"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Terviseamet soovitab vältida lõhna- ja värviküünlaid (1)
03. detsember 2023
Kuvatõmmis

Advendiaja valguses soovitab terviseamet lõhnaküünalde asemel kasutada lõhnatuid ja värvituid neutraalseid küünlaid, mis on tervisele ohutumad.

Uuringutele viidates kirjutab terviseamet enda kodulehel, et värviliste ja lõhnastatud küünalde põlemisel vabaneb palju lenduvaid orgaanilisi ühendeid, sealhulgas benseeni, tolueeni, süsinikmonooksiidi, polütsüklilisi aromaatseid süsivesinikke – bensopüreeni – ja tahkeid peenosakesi. Nende ainete suur kontsentratsioon siseõhus võib tekitada peapööritust või limaskestade ärritust. Inimene tajub lõhnaaineid ka väga madalatel kontsentratsioonidel, mistõttu on kerge võimalikke terviseriske alahinnata. Kui lõhnaküünla põletamisel ilmneb nohu, aevastamine või halb enesetunne, tuleks küünal kohe kustutada.

Et vältida ohtlike ühendite eraldumist õhku, tuleb kinni pidada pakendil toodud soovitatud põletamisajast. Kindlasti aga ei tohi siseruumides põletada õueküünlaid. 

Põletada tuleks korraga ühte küünalt. Nimelt paiskub lõhnaküünalde põlemisel õhku erinevaid aure ja osakesi, mille sissehingamine suurtes kogustes võib tervisele ohtlik olla. Seepärast tasub korraga põletada ühte küünalt – nii saab vältida suures koguses soovimatute ühendite vabanemist.

Et vähendada õhku paiskuvate osakeste hulka, tuleb küünalt põletada hea ventilatsiooniga kohas. Lisaks tuleb tähelepanu pöörata sellele, et küünla taht oleks lühike ja vahamass prahist puhas.

Tervise ja keskkonna kaitseks tuleb alati jälgida pakendil toodud juhiseid. Pakendil olev info on mõeldud selleks, et teavitada tarbijat võimalikest ohtudest ja anda juhiseid toote ohutuks kasutamiseks. Näiteks tähendab hüüumärk küünla pakendil, et tegemist on ärritava või ülitundlikkust põhjustava tootega. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K. Kambala
3. dets. 2023 15:56
Oma toas põletan elektriküünlaid. Võõras kohas ruumi ei sisene, kui seal põletatakse küünlaid, on pikemalt koristamata kattega söögilaud või eksponeeritakse laipa. Ka kirikus ei käi seepärast, et sealt ei lähe laibalehk kunagi välja. Mitmete avalike saalidega (teatrimajad, kontserdimajad ja muud säärased) on sama lugu. Huvitav sattumus oli Nõmmel, omaaegses saksa koguduse kirikus. Kui see restaureeriti ja liturgiaid veel ei peetud, oli hea seal kontsertidel (P. Lill näituseks) käia. Aga ühel korral tajusin, et nii see enam ei ole. Põgenesin kohe.