"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TERAVNURK. Iseteeninduskassas makstes võiks saada soodustust (2)
03. detsember 2023
Foto: Pixabay

Kui klient pannakse tegema kassapidaja tööd, võiksid ostud olla tema jaoks soodsamad.

Õhtulehes kirjutati pensionäride murest iseteeninduskassadega. Poes saadakse veel hakkama, kinos aga jäi lehele oma muret kurtnud vanahärra hätta. Paradoksaalselt kasutavad kõige enam iseteeninduskassasid just kallimad poeketid. Muidugi peaks olema vastupidi: kui klient pannakse tegema kassapidaja tööd, võiksid ostud olla tema jaoks soodsamad.

Milles iseteeninduskassade suur kasu ja kokkuhoid seisneb, jääb arusaamatuks, sest nagu on rääkinud üks odavpoeketi juht, võimaldavad nutikassad rohkem varastamist kui nn tavakassad. Eriti on see levinud nüüdsel hüppeliste hinnatõusude ajal. Sellele kaole tuleb veel juurde arvestada lisaturvamise kulu. Nii on Soomes ja Rootsis mitmes poeketis nende arvu hoopis piirama asutud. Mõni pood ei luba iseteeninduses maksta rohkem kui kaheksa asja eest.

Kui nutikassade kasutusele võtmise ajal räägiti, kui hästi on kliendid need omaks võtnud, siis nüüd võib sageli näha pilti, kus ainsa elava poemüüjaga kassa juures lookleb pikk järjekord, nutikassade juures aga haigutab tegevusetu järelevalvaja.

Kolm jaeketti on varem teatanud, et juba rohkem kui 50% ostudest tehakse iseteeninduskassades. Selveri teatel küündib parimates kauplustes näitaja lausa 75%-ni. Ilmselt saaks selle viia suisa sajani – kui viimasedki müüjaga kassad kinni panna. Kinod varastamisega hädas ei ole, aga ilmselt ei jätku seal juhendajaid, kes aitaksid vanainimestel moodsate seadmetega hakkama saada.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kah pensionärist klient
4. dets. 2023 08:46
Hakkasin nutikassasid kasutama esimeste seas, sest puudub vajadus sente lugeda, mida silm enam muidu hästi ei seleta, kaubad saab juba ostusaalis ise ära skaneerida ja kohe ostukotti panna, mis kõik kokku koos hilisema kiire kontaktivaba või äpiga maksmisega annabki lõpuks sellise ajavõidu, mis muudab nutikassa läbimise kiireks isegi siis kui seal vahel ka väike järjekord tekkib. Ning vähemalt minu jaoks on juba see hindamatuks soodustuseks kui saan kokkuvõttes kiiremini poes käidud, ei pea oma haigetel jalgadel järjekordades seisma, sente lugema, ega ostusid kolm korda ümber laduma, kärusse, siis sealt kassalindile, siis kassalindilt jällegi kärusse või kotti. Ja tegelikult paljud poed pakuvadki nutikassas ostu sooritanutele ka teatud hinnasoodustusi ning kui teinekord poetöötajad juhusliku ostukontrolliga teid tülitama peaksid korvatakse seegi reeglina kas mõne kingituse (näiteks šokolaaditahvli) või päris märgatava hinnasoodustusega. Kuidas kinodes see asi korraldatud on seda muidugi ei tea, sest seal ei ole käinud juba enam ammu, kuna meil neis peaasjalikult näidatavate ameerika filmide sisuline tase on saavutanud juba kõigi aegade madalaima taseme nii, et kunagi minevikus seda laadi meelelahutusele kulunud raha olen investeerinud tipptasemel kodukinosse koos Netflixiga, mis pakub heas 4K kvaliteedis ja lõputus valikus tipptasemel filme kogu maailmast mitte üksnes USA-st või UK-st. Ja kui keegi arvab, et olen nüüd kindlasti mingi rikkurist laiutaja siis ei, lihtsalt tavaline vanadus ja puudepensionär kelle pension viimati mainitud puude tõttu jääb märgatavalt alla keskmise. Tuleb lihtsalt vähem viriseda ja rohkem tegutseda leidmaks võimalusi, kuidas ka kitsastes oludes väärikalt elada ja vananeda.
miks sa pead soodustust saama?
4. dets. 2023 06:19
töötajaid peab olema ju niipalju , kes suudavad mitte ostetud kauba äravisata (loe: maksujõuetud käivad nagunii harvem poes ja ostavad vähem , kaupa mis allahinnatud (loe: soodus) . Seega rikkurite jaoks pole ju vaja nutikassas soodustust teha. Jah , kõige kallimad poed on COOP(pidi maarahva ühisus olema) ja SELVER. ****Kas keegi teab , COOP on liitunud "ülemaailmse " COOP i ketiga , kas Eesti Maarahva ühisuse liikmed ja püsikliendid saavad Soomes või Rootsis jne. ka kasutada soodust ostes ? Sellest ei räägita ..... Ainult ärikad posivad ja teevad oma pankasid .................