"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Kas lõhna- või tavaküünlad? Kui kaua tohib kinnises ruumis küünalt põletada? (0)
07. detsember 2023
Detsembrikuu on küünalde põletamise aeg. Foto: Pixabay

Küünalde põletamine on advendiaja lahutamatu osa ja tõenäoliselt süüdatakse just detsembrikuus kodudes rekordarv küünlaid. Terviseamet hoiatab, et lõhnaküünlad võivad tervist ohustada. Kas siis tõesti tuleb loobuda jõuluaja lõhnamaagiast?

Terviseamet soovitab lõhnaküünalde asemel kasutada lõhnatuid ja värvituid dekoratiivküünlaid, nimetades neid ohutumaks. Kas kõik aga on ikka nii mustvalge ja kas tõesti peaksime jõulude ajal lõhnaküünaldest loobuma?

“Ütlen otse, see on jama. Kõik oleneb sellest, kui palju me midagi tarbime. Kui panete ennast kappi kinni 12 lõhnaküünlaga, siis tõesti lämbute. Lõhnaküünlaid võib põletada, aga kõike peab tegema normaalsuse piirides,” ütles parfüümiekspert Kai Laidla.

Laidla sõnul on üks põhiprobleem, mis küünalde põletamisega kaasneb, ja mitte üksnes lõhnaküünalde põletamisega, see, et inimesed põletavad küünlaid liiga kaua aega järjest. Paljud ei tea, et kinnises ruumis ei ole hea küünalt üle nelja tunni põletada. Siiski tasuks aga eeterlike õlide suhtes ülitundlikel inimestel ja allergikutel veidi valvsam olla.

“Kui inimesed tunnevad, et lõhnaküünalde põletamisel tekib nohu, kipitus silmades või ärritus hingamisteedes, siis küünal kustutada ja õhutada ruume,” sõnas terviseameti kemikaaliohutuse osakonna peaspetsialist Raili Moldov.

“Jälgige, et alati õhutate ruumi ja lõhnad avanevad ka kõige paremini, kui saavad värsket õhku juurde,” ütles Laidla. Küünlad, nii lõhnastatud kui ka lõhnata, põlevad lahtise leegiga ja võivad seetõttu teoreetiliselt eraldada aineid, mis tavaliselt tekivad kõigis põlemisprotsessides. Ohutuks küünalde põletamiseks on olulised kvaliteetne tooraine ja sobivad tahid.

“Taimsed vahad, looduslikku päritolu taht küünlal, see on parem ja tekitab vähem mürgiseid aineid. Lõhnaküünlaid tasub osta spetsialiteedikauplustest ehk parfümeeria- ja kosmeetikakauplusest. Kodutarvete kauplused ei ole kõige õigem koht lõhnaküünalde jaoks, sest sinna üldjuhul ei võeta valikusse selliseid lõhnaküünlaid,” ütles Laidla. Kuid ka Tallinna jõuluturult võib leida valiku naturaalseid küünlaid.

“Taaskasutame vanu pudeleid, veini- ja teisi pudeleid, lõikame pooleks ja täidame sojavahaga, paneme naturaalseid lõhnu juurde ja siis valmivadki imelised küünlad,” sõnas Jaanika.

Alati tuleb ka jälgida küünalde pakendil toodud infot. See on mõeldud selleks, et teavitada tarbijat võimalikest ohtudest ja anda juhiseid toote ohutuks kasutamiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.