"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PRÜGIPOLITSEI KÄIB HAARANGUL. 800 eurot trahvi me ei tee. Piirdume märkustega (10)
29. november 2023
VÕTAB SILME EEST KIRJUKS. Olmeprügi konteiner peaks olema võimalikult tühi, kuid sealt võib leida kõike. Aleksandr Guzhov

Jäätmete sorteerimisest on kuulnud kõik, vähemalt oma jutu järgi. Kuidas näeb asi välja praktikas, on muidugi iseasi – kui biojäätmete konteiner on tellitud, kas lendavad siis munakoored ja mädanenud õunad ikka õigesse kohta? Linnaelanikud olgu valmis, et miski ei jää varjatuks: ühel heal päeval võib tulla kontroll, lõigata prügikoti lõhki ja asuda selle sisu inspekteerima.

Kui kõik on pilla-palla, võib saada märkuse. Võib saada teise, kolmanda, neljandagi. Teoorias võib põikpäist inimest tabada lõpuks trahv kuni 800 eurot. „Nii kaugele pole asi küll kunagi läinud,“ ütleb linnavalitsuse ringmajanduse osakonna spetsialist Raigo Jaska. Kolmapäeva hommikul on ta koos rohelistes tunkedes prügimeestega valmis kontrollkäiguks Pirita linnaosas.

Vaatluse alla tulevad olmeprügi konteinerid. Nagu räägib üks tunkemeestest, kes tegelikult on reidi puhul ümber riietunud Margus Vetsa, sisaldaksid need endas ideaaljuhul vaid mähkmeid ja pudi-tolmu. Pakendid läheksid omaette, kogu orgaanilisest kraamist rääkimata.  

Tsiviilelus töötab Vetsa prügisorteerimise algatuse PrügiBinGo arendajana. Nagu näha, ei karda ta näppu mullaseks teha. Või siis … kes teab, millega kokku.

Kirurgilise vilumusega haarab Vetsa tillukese reha ja käristab lõhki prügikoti, mis õngitsetud välja ühe kortermaja konteinerist. „Nii, nii,“ teeb ta rehitsemise käigus märkusi. „Kanakont, mandariinikoor.“ Kõik segamini tühjade viineripakkide ja kilerämpsuga. Ilma pikemalt mõtlemata on selge, et korteriomanikku ootab heatahtlik noomitus.

PÕNEVUS HINGES! Margus Vetsa ja Raigo Jaska uue prügikoti ootel.
Pilt: Aleksandr Guzhov

Mitte paberkujul, vaid digitaalselt. Vetsa nutitelefon on varustatud rakendusega, mis saadab kogu täpsema info prügipatustaja kohta linnavalitsusse. Sealt läheb märkus järgmisel päeval rikkuja aadressil teele.

„Täna on meil 95 majapidamist kontrollida,“ lausub Jaska. Mitte keegi ei pea tundma end puudutatuna, sest ohvriks langevad elamised valitakse välja täiesti juhuslikult, korraga ühe linnaosa sees. Lisaks Piritale näeb nädalaprogramm ette kontrollkäiku reedel Kristiines.

Järgmine peatus. Ilusad värske ilmega majad. „Kas tulite suurjäätmeid viima?“ astub ligi lootusrikas härra.

Paraku mitte, see-eest langevad ehk temagi pakendid ja jäätmed Vetsa kriitilise pilgu alla. Jaska kiidab, et kortermaja ees seisavad kaks eraldi biojäätmete konteinerit, mõlemad ilusasti nummerdatud. „Muidu on vahel keeruline,“ seletab Jaska. „Maja peale on ainult üks suur konteiner ja siis ei tea, kelle poole pöörduda.“

Kui inspektsioon saab igas peatuses läbi, vajutab sohver nuppu ja kogu laadung kaob rohelise prügiauto põhjatusse kurku. Sorteerimisele see enam ei lähe, vaid otse Iru põletusahju.

„Broilerirull musta ploomiga,“ kostub uurimistöösse süüvinud Vetsa pomin. Tegemist on topeltroimaga, sest esiteks käiks pakendis peituv roiskunud liha muidugi orgaanilise kraami hulka. Pakend ise – soovitavalt pestud kujul – oleks omal kohal omalaadsete konteineris. Vetsa ei väsi kordamast oma varasemat juhtmõtet: olmeprügi kast on ideaalis võimalikult tühi. Ning pakendid tuleks ära loputada ikka omaenda huvides, vältimaks hoovinurka tekkivat potentsiaalset haisukatelt.

UURIME-PUURIME. Tavalise olmeprügi seest leiab Margus Vetsa nii mõndagi.
Pilt: Aleksandr Guzhov

Rehaga prügi sees urgitsev Vetsa tuvastab veel ühe probleemitekitaja: avatud kilepakendi, mis veel pooleldi pähkleid täis. Kas oleks tõesti olnud raske pähklid enne õigesse kasti välja raputada? Ühe keskmise argipäeva jooksul külastatava nii 90 eramust on Vetsa sõnul ainult viis kuni kümme sellised, mille juures midagi kobiseda pole. Teisalt, seni pole olnud kobiseda ka ühelgi noomida saanud maja- või korteriomanikul. Kõige kriitilisem vastukaja tuli kirjalikul teel kelleltki majaperemehelt, kes kurtis, et niimoodi käia tema rämpsu sees tuhnimas on „alandav“.

Vähemalt prügi järgi otsustades tunduvad Pirita elanikud olevat ontlikud, isegi igavad. Mitte midagi pikantset ega kulmu kergitama panevat. Kõige eksootilisem leid Vetsa prügituhnimistest ei pärinegi üldse Tallinnast, vaid kusagilt mujalt Harjumaalt. Miskitmoodi oli olmeprügi sekka sattunud üks otsa lõppenud kass. Temagi sai ärasaatmise krematsiooni läbi, koos muu prahiga.

Kommentaarid (10)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Raamat
3. dets. 2023 22:58
Vaene päris töö tegija prügivedaja on üsna nõutu ja õnnetu olemisega. Temal jääb töötunde napiks, kuna peab sunniviisiliselt hügieenisidemete ja pesukaitsete ning tampoonide-kondoomide piidlemises osalema.
olukord
2. dets. 2023 11:55
Televiisor või arvuti on olmeprügis tavaline nähtus, ka kardinapuud ja suusad, vahest ka jõulukuusk. Kuna penoplast on valge, siis visatakse see paberikonteinerisse. Pappkarbid visatakse pakendisse, kuigi tuleks lömmi lüüa ja panna paberikonteinerisse.
No
30. nov. 2023 18:15
Päris rõve.
Aaa
30. nov. 2023 12:08
Ja kui ma olen hästi tubli, siis kas saab mingi medali või aukirja ka? Kas ma ikka ajalehte saan ja kas linnaosavanem mulle isiklikult kommi ka ulatab? Kuskile autahvlile tahaks. Küll see aga motiveeriks. Eesrindlik kliimanoor.
Mmm mõnus
30. nov. 2023 11:49
Tõbiste tatilapid, mustad mähkmed, kasutatud hügieenisidemed jne jne.... Prügipolitsei... Tase!
kodanik
30. nov. 2023 09:33
Ja mida halba teeb kanakontide ja mandariinikoorte kremeerimine Iru põletusahjus kui meie seast lahkunud inimesi kremeeritakse matmise asemel aina rohkem igapäevaselt? Päris lolliks ei maksa ikka minna selgelt ülepingutatud euronõuete järgimisega, eriti vaadates kui oluliselt vähenõudlikumalt väljaspool EU-d suurriikides prügi käideldakse.
Arvamus
30. nov. 2023 08:54
Mis selles surnud kassi sattumises olmeprügi sekka siis nii iseäralikku on? Minu teada normaalselt toimiv organiseeritud ja kõigile ühtmoodi kättesaadav lemmikloomade matuseteenus puudub meil tänini, samal ajal kui lemmikute hulk meie kodudes näib pigem kasvavat kui kahanevat. On üsna loomulik, et siis ka nende arv kes neist siit ilmast lahkuvad. Mingi krematoorium kusagil nagu oleks, mingi surnuaed ka aga kuidas näiteks üksik lähedasteta vanainimene kelle kass oma meist lühema eluea tõttu enne teda siit ilmast lahkuma juhtub sellega edasi toimetama peaks ta nii lihtsalt juba kusagilt kuulda ei saa. Nagu ka abi selleks. Seda enam veel, kui ka raha isegi omaenda matusteks nappima kipub. Nii tulebki olude sunnil oma armastatud lemmik parema lahenduse puudusel kahetsusväärselt tihti südant kõvaks tehes olgu või prügikasti visata, sest häda ei anna teatavasti häbeneda. Näiteks Donbassist on teada lõputult lugusid kus isegi oma pereliikmeid on tulnud matta olgu siis või korrusmaja keldrisse prahi alla, teadmata sealjuures kas matjatele endile juba homme keegi üldse selliseidki matuseid korraldamas on. Elu on lihtsalt kord juba selline vahel soe ja helge vahel jälle üle ootuste külm ja karm ning võib sellisena puudutada mingil hetkel keda tahes meist olgu tegemist siis parasjagu kuninga või kerjusega, vahet pole.
mustamäelane
29. nov. 2023 19:49
Olmeprügi hulgas on ka toole, kappe, vaipu, tekke jne.
s@tassonkija
29. nov. 2023 15:54
Hea, et nalja saab. Ja selle taga kari ametnikke, kelle idiootsuse tallinlane kinni maksab. Hale...
.
29. nov. 2023 22:46
Mis teha kui inimesed nõuetele sülitavad

Seotud artiklid