasvama TreeTube tehnoloogial istutatud puu (1)
28. november 2023
Tormis murdunud tänavapuu asendamine Kopli tänaval. Foto: Aleksandr Guzhov

Kopli tänaval Telliskivi trammipeatuse juures kasutati esmakordselt puu istutamiseks TreeTube meetodit. Selles asukohas otsustati kasutada uudset tehnikat, kuna tegemist on kitsa alaga, kus puudele vajaliku kasvupinnase loomist takistavad arvukad maa-alused kommunikatsioonid.

Tormis murdunud tänavapuu asendamine Kopli tänaval on osa varjupuude istutamise projektist. Kokku on tänavu Tallinnas istutatud 304 varjupuud, mis pakuvad leevendust kuuma ilma korral linnaruumis liikuvatele inimestele ja vähendavad soojussaare efekti.

Vaata galeriid (7)

TreeTube tehnoloogia abil istutatakse puu kasvumullaga täidetud spetsiaalsesse 1,5-meetrise diameetri ja 8-meetri pikkusega torusse, mis paigaldatakse olemasolevate trasside vahele. Süsteem tagab puude kasvuks optimaalse niiskuse ja piisava mullakoguse, mahutades 14 m³ kasvupinnast. Puu juured suunatakse läbi TreeTube’i õigesse suunda, nii et puu juurestik ja maa-alused tehnovõrgud üksteist ei sega.

„Torus kasvava puu juurestik ei kujuta ohtu lähedalasuvatele trassidele ja seetõttu sobib meetod kasutamiseks ka väga kitsastes, erinevate kommunikatsioonide vahele jäävates tingimuses. Pealegi tekib torus puu kiiremat kasvu soodustav mikrokliima, sest torus on temperatuur veidi kõrgem ja niiskus veidi suurem kui ümbritsevas keskkonnas. TreeTube moodulis saame selle tuisuse ilmaga istutuse veel ära teha, sest muld on torus sealse kõrgema temperatuuri tõttu pehme,“ selgitas Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti haljastus- ja keskkonnaosakonna juhataja Kristiina Kupper.

Kopli ja Malmi tänava ristmiku lähedusse jäävas asukohas on lähtuvalt piirkonna tänavahaljastusest valitud istutamiseks ameerika pärn, mis kasvab ca 12 meetri kõrguseks. Tegemist on kompaktsemat võra hoidva sordiga American Sentry, et puu võra mahuks ka tulevikus olemasoleva liikluse ja hoonete vahelisele alale ja mille tumerohelised lehed värvuvad sügisel erkkollaseks.

Laiades kõvakatendiga teekoridorides on kõrghaljastusel oluline roll meeldiva ja esteetilise tänavaruumi kujundamisel. Kuumalainete sagenemine on üks peamisi tulevikukliima riske nii Eestis kui ka mujal maailmas ja nende mõju tuleb eriti tugevalt esile linnades, kus see avaldub soojussaare efektina – tumedad ja asfalteeritud pinnad neelavad suurema osa päikesekiirgusest ning omakorda kütavad linnaruumi õhku. Soojussaare efekti saab muude meetmete seas oluliselt leevendada ka haljastuse rajamisega. Taimed parandavad linna mikrokliimat oluliselt, jahutades õhku oma loomuliku niiskuse aurustamisega.

2023. aasta eelarves on puude istutamiseks kavandatud 1,4 miljonit eurot ja olulisel kohal on ka varjupakkuvate puude istutamine. Lisaks Kopli tänava pärnale on tänavu linnaruumi istutatud veel 303 varjupuud: Zoo peatusse on istutatud 67 kuuske ja 13 õunapuud, Linnamäe tee 13 kergliiklustee äärde 27 pärna, Läänemere tee kõnnitee äärde 28 pärna ja 36 mändi, Linnamäe tee kõnnitee äärde 10 pärna, Mustakivi teel kõnnitee äärde 12 hobukastanit, Vikerlase 13b hoovialale 13 pooppuud, Mustamäe tee 112a kõnnitee äärde 6 pooppuud, Nõmme-Harku kergliiklustee äärde 86 paju ning Meriväljal ja Madala bussipeatustes 5 pärna.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

FAHLE korstnaga saaks ka toru
29. nov. 2023 11:58
paneks mulda täis ja Kuusepuu sinna otsa - paistab Helsingini ja Tartu SÜKAsse Hea idee? Jõulupuu oleks ka 1 Tallinnale , Strateegiakeskuse trumpasin üle ja burgeri ning antoni