"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KAASAV EELARVE. Lasnamäe saab minibotaanikaaia ja Haabersti Kakumäele võrgupargi (7)
07. detsember 2023
Läänemere tee äärde luuakse roheline linnakeskkond, mis sobib nii puhkamiseks kui ka taimemaailma tundmaõppimiseks. Foto: Pixabay

Lasnamäe linnaosa vanem Julianna Jurtšenko ütles, et linnaosavalitsus on tõesti palju panustanud sellesse, et inimesed saaksid tuttavaks pakutud projektidega ja hääletaksid oma lemmiku poolt. „Oleme olnud tänavatel ja käinud ka koolides, et kaasavat eelarvet inimestele tutvustada,“ sõnas ta.

Tallinna järgmise aasta kaasava eelarve hääletusel anti kõige rohkem hääli Lasnamäe linnaosas, kus 1735 hääletanud inimesest 475 pooldas botaanikaaia „Kompaktne paradiis betoondžunglis“ plaani. Projekti ideeks on luua Läänemere tee äärde roheline linnakeskkond, mis sobiks nii puhkamiseks ja jalutamiseks kui ka taimemaailma tundmaõppimiseks.

Lasnamäel seekord võidu võtnud botaanikaaia idee on olnud arutusel ka varasematel aastatel, kuid nüüd saavutas see tõesti kõige rohkem hääli ning Jurtšenko hinnangul teeb see suurt rõõmu. „Linnaossa lisandub veel üks kaunis ja roheline koht, kus vaba aega veeta.“

Botaanikaaed rajatakse Läänemere teele kohta, kus praegu asub tühermaa. „Elanike nägemuses on tegemist lausa minipargiga, mis on nii puhkamiskohaks kui ka eneseharimiseks taimede maailmas, sest sinna tuleksid ka infotahvlid. Botaanikaaia mõte ongi selles, et seal oleks palju erinevaid taimi,“ selgitas linnaosa vanem.

Tema sõnul tuleb aia rajamiseks nüüd kõigepealt kohtuda idee autoriga ning täpsustada, millist aeda ta silmas peab. Seejärel algab planeerimine ja projekteerimine. „Tegemist on sisuka protsessiga, millega tuleb järgmisel aastal saada ühele poole,“ lubas ta.

Kass Arturi promenaad tuleb

Linnapea Mihhail Kõlvart, kellele uuest kaasava eelarve valikust jäid eeskätt silma Haaberstis Kakumäe võrgupargi ning samuti Lasnamäe loodusaia idee ütles, et seekord panid inimesed tähele, et kaasav eelarve ka tegelikkuses töötab. „Saab oma ideega välja tulla ning linn hakkab neid realiseerima. Huvilisi on palju, mis tähendab, et tuleb ka rohkem ettepanekuid. Inimesi tõesti huvitab, mis linnaruumis toimub, nad tunnevad vastutust selle eest ning on valmis linna heaks ka panustama,“ lausus ta.

Kuid tema sõnul on ka varem juhtunud sedagi, et linn on võidutööde kõrval valinud ka teisi esitatud projekte, mis tunduvad huvitavad ning mida on võimalik teoks teha. „Olemegi eraldi eelarvereaga realiseerinud neid ettepanekuid, mis kaasava eelarve alla varem ei mahtunud,“ lisas ta.

Ühe näitena tõi linnapea välja Kass Augusti promenaadi Koplis, mis on üsna mahukas ja mida praegu just ehitatakse. See nõudis eelarve realt küll lisavahendeid, kuid see viiakse ikkagi ellu.

Iga kord tuleb palju originaalseid projekte, mis tähendab, et ideede ressurss ei ole veel ammendatud, selgitas Kõlvart.

Iga kord tuleb palju originaalseid projekte, mis tähendab, et ideede ressurss ei ole veel ammendatud, selgitas Kõlvart. Kindlasti tuleb uusi huvitavaid mõtteid ka järgmisel aastal. „Samas on tallinlaste eelistused samad, mis ka linnavalitsusel ehk siis rohkem rohelist linnakeskkonda ning samuti enam vaba aja veetmise võimalusi välistingimustes,“ märkis ta.

Miljon jagamisele

Praegu on järgmise aasta kaasava eelarve realiseerimiseks üks miljon eurot. Edaspidi see kindlasti kasvab ning selle kõrvale lisanduvad ka juba mainitud muud projektid, lubas linnapea.

Käesoleva aasta ideekorje tulemuste elluviimiseks ettenähtud täpse summa kinnitab Tallinna volikogu linna 2024. aasta eelarve vastuvõtmisel. Kogusummast 75 protsenti jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning ülejäänud 25 protsendi jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil. Linnaosadele kavandatud summad jäävad vahemikku 104 433 (Pirita, 19 670 elanikku) kuni 158 758 eurot (Lasnamäe, 119 695 elanikku).

Kommentaarid (7)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

منتجات uPVC
1. jaan. 2024 02:05
Thanks, I have just been looking for information about this subject for a long time and yours is the best I've discovered till now. However, what in regards to the bottom line? Are you certain in regards to the supply?
uPVC pipe
20. dets. 2023 16:00
Elitepipe Plastic Factory's fittings undergo rigorous quality control processes to ensure that they meet the most stringent performance and durability requirements. Elitepipe Plastic Factory
selle asemel võiks
7. dets. 2023 23:37
teha Iru hooldekodu juurest vana raudtee silla asemele kergtee üle jõe , see oleks palju huvitavam ja annaks võimaluse minna Jõelähtme suunale , Loole ja edasi rattaga . Mitte kihutada ümberkaudsetes liiklussõlmedes
Arvamus
7. dets. 2023 09:26
Minibotaanikaaed on iseenesest muidugi tore asi ainult, et kas see on ikka mõttekas rajada just sinna, kust meie suur "päris" botaanikaaed jääb vaid paarikümneminutilise jalutuskäigu kaugusele. Ehk siis oleks tasunud enne selliste ettepanekute hääletusele panekut ehk neid natuke ka linna kui terviku seisukohast analüüsida.
Haabersti Kakumäe võrgupark
7. dets. 2023 06:35
ja Kass Arturi puiestee .... No võiks ju siis pisut selgitada lehes , mida need tähendavad , või siis panna vähemasti arvuti aadress, kus leiab . Kuidagi poolikud lood
خبرة المصنع
7. dets. 2023 02:18
مرافق تصنيع إيليت بايب Elite Pipe مجهزة بأحدث الآلات ، مما يتيح عمليات الإنتاج الفعالة وجودة المنتج المتسقة.
Meeldib
7. dets. 2023 01:19
Lahe

Seotud artiklid