"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn soovib Kopli päästekomando säilimiseks selle enda haldusse võtta (0)
03. detsember 2023
Kopli päästekomando asub poolsaarel, ümbritsetuna kolmest küljest merega. Foto: Ilja Matusihis

Poolsaarel, kus asub palju puitelamuid ja tööstust, on suurem oht tõsiste õnnetuste juhtumiseks. Seetõttu peab abi olema kohapealt võtta, leiavad linn ja päästjate ametühing. Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on linn Kopli komando jätkamiseks ette näinud summa oma järgmise aasta eelarves.

“Meie eesmärk on Kopli komando säilitada,” märkis Kõlvart. “Praegu käivad läbirääkimised, kuidas me suudame selle enda peale võtta. Minu arvates ei ole inimeste päästmine teenus, nagu riik seda nimetab. See on kohustus, mille täitmisest riik praegu kahjuks loobus, aga millest meie loobuda ei saa. Selles piirkonnas peab päästekomando olema!”

Päästjatega kohtunud linnapea teatas, et soovib Kopli komando linna hallatavana alles jätta.
Pilt: Facebook

Kõlvart peab kahetsusväärseks siseminister Lauri Läänemetsa otsust Kopli päästekomando sulgeda. Põhja-Tallinna vanem Manuela Pihlap lisas, et sulgemise aluseks ei saa võtta pelgalt väljakutsete arvu, arvestada tuleb ka piirkonna eripärasid. “Komando asub poolsaarel, ümbritsetuna kolmest küljest merega,” ütles ta. “Selle kaotamisel jõuaks abi sinna tunduvalt hiljem kohale. Põhja-Tallinna elanikel, aga ka ettevõtjatel on võrdväärne õigus elutähtsale teenusele ja turvatundele.”

Jutt kurtidele kõrvadele

“Abi kohale jõudmine ongi elu ja surma küsimus, mis ei puuduta ainult kohalikke elanikke, vaid ükskõik keda, kes piirkonnas abi vajab – nagu rõhutas ka minister ise,” lisas Kõlvart.

Abi kohale jõudmine ongi elu ja surma küsimus, mis ei puuduta ainult kohalikke elanikke, vaid ükskõik keda, kes piirkonnas abi vajab.

Komando linna haldusse võtmine on vajalik, sest muud varianti lihtsalt pole. Juba 22. septembril saatis Tallinna linnapea siseministrile pöördumise, milles palus riigil Kopli päästekomando alles jätta. Linnapea osutas, et minister samas isegi ei soovinud kuulata Tallinna linna ettepanekuid. “Pakkusime riigile toona rahalist abi komando ülalpidamiseks, kuid see ettepanek ei tulnud isegi arutusele,” rääkis Kõlvart. “Seetõttu jääb arusaamatuks, mis motiividel jäetakse Põhja-Tallinn päästeameti kohalolekuta. Elanike turvalisuse jaoks on Tallinn valmis panustama ning selleks ka rahalist tuge pakkuma, kuid kahjuks ei pidanud siseminister seda oluliseks ega vajalikuks. Paraku ei näinud siseminister ka vajadust kolmepoolseks kohtumiseks ministeeriumi, linna ning Eesti päästeala töötajate ametiühinguga.”

Riik viitab komando sulgemise otsuses 2021. aasta üldisele kärpekavale, kuigi seal Kopli päästekomando sulgemist kirjas pole. “See otsus tehti nüüd ja sellel on Lauri Läänemetsa allkiri, kuigi arvestades olukorda maailmas, peaks elanike turvalisus olema üks tähtsamaid eesmärke,” ütles Kõlvart, meenutades, et Põhja-Tallinnas elab üle 60 000 inimese. “Tõepoolest, nagu ka minister märkis, peab olema päästevõimekus tagatud kõikjal Eestis, ning just seetõttu tuleb teha kõik endast sõltuv, et päästjate kohalolek ka Koplis säilitada.”

Oktoobris korraldasid Eesti päästeala töötajate ametiühing ja MTÜ Kriisiuuringute Keskus ka meeleavalduse Kopli päästekomando toetuseks. Keskuse juht Hannes Nagel rääkis toona, et valitsuse otsuse tagajärjed oleks pikaajalised, ulatuslikud ning poliitikutele veel hoomamatud. “See vähendab turvalisust märkimisväärselt,” lausus ta. “Tasub meenutada, et päästevõime on osa elanikkonnakaitsest – see on seni täitmata riigi kohustus, muuhulgas lähtuvalt NATO artikkel 3-st.”

Abi saabub niigi viivitusega

Päästeala töötajate ametiühingu (EPTAÜ) peausaldusisik Kalle Koop lisas, et Põhja-Tallinn on tööstuspiirkond, kus on suurem risk tõsiste tagajärgedega õnnetusteks. “Lisaks on puitehitistest täis pikitud poolsaar logistiliselt keeruliselt ligipääsetav, siia on vaja kohapealset komandot,” ütles ta. “Pealegi asub Põhja-Tallinnas Eesti ainus sõjasadam, mida kasutavad ka meie NATO liitlased.”

Põhja-Tallinn moodustab üle 40% linna merepiirist – see on poolsaar, kuhu abi saabub viivitusega. “Samas kokkuhoid, mida riik oma hiidpuudujäägi juures komando sulgemisest saaks, on riigi mõistes peenraha – 727 000 eurot,” lausus Pihlap. “Ei saa kuidagi aktsepteerida, et suuruselt Eesti kolmanda linnaga võrreldav linnaosa jäetakse ilma kiirest abist ning turvalisus vahetatakse peenraha vastu.”

Siseminister Läänemets rääkis oktoobris, et varem oli kavas sulgeda kolm komandohoonet, neist kaks väljaspool Tallinna. Nüüd aga saab sulgeda vaid ühe ja jätta maal asuvad komandod alles, Kopli päästjad saavad soovi korral teistes linna komandodes tööd ning kohalejõudmise aeg Koplisse oluliselt ei pikene.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid