"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uus register annab inimesele teavet temaga seotud võlgade kohta (0)
10. detsember 2023
Kuvatõmmis/Pilt on illustratiivne

Eestis avatakse ühtne täitmisregister, kust igaüks saab täpse ülevaate nii enda kui ka teiste võlgadest ja nõuetest, eeldusel, et õigustatud huvi on olemas, kirjutab advokaadibüroo Hedman jurist Kaire Sepper.

Justiitsministeeriumi hallatav uus register peaks tööle hakkama eeloleva aasta 1. jaanuarist. Ühtne täitmisregister saab olema keskne ja kõigile kättesaadav koht, kus nii inimesel endal kui ka kolmandatel isikutel on võimalik saada infot käimasolevate täitemenetluste kohta. Täitmisregistrist saavad infot ka eraisikud, et näiteks enne lepingulisse suhtesse astumist kontrollida teise lepingupoole maksedistsipliini.

Advokaadibüroo Hedman jurist Kaire Sepper selgitas, et seni sai inimene infot enda suhtes läbiviidavate täitemenetluste kohta eesti.ee portaalist või kohtutäiturite- ja pankrotihaldurite kojale tehtud päringuga.

“Seni olid andmed inimese võlgade kohta puudulikud ning inimene ei saanud kuskilt täpset infot, kui suur on tema võlajääk, kes on sissenõudja ja nii edasi,” selgitas Sepper. “Tihti kuvati päringu vastuses juba lõpetatud nõuded, vastused tulid mitme erineva failina, kus andmed tihti ei klappinud, ning seega tuli lisaks teha eraldi päring igale kohtutäiturile.”

Täitmisregistrist saab tulevikus infot võlgade, nende suuruse ja jäägi kohta. Teavet antakse nende täitemenetluste kohta, milles on möödunud vabatahtliku tasumise tähtaeg. Sellega soovib justiitsministeerium tagada täitemenetluse läbipaistvus ja selgus ning kindlustada, et menetlusosalistel on igal ajahetkel võimalik saada täpne ülevaade sundtäitmisel olevatest nõuetest, nende järjekorrast ja seatud arestidest. 

Uus register hakkab täitma nii täitemenetlusregistri kui ka elektroonilise arestimissüsteemi ülesandeid.  

“Täitmisregistris olevate andmete õigsus on tagatud sellega, et täitemenetluse registreerimine on menetlejale kohustuslik ning ilma registreerimata ei ole menetlejal võimalik täitetoiminguid teha, ennekõike seada areste,” selgitas Sepper.

Tema sõnul võiks täitmisregistri kasutuselevõtt teoorias vähendada võlgnikele antavate laenude hulka ja parandada võlgnike finantsolukorda.

“Näiteks krediidipakkujatel on mõistlik enne otsuse langetamist kontrollida, kas inimesel on käimasolevaid täitemenetlusi,” sõnas Sepper. 

Võlgadega tegelemiseks soovitas Sepper abiks võtta tasuta allalaetava “Täitemenetluse juhendi võlgnikule”, mis sisaldab juhiseid ning erinevate avalduste näidiseid. Juhend on leitav advokaadibüroo Hedman kodulehelt aadressil hedman.legal/et/hedman-lift.

Sel aastal Eestis oma 30. tegutsemisaastat tähistav äri- ja ühinguõigusele spetsialiseerunud advokaadibüroo toetab oma kliente investeeringute kaasamisel, osanike- ja aktsionärisuhete korraldamises, tehnoloogiaõiguses, ühinemistel ja ülevõtmistel, äriühingute piiriülestel liikumistel, IT-õiguses ning andmekaitse ning intellektuaalomandi küsimustes.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.