"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Palgaootus on tõusnud 2000 euroni kätte, samal ajal töötus suureneb (3)
02. detsember 2023
Töötajad soovivad teenida 2000 eurot kätte, mida on eelmise sügisega võrreldes 200 eurot rohkem. Foto: Pixabay

Majandus jätkab Eestis langemist. See on kestnud poolteist aastat järjest. Sellest hoolimata on tööjõuturg püsinud üllatavalt hästi ja vaid viimases kvartalis on töötuid juurde tulnud. Rahandusministeeriumil tuleb oma prognoose tagasi tõmmata, sest majanduse taastumist veel ei paista.

Palgad on tõusnud üle 10%. Nii näitab rahandusministeeriumi analüüs. Tarbijahinnad tõusid aga aasta alguses 14%. Alles kolmandas kvartalis jõudis ostujõud sellele järele.

“Täna hommikul tuli kolmanda kvartali majandusstatistika Eesti kohta, mis oli üllatavalt negatiivne, peaaegu 4% reaalse SKP langust, majanduslangust, samas tööturg siiamaani on olnud tugev,” ütles rahandusministeeriumi analüütik Madis Aben.

Palgainfo Agentuuri seminaril kõneldi tööturu ja palgauuringu värsketest tulemustest. Inimesed peavad mõningaid töökoha hüvesid juba enesestmõistetavaiks.

“Enamlevinud soodustused on kohv, joogivesi, erialakoolitused, palju on kaugtööd ja paindlikku töökorraldust, mida pakutakse ja mida töötajad järjest enam ootavad. Võib öelda, et see on juba normaalsus ja hügieenitegur, mitte enam lisahüve,” ütles Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder.

Tööturg halveneb ja palgakasv pidurdub. Majandus aga langeb veelgi. Need on uuringute ja analüüsi peamised sõnumid.

Samas on töötajate palgaootus võrreldes eelmise sügisega kasvanud.

Palgaootus: 2000 eurot kätte

Töötajad soovivad teenida 2000 eurot kätte, mida on eelmise sügisega võrreldes 200 eurot rohkem, selgub Palgainfo Agentuuri ja tööportaali cvkeskus.ee üle 8000 osalejaga töötajate küsitluse kokkuvõttest.

Kevadega võrreldes palgaootused muutunud ei ole ja eelmise aasta sügisega võrreldes on töötajate mediaanpalgaootuse kasv pidurdunud – siis kasvasid töötajate palgasoovid 300 euro võrra. Töötajate palgaootuse kasv võttis hoogu maha ka tervisekriisi aastatel ja oodatud palganumber hakkas taas suurenema 2022. aasta kevadel. 

Mediaanpalgaootus näitab piiri, millest pooled ootused on suuremad ja pooled väiksemad. Tööandjale tähendab 2000-eurose palgasoovi rahuldamine üle 3400-eurost tööjõukulu koos kõigi maksudega.

Aastaga on tõusnud nii palgaootuste alumine kui ka ülemine piir: 10 protsenti töötajatest lepib 1250-eurose või väiksema netopalgaga, 10 protsenti soovib aga teenida vähemalt 3500 eurot või rohkem. Aasta tagasi olid samad näitajad vastavalt 1100 eurot ja 3000 eurot. Vahemik, kuhu jäävad poolte töötajate palgaootused, aastaga muutunud ei ole ja see on jätkuvalt 1500–2500 eurot neto.

Küsitluses osalenud töötajatelt küsiti ka palgaootust töökoha vahetamisel ja see aastaga muutunud ei ole. Töökoha vahetamisel oli töövõtjate palgaootus juba eelmisel sügisel 2000 eurot ja samale tasemele jäi see ka tänavu, ilmselt on selle põhjus vähenenud töövõimaluste arv tööturul. Samas on aga aastaga kerkinud töökoha vahetamisel soovitud palga alumine piir  200 euro võrra ja ülemine piir 300 euro võrra.

Töötajatelt uuritakse ka, kui tõenäoliseks nad soovitud palga saamist peavad. Kaks kolmandikku töötajatest seda tõenäoliseks ei pea. Pea iga viies vastaja ehk 17 protsenti pidas palgaootuse realiseerumist aga võimalikuks. Töötajate palgaootus erines reaalselt teenitavast palgast sel sügisel 500 euro võrra.

Palgaootuse kasv käib tavaliselt koos töötasude kasvuga – üle pooltel küsitluses osalejatel oli aasta jooksul põhipalk tõusnud. Lisaks mõjutab palgasoovi suurenemist töötajate vajadus tulla majanduslikult toime. Kuigi rohkem kui pooled vastajatest tulevad jätkuvalt oma töötasuga enam-vähem toime, on iga teise töötaja hinnangul tema toimetulek eelmise aastaga võrreldes kehvemaks muutunud. 

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

hmm
3. dets. 2023 09:06
Ametnike automaatne palgatõus tuleb ära lõpetada ja riigikogulaste palk tuleb siduda alampalgaga
kas poleks lihtsam
2. dets. 2023 22:42
reformilikult öelda ära - vaadake suhu : 1. palku ei tõsteta 2.elukallidust tõstetakse 100% 3.innovatiiivsus - on töötute armee Selle järgi teaksid inimesed, et tööl polegi mõtet enam käia ja müüvad oma varad maha ning lahkuvad kuskile Aafrikasse
.......
2. dets. 2023 22:51
ja pensionäridele maksustatud pension , kus pole juttugi 80% keskmisest palgast ja maksuvabast osast , on tekkinud olukord- kus 20 aastat või peaaegu mitte üldse makse tasunu , töötamiseks loetakse ning saab rohkem pensioni kui üle 50 aasta töötanu(näide - ei osanud raha luulutada loomingulise töötajana Riigikokku pääsemiseks ja hiljem juba pensionieelikuna lavalaudadelt küberneetikuks Kaitseväe ohvitseriks kõlbas- laulgi on : Mäng, mäng, mäng....) ja osatakse...) , võiks siis öelda - minge oma kalmistuplatsile , riik vabaneks riigi taastajaist