"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD. Tallinna lasteaia Männimudila uus innovaatiline hoone sai nurgakivi (0)
18. detsember 2023
Aleksandr Guzhov

18. detsembril asetati nurgakivi Tallinna lasteaia Männimudila uuele innovaatilisele hoonele Nõmmel. Kaheksarühmalise maja valmides saab Nõmme linnaosa juurde neli täiendavat rühma, uues majas on kohti 176 lapsele.

Vaata galeriid (58)

Tallinna lasteaia Männimudila eelkäija, Tallinna 80. lastepäevakodu avati Nõmme aedlinnas 1962. aastal. Maja oli ehitatud tollase 4-rühmalise lasteaia tüüpprojekti järgi 95 lapsele. 2013. aastal laiendati hoonet moodulitega ja aastatel 2014–2015 töötas lasteaed 6-rühmalisena. Peale moodulite eemaldamist jätkus töö taas nelja rühmaga, millest kiiresti arenevasse piirkonda enam ei piisa.

„Nagu paljud 60-ndatel ehitatud lasteaiad oli ka Männimudila maja amortiseerunud ega vastanud kaasaja nõuetele ja vajadustele. Seetõttu ehitatakse vana maja asemele uus moodne ja lapsesõbralik hoone, kus senise nelja rühma asemel on ruumi kaheksale rühmale,“ rääkis abilinnapea Tiit Terik. „Tegemist on esimese Tallinna lasteaiaga, mis ehitatakse CLT paneelidest puitkonstruktsioon-ehitisena. Sel materjalil on mitmeid positiivseid omadusi, alates tõestatud positiivsest mõjust tervisele ning lõpetades arhitektuurilise paindlikkuse ja kuluefektiivsusega. Kindlasti ei jää see viimaseks puitehitiseks lasteaedade seas, vaid jätkame seda suunda ka edaspidi.“   

Saha tänaval asuva lasteaia hoov on piisavalt suur, et ka peale uute rühmade lisandumist lastele mändide all jooksmise ja müramise lusti pakkuda. Puidu kasutamine peamise ehitusmaterjalina sobib Nõmme keskkonda ning annab tööd Eesti puidusektorile, millel on praegu rasked ajad. Hea on tõdeda, et nelja rühma lisandumine leevendab kohtade puudust ja võimaldab lasteaia koha ka viimastele järjekorras olnud väikestele nõmmelastele,“ lisas Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri.

Lasteaia Männimudila uus, kahe maapealse korrusega kompaktne hoone on projekteeritud nii, et see sobituks ümbritseva linnaruumiga. Hoone jaotab krundi hooviks-mängualaks ning peasissepääsu-, teenindus- ja parkla alaks. Krundi loodeküljel asub piirdega eraldatud mänguala koos õuesõppe paviljoniga, hoone idanurgas on madala aiaga eraldatud sõimerühmade ala.

Uude majja on kavandatud avarad ja valgusküllased ruumid kaheksale rühmale. Igasse rühmaruumi pääseb otse hoovist. Sissepääsualad on kaetud varikatustega ja nii saab neid kasutada õuetegevusteks ka halva ilmaga. Piki hoonet kulgev koridor eraldab maja siseruumi tsoonideks: rühmaruumid, kabinetid, avatud mängu- ja õppealad ning abi- ja tehnilised ruumid. Sissepääs juhatab saabujad avarasse fuajeesse, kust saab liikuda saalidesse, rühmaruumidesse või kabinettidesse.

Hoone ehitatakse CLT paneelidest puitkonstruktsioon-ehitisena. Maja kandvaks konstruktsiooniks on puidust ristkihtpaneelidest sise- ja välisseina elemendid. CLT paneelid on võimaldavad ehitusperioodi lühendada, neil on hea sooja- ja helipidavus ning kandevõime ja stabiilsus. Paneelid on tervise- ja keskkonnasõbralikud ning neil on võime siduda CO2. Paneelid transporditakse tehasest ja paigaldatakse koos kaitsvate katetega, mis eemaldatakse pärast hoone sademete kindlaks muutmist.

Männimudila uue hoone projekteeris AW2, seda ehitab Astlanda Ehitus OÜ ja omanikujärelevalvet teeb Ehitusagentuur OÜ. Hoone kogumaksumuseks on kavandatud ligikaudu 9,43 miljonit eurot. Hoone valmib 2024. aasta lõpuks.

Piltidel: nurgakivi asetasid Tallinna abilinnapead Tiit Terik ja Andrei Kante, Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri, lasteaia direktor Pille Roosiorg ja Astlanda Ehituse juhatuse esimees Kaupo Kolsar

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.