"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ametiühingute juht: Küünetehnikute koolitamine töötukassa arvelt kasvavat tööpuudust ei leevenda (0)
08. detsember 2023
Ametiühingute juht Kaia Vask.

Tööturu ebakõla tekib ka haridussüsteemi ja tööturu vajaduste mittevastavusest. Küsimus on selles, kas koolitused valmistavad inimesi ette ametiteks, kus tegelikult on nõudlus või on need muutunud pigem hobiõppeks,“ rääkis Eesti ametiühingute uus juht Kaia Vask.

Üks oluline indikaator on siin see, kui paljud koolituse läbinud ei suundu tööle õpitud erialal. Seetõttu on töötukassa näiteks lõpetanud küünetehnikute koolitamise, kuna kursuse lõpetajatest vaid vähesed siirdusid erialasele tööle ning koolitused soodustasid lisaks varimajandust.

Vask peab tööpuuduse kasvu põhjuseks laiemat majanduskeskkonda. Üks oluline tegur on pikaajaline majanduslangus, mis võib kaasa tuua teatud tööstusharude kokkukuivamise või konkurentsivõime kahanemise. Sellised muutused võivad viia omakorda töökohtade kadumiseni ja tööpuuduse suurenemiseni.

Majanduslangus ise mõjutab tööturgu tavaliselt viivitusega, arvestades eriti sügisest hooajatöötajate hõivest väljumist, selgitas ta. Seetõttu võib tööpuuduse mõõdukat tõusu pidada pigem ootuspärasekse nähtuseks.

„Muretsemiseks oleks põhjust, kui tööpuudus mõjutaks laialdaselt elanikkonna heaolu ning puuduksid tõhusad meetmed olukorra parandamiseks. Õnneks on valitsus, tööandjad ja ametiühingud teinud tihedat koostööd tööpuuduse kasvu ennetamiseks ja majanduse elavnemise toetamiseks,“ lisas ta.

Muutused liiga väikesed

Töötukassa andmetel on töötuse määr detsembri algul 7,7% ligikaudu 52 000 töötuga. Töötuse kasvu ennustatakse ka tulevaks aastaks. Vähenema on hakanud ka tööl käivate inimeste hulk.

Töötuse kasvu ennustatakse ka tulevaks aastaks. Vähenema on hakanud ka tööl käivate inimeste hulk.

Töötukassa kommunikatsioonijuht Annika Koppel rääkis, et selle aasta muutused registreeritud töötute arvus on olnud suhteliselt hästi prognoositavad. Tänavune aasta on muutuste osas kenasti jälginud ajaloolisi keskmisi. Aasta alguses töötus kasvab, tipp jääb märtsi.

Nii on see ka tänavu olnud, kus märtsis oli arvel üle 54 300 registreeritud töötu. „Kevadel ja suve alguses töötus tavaliselt väheneb – läks ka sel korral nii. Sügisel hakkab kasvama – nii on ka sel aastal,“ märkis ta.

Selle aasta erinevus seisneb aga selles, et kõik muutused on olnud väiksemad, kui sooviks. „Töötus vähenes kevadel, aga vähem kui oleks lootnud ja seni on iga kuu töötus ka kasvanud ning natuke rohkem kui tavaliselt nendel kuudel.“

Lähikuudeks ennustas Koppel registreeritud töötuse kasvu. „Seniste näitajate põhjal võib prognoosida, et kasv on pigem lauge, juhul kui majanduses ei tule ette ootamatuid sündmusi. Töötuse tipp jääb uue aasta esimesse kvartalisse. Prognooside kohasel kasvab töötute arv 56 000 – 57 000 ja seejärel toob kevad leevendust.“

Töötukassa on arvestanud töötuse tõusuga ja on olemas raha töö kaotanud inimestele toetusi ja hüvitisi maksta. „Inimesed ei pea muretsema. Oleme näinud erinevaid aegu ja töötukassa on täna olukorras, kus saab hakkama,“ lohutas töötukassa esindaja.

Vähenenud tööjõunõudlus

Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar tõi esile, et tööjõunõudlus nõrgeneb majanduse pikalt kestnud kesise seisu mõjul. Tööstuses ja ehituses on hõive võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartaliga kahanenud nii statistikaameti tööjõu-uuringu kui ka erinevate registriandmete põhjal.

Teenuste sektoris on seis olnud seni parem kui tööstussektoris, kuid ka seal on vähemasti registriandmete põhjal hõive suurenemine asendunud paigalseisuga. Sealjuures on ka mitmes teenuste sektori harus, näiteks veonduses ja laonduses, halduses ja abitegevuses hõive langusjoonel.

„Arvestades viimase pooleteise aasta majanduslangust on tööhõive seni hästi vastu pidanud, kuid tihti jõuabki languse mõju tööturule hilinemisega. Sellele viitavad tööandjate pessimistlikumad ootused hõive edasise arengu suhtes ja väiksem töötukassas registreeritud vabade töökohtade arv,“ tõi ta oma töötuse kommentaaris välja.

Soosaare hinnangul on töökohtade säilimiseks oluline palkade paindlikkus. „Kui majanduse seis nõrgeneb ja töötuid on rohkem, peaks see palgakasvu pidurdama. Suur palgatõus avalikus sektoris ja miinimumpalga jõuline kasv vähendavad sellist vajalikku paindlikkust nii otseselt kui kaudselt,“ tõdes ta.  

Elukestev- ja ümberõpe

Tööpuuduse vähendamise üheks oluliseks sammuks pidas ametiühingu juht Kaia Vask investeerimist elukestvasse õppesse ja ümberõppesse nii riiklikul kui ettevõtte tasandil. See aitab töötajatel omandada uusi ja vajalikke oskusi, tõstes nende konkurentsivõimet muutuval tööjõuturul. „Samuti peaksid tööturuteenused – tööotsijate nõustamine, koolitused, mentorlusprogrammid ja tööpraktika, olema laialdaselt kättesaadavad, et inimesed leiaksid kiiremini uue töökoha ja omaksid valikuvabadust,“ lausus ta.

Arvestades viimase pooleteise aasta majanduslangust on tööhõive seni hästi vastu pidanud, kuid tihti jõuabki languse mõju tööturule hilinemisega.

Teine võtmetegur on ettevõtluse soodustamine ja toetamine. See loob uusi töökohti, stimuleerib majanduskasvu ja soodustab seeläbi tööhõive kasvu. Ka meetmed, mis julgustavad töötajaid liikuma erinevate piirkondade ja sektorite vahel suurendavad nende mobiilsust ning võimaldavad neil liikuda piirkondadesse ja ametitesse, kus on suurem tööjõunõudlus.

Vase sõnul on oluline kaasata tööturule erivajadustega ja heitunud inimesed ning teised tööturult kõrvale jäänud rühmad. See mitte ainult ei suurenda hõivet, vaid on ka sotsiaalselt vastutustundlik käitumine.

Viimasena mainis ta ära investeeringud tehnoloogiasse ja digitaalsesse innovatsiooni, mis soodustavad uute töökohtade loomist ning tõstavad Eesti tööstuse konkurentsivõimet rahvusvahelisel tasandil. „Ka tööseaduste ja maksupoliitika kohandamine tööturu ootustele vastavaks soodustab ettevõtlust ja loob stiimulid uute töökohtade tekkimiseks. Neil tegevustel on tööhõivele positiivne mõju,“ märkis ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid