"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Eesti mees elab kaheksa aastat vähem kui Rootsi mees. Miks? (2)
30. november 2023
Kaua elamiseks tasub tervislikult toituda. Kuvatõmmis

Viiendat aastat toimub novembris kampaania “PIKEMA SÕPRUSE PÄEV”, mis on üle 15 000 Eesti mehe tervisekontrolli ka viinud. Lõppeval aastal, on meeste tervisenäitajad 20% tõusnud.

Aga kuidas ikkagi alustada tervisliku eluviisiga? Täna õhtul kogunevad Viru keskuses omaala spetsialistid, kes jagavad näpunäteid, kuidas tervislikumalt elada, luubi all on just meeste tervis.

November on meestekuu ja nimele kohaselt pööratakse erilist tähelepanu meeste tervisele. See on oluline ja eriti meil Eestis. Eesti mees elab keskmiselt kaheksa aastat vähem kui näiteks Rootsi mees ja üle kaheksa aasta vähem kui tema partner. Peamised meeste suremuse põhjustajad on tervisekontrollis käimisega ennetatavad haigused, ent siiski on probleemkoht arusaamatus, miks peaks üks mees sinna minema.

“Kui ostad poest uue auto, siis autot üle andes ütleb automüüja, tuleb käia iga 15 000 kilomeetri tagant tehnohoolduses ja millegipärast siis me automüüjat usaldame, isiklik tervis on samasugune,” ütles “Pikema sõpruse päeva” eestvedaja Rain Vääna.

“Inimesel on vaim, hing ja ihu, kõige eest tuleb hoolt kanda. Inimene kipub minema mugavuse teed ja mugavus muudab vaimselt ka lodevamaks, nii et me peame oma füüsisele tähelepanu pöörama,” ütles peapiiskop ja kõneleja Urmas Viilmaa.

“Sain 40 aastat vanaks, siis hakkasin mõtlema sellele, mis on järgmine, teine pool elust, tekkis mõte, et hakkame sõpradega iga aasta tervisekontrollis käima, selle kaudu suurendame terviseteadlikkust ja äkki tõepoolest, statistika ütleb, et kui nii jätkame, elame keskmisest kauem ja tervemana,” rääkis Vääna.

Viiendat aastat järjest toimub novembris kampaania “Pikema sõpruse päev”, mis on üle 15 000 Eesti mehe juba tervisekontrolli viinud. 2023. aastal on meeste tervisenäitajad 20% paranenud. Aga kuidas siiski sellega alustada? Rain Vääna ja Urmas Viilmaa sõnul algab kõik tervislikust toitumisest ja hommikusöögist. “Sõin suure omleti, sinna juurde kodujuustu, kurgisalatit ja jõin ühe kohvi,” sõnas Vääna.

“Mina kodus söön hommikusöögiks alati ühe võileiva ilma võita, see on reegel, ja joon tass kohvi,” sõnas Viilmaa.

“Alusta suhtumisest, mõtle sellele, kellele eeskujuks oled. Kui oled isa, oled eeskuju lastele, kui oled sõber, siis eeskujuks sõpradele, kui tööandja, siis oled eeskujuks töötajatele. Väga lihtsad asjad, toitumine korda, hästi magatud, alkoholi tarbimine väiksemaks ja liikumine sinna juurde,” ütles Vääna.

Ülevaate tervisekontrolli tegijatest saab “Pikema sõpruse päeva” kodulehelt pikemsoprus.ee. Mida võiks aga tulevik meeste tervise heaks tuua? “Tervena elamine oleks kultuur ja tervisekontrollis käimine oleks tavaline asi nagu poes käimine, väga mehelik on elada tervena,” ütles Vääna.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Analüütik
2. dets. 2023 09:50
Vaatasin, et vahe on tegelikult mitte 8 vaid isegi 9 aastat (https://www.worlddata.info/life-expectancy.php)! Kuid miks see nii on, siin ilmselt ühest vastust ei ole. Usun, et pika eluea saladus on ikka eelkõige selles, kuidas keegi meist oma varasema elu elanud on ehk siis kui pole lapsepõlves ja nooremas eas selleks korralikku vundamenti rajatud, kipub kogu konstruktsioon vanemas eas paratamatult enneaegselt lagunema. Märksõnad siin aga eelkõige muidugi ülesöömine, -joomine, -töötamine, -pidutsemine ehk ühesõnaga pidev oma võimete piiride kompamine ja ekstreemsed eluviisid kuni tervise- ja elujõu ressurss pole veel ennaktempos lõplikult läbi kulutatud.
...
1. dets. 2023 23:57
Rootsis ei ole nii palju stressi kui Eestis. Rootslaste hea tervis tuleneb Eestis põlatud sotsiaaldemokraatide aastakümnete pikkusest võimulolekust. See on taganud turvalise ja vähem stressi täis elu ka vaesematele meestele. Eestis on ebavõrdsus väga suur, vaesemad mehed hakkavad jooma.