"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
SUUR GALERII. Imeline: Niguliste muuseumi jõulukuusel seiklevad linnud ja loomad (0)
09. detsember 2023
Niguliste jõulupuud ehivad loomad ja linnud. Foto: Endel Apsalon

Tallinna vanalinna südames asuv Niguliste muuseum kutsub juba seitsmendat korda osa saama muinasjutulisest jõuluajast ja vaatama imelist jõulukuuske.

Juba seitsmendat aastat üllatab Shishi uhke jõulukuusega, mille dekoratsioon on loodud spetsiaalselt Niguliste muuseumile. Sel aastal on jõulukuusel linnud ja loomad – roheliste okste vahelt piiluvad vaatajaid elutruud põhjapõdrad, hirved, siilid, oravad ja öökullid.

Vaata galeriid (26)

Esimesel korral, 2016. aasta jõuludeks üles seatud kuuse ehtimisel ammutati inspiratsiooni Niguliste kuulsaimast teosest, Bernt Notke maalist „Surmatants“. 2017. aastal üllatati aga hoopis helgema teemaga – hõbedaselt särav ja armsate ehetega jõulupuu lähtus viktoriaanlikest jõulutraditsioonidest. 2018. aastal tähistasime Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ning jõulukuusk oli senisest pidulikum ja pühendatud kodumaa juubelile. 2019. aastal oli jõulupuu paradiisiteemaline ja kaunistatud uhkete värvikirevate papagoidega, 2020. aastal sai teemaks valitud looduslähedus ja keskkonnasäästlikkus ning 2021. aastal rõõmus värviküllus. Eelmisel, 2022. aastal oli Niguliste muuseum rekonstrueerimistööde tõttu suletud.

Vaade pühadeaegsele vanalinnale

Jõulud Nigulistes on saanud oodatud traditsiooniks ja talvise pühaderingi alguseks muuseumis.„Taasavatud Nigulistes tuleb seekord advendiaeg veidi teisiti. Külastajatel on võimalus osa saada jõulusäras keskaegsest pühakojast ja uhketest kunstiteostest ning esmakordselt avastada publikule avatud kirikutorni, kus saab klaasliftiga tõusta taevakorrusele ja nautida vaadet pühadeaegsele Tallinna vanalinnale,“ kirjeldab Niguliste muuseumi programmijuht-kuraator Merike Kurisoo.

Jõuluprogrammi keskmes on Niguliste kiriku peaaltari retaabel

Niguliste muuseum ootab kõiki külalisi osa saama publikuprogrammidest ja jõuluüritustest. „Muuseumi jõuluprogramm keskendub seekord meie ühele kõige tuntumale teosele, 1481. aastal Lübeckis Hermen Rode töökojas valminud Niguliste kiriku peaaltari retaablile. Teose üks peategelasi on Niguliste kiriku kaitsepühak Nikolaus, kelle legendidest on alguse saanud jõuluvana traditsioon,“ tutvustab Merike Kurisoo. Muuseum ootab külastajaid osalema õhtusel eriekskursioonil. 19. detsembril kell 18 toimuv jõuluekskursioon on mõeldud üksikkülastajatele, peredele ja väiksematele sõpruskondadele ning toimub ajal, mil muuseum on tavakülastajatele suletud.

Töötuba, muuseumitunnid ja kontserdid

Teisel advendil, 10. detsembril toimub jõuluehete valmistamise töötuba.

Niguliste muuseum kutsub kooli- ja lasteaialapsi osalema ka jõuluteemalises muuseumitunnis „Püha Nikolause legendid“. Muuseumitunnid toimuvad ettetellimisel.

Lisaks Niguliste traditsioonilistele orelipooltundidele rõõmustab muuseum jõuluajal orelikontsertidega. Neljal advendinädalavahetusel (3., 10., 17. ja 23. detsembril) kõlab Niguliste muuseumis terve päeva orelimuusika tuntud organistide Tiit Kiige ja Andres Uibo esituses.

Jõuluaeg kestab Niguliste muuseumis 7. jaanuarini.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.