"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
UURING. Kolmandik eestimaalastest ei suuda igakuiselt säästa (1)
30. november 2023
RAHA TASUB SÄÄSTA. Paraku on paljud eestimaalased teoorias tugevamad kui praktikas. Pixabay

Oktoobris korraldatud tarbijauuringust selgus, et 34% Eestis elavatest inimestest ei säästnud viimase poole aasta jooksul üldse. Rasketest aegadest hoolimata tegid 14% inimestest seda aga varasemast rohkem.

“Näeme, et ebakindel majanduslik olukord paneb inimeste rahalised võimalused proovile ning igakuiseks säästmiseks ei jagu alati piisavalt vahendeid,” kommenteeris uuringu tellinud SEB panga eraklientide segmendijuht Evelin Koplimäe. Siiski on tema sõnul püsinud poole aasta jooksul stabiilsena nende inimeste osakaal, kes panevad püsivalt raha kõrvale – nii tänavu veebruaris kui ka oktoobris läbiviidud uuringu põhjal säästab igakuiselt kindla summa ligikaudu 24% Eestis elavatest inimestest. Säästmisvõimalustest on viimastel kuudel klientide seas hüppeliselt kasvanud hoiuste populaarsus, mille kasv on alates aasta algusest olnud ligi 100%. “Kindlasti on siin oma mõju sellel, et Eesti pankade tähtajalistele hoiustele makstavad intressimäärad on euroala kõrgemate hulgas,” selgitas Koplimäe.

Varasemast rohkem säästavad peamiselt noored. 18-29-aastastest säästis võrreldes möödunud poolaastaga enam kui 24% vastanutest. Samas veidi rohkem kui kolmandik 40-74-aastastest ei säästnud viimase kuue kuu jooksul üldse. “Säästmisega on mõistlik alustada juba noorelt, et säästmisharjumus juurduks kogu eluks. Esimesed sammud võib teha ka väga väikestest summadest – iga teadlikult kogutud euro on investeering iseenda finantsvabadusse ning säästud aitavad tagada ka raskemas majanduslikus olukorras finantsilise kindlustunde,” lisas Koplimäe.

Investeerimishuvi on vähene, kuid kasvav

Kuigi võiks arvata, et keeruline majanduslik olukord paneb inimesi rohkem oma raha kasvatamise peale mõtlema, plaanib järgmise poole aasta jooksul senisest rohkem investeerida vaid 9% inimestest. Sama palju kui varasemalt plaanivad investeerida 22% vastanutest ning 9% plaanib seda teha varasemast vähem. Uuringu põhjal tegeleb investeerimisega 40% eestimaalastest.

“Uuringu tulemustest on näha, et hoolimata ebakindlast olukorrast majanduses hakkab investeerimisaktiivsus veidi taastuma,” tõdes Koplimäe. Kui aasta alguses läbi viidud uuringus tõi 27% uuringus osalenud investoritest välja, et plaanivad lähima poole aasta jooksul investeerida sama palju või rohkem, siis tänavu sügisel prognoosib samas või suuremas mahus investeerimist 31% vastajatest. Investeerimisega ei tegele 60% uuringus osalenud Eesti elanikest.

Eestimaalaste lemmik finantsinstrumendid on aktsiad ja III samba pensionifondid, millesse investeerivad vastavalt 52% ja 50% uuringus osalenud investoritest. Neile järgnevad ETF-id ehk börsil kaubeldavad fondid (19%) ning investeerimisfondid (16%).

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Eurovaesus
1. dets. 2023 09:38
Kui ikka hädavajalikest kuludest midagi üle ei jää, ei ole võimalik ka midagi säästa. Kui ei taha just muidugi pooltühja kõhuga pimedas toas istuda. Kindlasti on alati olnud ja on usutavasti ka praegu selliseid säästjaid, kuid kui mõni neist, kes seatud meie riigi ja rahva heaolu eest hoolt kandma, seda normaalseks peaks pidama jääb küll üle sellele maale ja rahvale vaid südamest kaasa tunda.