"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eestlaste kootud jõulusõim pandi välja Vatikani peaväljakul (0)
05. detsember 2023
Kesklinna valitsuse jõulusõim Raekoja ees. Foto: Kesklinna LOV

Maarjamaa haridusselts, Vanalinna Hariduskolleegium ja Tallinna Kesklinna Valitsus avavad 6. detsembril kell 15.30 Raekoja ees traditsioonilise jõulusõimede tänava.

Tänavu saadeti Eestist oma jõulusõim ka Vatikani. Anu Raua ja Anu Kotli loodud rahvuslike kindakirjadega sõime saavad kuni kolmekuningapäevani imetleda kõik Vatikani külastajad Püha Peetruse väljakul.

Sõime kudusid valmis ja seadsid kokku Püha Miikaeli kooli töötajad ja lapsevanemad. MTÜ Maarjamaa haridusseltsi juhatuse liige Katrin Raie rääkis korraldajate nimel, et idee selline jõulusõim teha tekkis eelmisel aastal kooli juhatajal Enel Kotlil, kes innustas kolleege ja vanemaid kuduma. Valmis tehti kümneid loomi ja linde.

„Kui Rooma-Katoliku kiriku piiskop ja Malta ordu suursaadik Eestis uurisid, kas meil oleks mõtteid jõulusõime saatmiseks paavsti juurde, meenusid kiriloomad. Arvasime, et keegi terves maailmas ei ole sellist sõime enne näinud ja küllap on neil õigus. See välja valitigi,“ märkis Raie.

Vatikan kutsub igal aastal kristlasi ja kogudusi üle maailma üles saatma jõulusõimede kavandeid, mille seast valitakse välja sada. Need seatakse advendiaja alguses üles väljakut ümbritsevas kolonnaadis.

Jõulusõimede valmistamise traditsioon taaselustati Eestis 2015. aastal. Toona valmistati nii koolides kui ka mitmetes peredes ligi 50 jõulusõime, mis pandi advendiajaks välja Tallinna vanalinnas asuva Vene tänava kohvikute, poodide, käsitöökodade ja koolimajade akendele.

Kaunilt kujundatud ja valgustatud vaateakendega jõulusõimede tänav kujunes üle ootuste meeleolukaks ja pälvis nii tallinlaste kui turistide seas palju tähelepanu.

Toona tunnustas Tallinna Kesklinna Valitsus jõulusõimede näitust ka 2015. aasta haridusteo auhinnaga. „Sellest ajast saadik on see traditsioon püsinud ja meelitanud Vanalinna iga aastaga aina enam tallinlasi ja linna külalisi,“ sõnas kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Jõulusõimede näitus avatakse 6. detsembril kell 15.30 kesklinna valitsuse jõulusõime all Raekoja ees. Näitus toimub üheksandat korda. Avamisel astub üles Vanalinna Hariduskolleegiumi gümnaasiumi kammerkoor, dirigeerib Pille Raitmaa. Sõna saavad abilinnapea Madle Lippus, MTÜ Maarjamaa haridusseltsi juhatuse liige Katrin Raie, kesklinna vanem Monika Haukanõmm, EELK peapiiskop Urmas Viilma ja RKK piiskop Philippe Jourdain.

Peale avamist moodustub rongkäik, mille ees kõnnivad Maarja ja Joosep koos eesli, lammaste ja neid saatvate lastega, piiskopid, diplomaatiline korpus ja linna esindajad, järgneb koor ja teised osalejad. Rongkäik liigub regilaulu lauldes Kullasepa tänavalt Harju ja Niguliste tänava nurgale, sealt Kuninga tänavale, Vanaturu kaela ja Vene tänavale. Vahepeal tehakse põige Apteegi tänavale, kus õnnistatakse Toomkooli sõim. Poola ja Itaalia suursaadikud tervitavad rongkäiku oma saatkondade ees ja annavad lastele maiustusi ja puuvilju.

Näitus jääb avatuks 7. jaanuarini.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.