"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Millist elu elavad Tallinna 900 kodutut? (2)
04. detsember 2023
Mulluse loenduse järgi on Tallinnas ligikaudu 60 tänavakodutut. Need on kodutud, kes eelistavad lindprii elustiili. Foto: Pixabay

Alanud on advendiaeg, mis on igal aastal kõige raskem aeg eelkõige kodututele. Kahe aasta tagune uuring näitas, et Tallinnas elab 827 koduta jäänud inimest. Viimase loengu järgi on neid siin juba 900. Kodutute öömajad on puupüsti täis ja valmistutakse uute kohtade loomiseks.

Konteinerid, varemetes hooned ja vanad garaažid on karge külma ajal kodutute poolt suures osas maha jäetud. Miinuskraadide eest peitutakse peamiselt kodutute öömajja. Tallinnas on neid kaks, millest üks asub T1 keskuse lähedal Suur-Sõjamäe tänaval halli kivimaja teisel korrusel.

Sooja tuppa lubatakse kodutuid igal õhtul kell 19 ja lahkuma peavad nad kell 9 hommikul. Üldiselt magatakse seal narivooditel, aga kes on joobes või liikumisraskustega paigutatakse madratsile. Enne magama jäämist saab end pesta ja köögis süüa teha. Tulijad paigutatakse eri tubadesse sõltuvalt nende temperamendist, joobeastmest, taustast ja soost.

Naiste toas, mille uksel on „Stop!“ märk on samuti narivoodid. Silma aga hakkab rohkem asju ja riideid. Töötajate sõnul aga on naised korra hoidmisel isegi kehvemad kui mehed. Ka täid ja lutikad pole öömajades miskit enneolematut. Et aga iga uus tulija pestakse pealaest jalataldadeni puhtaks, siis tuleb võitlust sitikate ja satikatega ette pigem harva. Õhus aga on tunda alkoholilõhna.

Kui mõned aastad tagasi lubati öömajale ainult kainelt tulijaid, siis nüüd enam napsutajaid ukse taha ei jäeta. Ent pudeliga samuti sisse ei saa.

Külmetama ei pea

Samas ei pea päevalgi väljas külmetama. Sama maja esimesel korrusel on kodutute päevakeskus, kuhu hommikul pärast ööbimist põhiliselt lahkutaksegi. Seal saab süüa sooja suppi, vaadata televiisorit, kasutada arvutit tööle kandideerimiseks jne.

Paraku neid, kes saavutavad taas iseseisva elu on praegu 10 kodutu kohta heal juhul üksainus. Kodutu Kristo rääkis, et ta ei jõua enam kogu aeg kandideerida. „Kandideerisin 10 korda ja kõik vastused on eitavad. Olen laadurijuht, aga tööle ikka ei võeta. Vaadatakse minevikku, aga ei saada aru, et on vaja ka tulevikku.“

Mulluse loenduse järgi on Tallinnas ligikaudu 60 tänavakodutut. Tegu on kodututega, kes jõuavad öömajja vaid viimases hädas ning eelistavad lindprii elustiili koos vabadusega.

Suurem osa kodutuist on aga püsivas varjupaigas või sotsiaalmajas. Seal aidatakse neil tagasi minna iseseisvasse ellu. Kuid see õnnestub vähestel.

Näiteks vanahärra Jaak, kes on elanud Kauge tänava varjupaigas kaheksa aastat ei julge tulenevalt kõrgest east ja liikumisraskustest üksi elamisest enam mitte unistadagi. „Praegu on lume all jää ning kui kukud ei saa ise enam püstigi. Keegi ei aita ka, sest öeldakse, et oled joodik. Vahel ikka võtan alkoholi,“ rääkis ta.

Rohkem kodutuid

Kui muidu on kodutute osakaal aja jooksul vähenenud, siis viimase paari aasta jooksul on trend pöördunud kasvu suunas. Palju on märgata ka uusi, kuni 35-aastaseid kodutuid. Kui eakad ei saa iseseisvalt hakkama kas mälu, liikumispuude või alkoholiprobleemide tõttu, siis noori viivad eluga pahuksisse teised tervisehädad.

Tallinna sotsiaaltöö keskuse Kauge üksuse juht Vesse Lodi ütles, et noorte puhul on põhiliseks psüühika probleemid, näiteks skisofreenia või bipolaarsed häired. „Alkohol pigem kaasneb sellega. On ka narkoprobleemidega noori,“ märkis ta.

Loterii ja muusika

Tallinna sotsiaaltöö keskuse direktor Kersti Põldemaa on kodututega tegelenud enam kui 20 aastat. Tema sõnul ei ole kodutud üks homogeenne seltskond. „Nende hulgas on neid, kelle isiksus on alla käinud ning kelle ainukeseks elu mõtteks on saada kätte alkoholi. Paljud aga meenutavad hoopis oma endist elu, räägivad oma soovidest ja unistustest. Pole olemas ühtemoodi õnnetuid,“ lausus ta.

Põldemaa sõnul on viimastel aastatel läbi viidud ka tänavakodutute küsitlusi, kus uuritakse nende tegevusi. „Trepikodades ööbijaid on jäänud vähemaks, sest majaelanikud ei taha, et nende majas ööbivad võõrad inimesed. Kahjuks on ka niisuguseid, kelle isiksus on nii alla käinud, et nende puhul ei saa rääkida enam minimaalsest puhtuse vajadusest. Neid on alati.“

Ta tõi välja, et kõigil kodututel, kes on sattunud raskustesse on võimalus saada sotsiaalseid teenuseid. Ka ajab talv osasid punkritest välja inimlikemate tingimuste juurde. Kuid alkoholi öömajades tarvitada ei tohi.

Kodututele on igapäevaselt teenusekohti ligikaudu 600 ringis. Vältimatu öömaja on sellest vaid üks vorm. Kes vähegi soovib, sellele saab vajalikku teenust kindlasti pakkuda.

Rääkides kodutute omavahelisest vägivallast öömajades pidas Põldemaa seda ohutumaks, kui lasta neil terve linna peal arveid klaarida. „See tooks veel rohkem probleeme ja kuritegevust. Meie töötajatel on selle võrra küll raskem, et nad peavad niisuguste inimestega tegelema, kuid me suudame neid mingil määral ikka raamistada. Kui olukord läheb aga väga teravaks, siis on abiks kas turvateenistus või politsei. Kuid tegemist ei ole röövlitega vaid inimestega, kellel on omad probleemid“ mainis ta.

Ka öömajades algab jõulude ootus ning seda tähistatakse mitmel moel. „Korraldame isegi loterii ning mängime muusikat. Kõikides üksustes on jõuluaegsed üritused. Rimi toetuskaartide eest ostetakse jõulutooteid ning ühiselt neid ka tarbitakse. Kodutud löövad meelsasti kõigil üritustel kaasa, sest muid vaba aja veetmise võimalusi neil ju eriti ei ole,“ rääkis Põldemaa.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Miss Veronica
24. jaan. 2024 16:51
Pročitajte moje svjedočanstvo o tome kako sam dobio zajam od pouzdane tvrtke. Pozdrav, ja sam Veronica iz Hrvatske. Bio sam u financijskoj situaciji i trebao sam kupiti kuću. Pokušao sam potražiti zajam od različitih kreditnih tvrtki, privatnih i korporativnih, ali nije išlo, a većina banaka mi je odbila kredit. Ali kako bi Bog htio, upoznali su me s privatnim zajmodavcem koji mi je dao zajam od 90,000 eura i danas imam svoju kuću i vlasnik sam tvrtke i trenutno mi je dobro, ako morate ići na tvrtka za osiguranje zajma. bez kolaterala, bez provjere kreditne sposobnosti, samo 3% kamatna stopa i supotpisnik s boljim planovima i rasporedom otplate, kontaktirajte Davidson Albert Loan (davidsonalbertloan@gmail.com). On ne zna da to radim, ali sada sam tako sretna i odlučila sam dati ljudima više informacija o njemu i želim da ga Bog još više blagoslovi. Možete ga kontaktirati putem njegove e-pošte. davidsonalbertloan@gmail.com
hmm
5. dets. 2023 03:56
Lääne-euroopa riikides on äärmiselt palju sotsiaalkortereid. Nn voodikohaga eluase, kus mingit privaatsust ega ka vabadust pole, on kõige halvem variant