"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VÕITJAD SELGUNUD. Tuleva aasta kaasav eelarve lisab linnaruumi rohelust ja sportlikkust   (0)
06. detsember 2023
Kaasava eelarve võitjad on selgunud. Foto: Jelena Rudi

2024. aasta Tallinna kaasava eelarve hääletusel osutusid edukaimaks projektid, mis toovad linnaruumi rohelust ja looduslähedust ning soodustavad tervislikke ja liikuvaid eluviise. Projektide elluviimiseks on linnaeelarvesse kavandatud üks miljon eurot.

Linnapea Mihhail Kõlvart tänas ja tunnustas kõiki tallinlasi, kes kaasava eelarve protsessis osalesid – nii ideede esitajaid kui ka hääletajaid. „Kaasava eelarvega saame üheskoos meie kodulinna elukeskkonna muuta veelgi paremaks. Tänavu esitatud rekordarv ideid näitab, et inimeste soov panustada on üha kasvanud ja see teeb rõõmu,“ sõnas Kõlvart. „Hääletuse tulemused näitavad, et inimesed tahavad linnaruumi veelgi rohkem rohelust ning oluline on ka aktiivne ja tervislik vaba aja veetmine. Võib öelda, et tänavune kaasav eelarve ühendas nii lõppeva Euroopa rohelise pealinna aasta ideid kui valmistab meid ette ka 2025. aastaks, mil Tallinn on Euroopa spordipealinn. Järgmine samm on nüüd meie teha – iga linnaosavalitsus asub tuleval aastal võiduideed ellu viima ning loodetavasti saame peagi nautida ühise pingutuse tulemusi.“   

Tallinna linnavalitsus kinnitas tänasel istungil kaasava eelarve hääletuse tulemused. Igal vähemalt 14-aastasel Tallinna elanikul oli kaks häält, mille sai anda oma linnaosas esitatud ideedele. Igaüks sai hääletada selles linnaosas, kus on tema elukoht rahvastikuregistri järgi.

Tuleva aasta kaasava eelarve ideekorjele esitati 492 ideed, mis oli nelja aasta rekord. Rahvahääletusele tuli ekspertkomisjoni eelvaliku tulemusel 149 ettepanekut. Hääletusel osales kokku 8837 Tallinna elanikku, kõigile hääletusel olnud ideele kokku anti 14 950 häält.

Kõigis linnaosades ületas hääletanute arv miinimumlävendi, mis oli seatud kaasava eelarve legitiimsuse tagamiseks: Nõmmel, Pirital ja Kristiines 500, Haaberstis, Mustamäel, Kesklinnas ja Põhja – Tallinnas 1000 ning Lasnamäel 1500 hääletajat. Kõige rohkem hääletajaid oli Lasnamäe linnaosas, kus hääle andis 1735 inimest. Kõige kõrgemalt ületas lävendi Kristiine, kus koguti üle 156% vajalikust miinimumist (783 häält).

2024. aasta kaasava eelarve hääletuse võitjad linnaosade kaupa on:

  • Haaberstis: „Kakumäe võrgupark“, 432 häält, autor Grigorijs Beskins
  • Kesklinnas: „Rohkem (mürasummutavaid) põõsaid“,  277 häält, autor Liina-Kai Raivet
  • Kristiines: „Haljastame kivist ja asfaldist liiklussaared“, 224 häält, autor Piia Saara Kivioja
  • Lasnamäel: „Botaanikaaed. Kompaktne paradiis betoondžunglis“, 475 häält, autor Maxim Zuev
  • Mustamäel: „Puuviljaaiad Mustamäe hoovidesse“ 327 häält, Irina Sološenko
  • Nõmmel: „Pumptrack spordirajatis Nõmmele“, 184 häält, autorid Jaan S, Liis Needrit
  • Pirital: „Välijõusaal Pirita Majandusgümnaasiumi staadionile“, 169 häält, autor Urmas Teeorg
  • Põhja-Tallinnas: „Joogivee kraan Balti jaama!“, 310 häält, autor Ave Voolaid

Käesoleva aasta ideekorje tulemuste elluviimiseks on 2024. aasta eelarvesse kavandatud üks miljon eurot, täpse summa kinnitab Tallinna Linnavolikogu Tallinna linna 2024. aasta eelarve vastuvõtmisel. Kogusummast 75 protsenti jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning ülejäänud 25 protsendi jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil. Täiendav info: tallinn.ee/kaasaveelarve

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.