"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Katused lumest puhtaks! (0)
08. detsember 2023
Lumekoristus katuselt. Kuvatõmmis

Raske lumi majade katusel ei ole hea hoone konstruktsioonile ja kui ootamatult sula tekib, võivad katustelt kukkuvad lumekamakad kujutada ohtu tänaval liiklejatele. Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet paneb inimestele südamele, et katuseid tuleb regulaarselt lumest puhastada.

Praegu, kui õues on kümme kraadi külma ja lund ei saja, ei tundu katusele kogunenud lumi akuutse probleemina, ent sula korral muutub lumi raskeks ja võib katuselt suurte kamakatena alla libiseda. Siis on probleemiga juba hilja tegelema hakata. Eksperdid soovitavad lund katuselt koristada regulaarselt. Kui ise seda teha ei söanda, tasub tellida töö sellele spetsialiseerunud ettevõttelt. Oleme Kultuurikatla katusel ja püüame seda puhastada.

Mida esmalt silmas tuleb pidada?

“Kõige tähtsam on enda ohutus ehk selleks me siin ennast kinni panime. Praegu tekivad jääpurikad, need tuleb koristada, see on ohtlik inimestele tänaval. Lumekoristuse juures meil näiteks on kõigil labidatel eemaldatud teravad servad, et ei kahjustaks katust ja jää eemaldamiseks ei kasuta teravaid riistu, alati on kummihaamer,” rääkis Skyproffi kõrgtööde ekspert Mihkel Nurm.

Vihmaveerennid on ka vaja puhastada. “Kui ta on rennis sees ja kuhugi ei lähe, siis otseselt ei ole põhjust, aga kevadel ei ole veel kuhugi voolata ja võib tekkida jäätamm ja kui jäätammi taha jääb vesi, võib olla nii, et vesi hakkab sealt tuppa tulema,” ütles Nurm.

Kindlasti tuleb katusel lumekoristustöid tehes tagada ohutus ka all tänaval liiklejatele. “Tänav oleks vaja täielikult kinni panna, isegi lintidest alati ei piisa. Tavaliselt on üks inimene meil tänaval, kui tiheda liiklusega tänav, siis kaks,” sõnas Nurm.

Majaomaniku kohustus on jälgida lumeperioodil katusele koguneva lume ja jää seisukorda. Juhul kui kohustuste eiramine toob kaasa kellelegi tervisekahjustuse põhjustamise, võib järgneda omaniku vastutus karistusseadustiku alusel.

Märksõnad:
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.