"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TAASKASUTUS. Keskraamatukogu pani 1000 raamatust püsti omanäolise jõulukuuse (0)
09. detsember 2023
Keskraamatukogus saab vaadata omanäolist jõulukuuske. Foto: Ksenija Kurs

Reedel lõi Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakonnas esmakordselt särama taaskasutatav raamatutest jõulukuusk. Puud saab uudistada kuni 8. jaanuarini, peale mida annetatakse puul olevad raamatud linnaelanikele.

Vaata galeriid (37)

Taaskasutatava raamatutest jõulukuuse näol on tegemist loodussõbraliku alternatiiviga metsast toodud puule. Kahe ja poole meetri kõrguse jõulupuu valmistamiseks kasutati kokku 1000 raamatut, mida raamatukogu ise enam ei vaja ja mis on kogudest maha kantud.

Tallinna keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakonna juhataja Jaanika Tappo sõnul innustas rohelist jõulupuud ehitama tänavune Euroopa rohelise pealinna tiitel.

„Keskraamatukogu on taaskasutuse lipulaev. Raamatukogu pole aga kummist ning kõik raamatud kahjuks ära ei mahu. Kui tulevad uued raamatud, peame neile ruumi tegema, kuid kõige hullem oleks vanad lihtsalt ära visata,“ sõnas Tappo.

Tappo selgitab, et mahakantud raamatud esialgu siiski jõulupuuks või annetamiseks ei lähe ning mahakandmise protsess on pikk ja põhjalik. Raamatuid, mis kogudest välja kantakse, pole üldjuhul vähemalt viie aasta jooksul kordagi laenatatud ehk siis need on jäänud lihtsalt seisma. Esmalt püütakse raamatuid mitu aastat maha müüa ja kui see ikkagi ei õnnestu, proovitakse leida mõni muu taaskasutuse viis.

„Puu on raamatukogus püsti kuu aega ja peale seda saab iga soovija endale puult võtta oma lemmikraamatu ja selle siis endaga koju raamaturiiulile viia,“ lisas Tappo.  

Raamatud koguti kokku erinevatest hariraamatukogudest üle linna, mistõttu leidub midagi igaühele – valikus on nii eesti-, vene-, kui ka inglisekeelseid raamatud. Jõulupuu valmistamiseks kulus kokku 3 tundi ning ehitamisel ja ehimisel oli abiks florist Tatjana Tridvornova koos oma meeskonnaga.

Lisaks raamatute laenutamisele on keskraamatukogust võimalik laenutada ka erinevaid spordivahendeid, muusikariistu ja tööriistu, et vähegi võrdsustada inimeste võimalusi, kel pole võimalik endale koju kõike osta.

Peale kuuse pidulikku püstitamist jätkus päev töötoaga, kus huvilised said florist Tatjana Tridvornova juhendamisel looduslikest materjalidest jõuluehteid valmistada. Ehted valmisid nii käbidest kui kuuseokstest ja kõigest, mida loodusest praegu koguda saab. Ühist jõulupuu ja -ehete meisterdamist saatsid arutelud, milliseid taaskasutatavaid jõulukuuski ja -ehteid võiks kodudesse teha, ideid nendeks leiab ka kohapealt raamatute väljapanekust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.