"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uued lasteaiad ja koolimajad: Mudilasi ootab sisemänguväljak, koolilapsi avar aatrium (1)
11. detsember 2023
Magdaleena lasteaia direktor Elen Kõima näitas uue maja nurgakivi panekul laste unistusi, milline see välja peaks nägema. Foto: Aleksandr Guzhov

Pirita majandusgümnaasium saab juurdeehituse, kus söökla ja puhvet ning puhke- ja õpinurgad. Magdaleena lasteaia tulevase uue maja huviruumis võivad lapsed aga kokata ja kunsti teha.

Uue aasta linnaeelarves on kirjas, et põhjalikult uueneb mitu kooli ja lasteaeda. Näiteks Pirita majandusgümnaasiumis on viimase seitsme aastaga õpilaste arv üha kasvanud ja kool vajab hädasti uusi ruume. “Kui seitse aastat tagasi oli meil veel 700 õpilast, siis nüüd peaaegu tuhat, täpsemini 920 õpilast,” ütles direktor Toomas Pikhof. Sellest tulenevalt sai kool keskmisele õppehoonele juurde neljanda korruse, kus asuvad uued klassid. “Välja ehitamata jäi siiski vaba aja ja puhkusega seotud ala – garderoobide ja söökla laiendus,” nentis Pikhof. “Ka ei ole koolis suurt saali või aulat, kus paljude õpilastega üritusi korraldada. Niisiis asutakse ehitama aatriumi, kus saavad olema söökla ja puhvet, puhke- ja õpinurgad.”

Pirita majandusgümnaasium saab uuel aastal juurdeehituse.
Pilt: Albert Truuväärt

Eraldi laieneb ka garderoobi osa, et õpilastel oleks võimalik mugavamalt riideid ja jalatseid vahetada. Aatriumist saab kooli süda, mis seob kolme eri õppehoonet. Loodetavasti peaks juurdeehitus ühele poole saama kahe aasta jooksul. “Ehituse ajal koolipere kuskile ei koli, sest Pirital on väga keeruline asenduspindu leida,” tõdes Pikhof.

Tillukestes ruumides kukkus krohv seinast

Magdaleena lasteaia 1964. aastal ehitatud hoone oli tänapäeva nõuetele jalgu jäänud. “Vana maja lagunes igast otsast: väliselt ei olnud see enam kuigi kütkestav, sest näha olid praod ja krohvi kukkumised, esines olmeprobleeme. Ka ruumid olid tillukesed ja mitte lapsest lähtuvad,” selgitas lasteaia direktor Elen Kõima. “Kuigi vana maja oli muidu armas ja kena, sobis see ehitis pigem vana aja kommetega, mitte tänapäeva. Uus aeg, uued majad ehk uued teod uutes majades on palju paremate võimalustega.”

Nõnda lammutati vana lasteaiamaja, mille asemele kerkib ümbrusse sobituv kahekorruseline hoone. Sellele kavandatud ovaalsed aknad ja peasissepääsu kaarega sein on saanud inspiratsiooni Asula tänava miljööst. Hoone koosneb kolmest mõttelisest – rühmaruumide, saalide ning õppekorralduse – osast. Kõima avaldas heameelt selle üle, et kui varem oli lastel üks, siis nüüd kaks rühmaruumi. Spordi- ja muusikasaal on tunduvalt suurem ja pakub palju paremaid võimalusi õppetegevusteks. Lisaks annavad uued tehnilised vahendid võimaluse saalis mitmekesist tööd teha, et laste tegevus oleks mänguline ja köitev. Elevust tekitab tulevane huvi- ehk õppeköök, kus mudilased saavad ise harjutada lihtsamate söökide valmistamist, ning muul ajal kunsti teha. “Sinna tekib täiesti oma loomemaailm,” ütles lasteaia juhataja. «Leiti võimalus luua lasteaiale veel lisapind, n-ö sisemänguväljak, kus lapsed saavad toimetada, mängida, ronida ja ehitada.” Viimatinimetatud on suuremad muutused laste vaatenurgast. “Mõistagi tuleb uus õueala, mis sisustatakse uute vahenditega ja seegi saab põnev ja omapärane olema,” lisas Kõima. “Nii et lastel ja õpetajatel on, mida oodata!”

Järgmisel aastal valmib Magdaleena lasteaia uus hoone.
Pilt: Projektibüroo

Lisandub uusi lasteaiakohti

Kõima sõnul loob juba see, et rühmadel on kaks ruumi, õpetajale võimaluse väiksema lasterühmaga toimetada. “Õpetaja abi saab teistega mujal olla ja see annab lisavõimalusi. Saab liikuda ühest ruumist teise ja teha kunsti seal, kus käepärast on kõikvõimalikud kunstivahendid.”

Usutavasti kolivad praegu linna teises kahes lasteaias tegutsevad põnnid oma õpetajatega uude majja suve jooksul. “Tahaks väga loota, et sügist alustame juba omaenda uues majas,” märkis Kõima. “Eks asenduspinnad ole ka omamoodi vahvad, aga tegelikult tahaks ikka n-ö koju tagasi. Kahe ehitusaasta jooksul oleme toimetanud kolme rühmaga, aga kui tagasi kolime, on meil kuus rühma – justkui nagu kolm rühmatäit kohti tuleb juurde.” Nõnda saab piirkond juurde ühe korraliku kuue rühmaga lasteaia.

Klassijuhataja tasu tõuseb

Abilinnapea Andrei Kante kinnitas, et Tallinna eelarve hoolitseb uuel aastal suuresti hariduse eest. «Ehkki hüppeliselt kasvanud ehitushinnad on arusaadavalt mõjutanud ka linna investeeringuid, eraldame haridusele järgmisel aastal 70,1 miljonit eurot – pea 21 miljonit rohkem kui lõppeval aastal,” mainis ta.
Kante sõnul saab järgmisel aastal enim tähelepanu eestikeelsele õppele üleminek, selleks näeb linn ette ligi üheksa miljonit eurot. Ees ootab ka haridustöötajate palgatõsus. “Sarnaselt riigiga on kavas 2024. aastal tõsta linnaeelarvest palka saavate õpetajate, tugispetsialistide ning õpetajate abide palga alammäära,” ütles Kante. “Klassijuhatajate rolli väärtustamiseks ja tugevdamiseks tõuseb nende tasu 200 euroni.”

Linn ei tõsta järgmisel aastal lasteaia kohatasu ning jätkab toidukulude katmist nii lasteaedades kui ka koolides, et toetada lastega peresid elukalliduse tõusuga hakkama saamisel. Selleks on eelarvesse kavandatud pisut üle 20 miljoni euro.

Milliseid koole ja lasteaedu uuendused ootavad?

Järgmisel aastal kerkib reaalkooli juurdeehitus, algab Hiiu kooli vana hoone remont ja juurdeehituse rajamine. Jätkub Pirita majandusgümnaasiumi juurdeehituse rajamine, Kullo huvikeskuse uue hoone ehitus ning Karjamaa 18 ümberehitamine koolihooneks.

Jätkuvad Nõmme põhikooli ja Jakob Westholmi gümnaasiumi juurdeehitused ning algab Kalamaja põhikooli projekteerimine. Lõpule jõuab ka Vanalinna hariduskolleegiumi Olevimäe tänaval asuvate hoonete fassaadide remont.

Valmivad lasteaed Maasikas ning Magdaleena, Männiku ja Männimudila lasteaia uued hooned. Ehitus algab Kristiine, Loitsu ja Meelespea lasteaias, projekteerimine algab või jätkub veel 11 lasteaias. Lasteaedade parendamiseks on ette nähtud 38,1 miljonit eurot.

Jätkub haridusasutuste kütte- ja ventilatsioonisüsteemide uuendamine ning klassiruumide valgustuse väljavahetamine leedvalgustite vastu.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Hooja Skansen Hanken
11. dets. 2023 17:06
Helsingis ehitatakse neid aatriumkoole ümber klassiruumidega koolideks.

Seotud artiklid