"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Aastavahetuse pidu Vabaduse väljakul: Trad.Attack!, nublu, gameboy tetris ja Laine (1)
21. detsember 2023
"On meeldiv, et meie muusikat naudivad juba nende inimeste lapsed, kes kunagi alustasid Viljandis folgil käimist," ütleb Jalmar Vabarna (paremal). Foto: kuvatõmmis

“See on meie esimene aastavahetuse kontsert üldse,” reklaamib Tallinna aastavahetusepidu ansambli Trad.Attack! muusik Jalmar Vabarna. “Me pole kümne tegutsemisaasta jooksul ühelgi vana-aasta õhtul mänginud, nii et tulge seda tunnistama!”

Nagu mullu, nii ei korralda Kesklinna valitsus ka sel aastavahetusel Vabaduse väljakul ilutulestikku. “Ehkki öises taevas toimuv vaatemäng ja paugutamine pakub paljudele rõõmu ja elevust, elavad meie lemmikloomad seda väga raskelt üle,” ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm. “Aasta lõpetab kesklinnas hoopis muusikaline kahurvägi igale maitsele.”

Kell 21 algaval Vabaduse väljaku aastavahetuse kontserdil astuvad üles ansamblid Laine ja Trad.Attack! ning nublu ja gameboy tetris. Uusaastatervituse platsile kogunenud linlastele saadab linnapea Mihhail Kõlvart video vahendusel. Õhtule ja ühtlasi kogu aastale paneb südaööl punkti särav ja ainulaadne valgusetendus, mis muudab aastavahetuse erakordseks elamuseks.

“See on meie esimene aastavahetuskontsert üldse!” hüüatab ansambli Trad.Attack! muusik Jalmar Vabarna. “Me pole kümne tegutsemisaasta jooksul ühelgi vana-aasta õhtul mänginud, nii et tulge seda tunnistama!”

Kuna tegu on õues toimuva sündmusega, leiab Vabarna, et inimesed peavad hüppama, ning seega esitab Trad.Attack! küllap oma kõige energilisema kava, sest siis ei hakka vaatajatel külm. “Meie kontsert ei ole küll väga pikk, kuid väljas mängimine on talvel väljakutse ka meile,” tõdeb Vabarna. “Bändi alatine märksõna on “energia”, seega mängime liikuvamaid lugusid – oma põhihitte.”

Mõtlik lugu keset möllu

Lõppev aasta on olnud koosseisul töine, iseäranis aastalõpp, mis on küllap kõikidele muusikutele erapidude aeg. “Aasta neljandal kuul sündis meil album “Bring It On” ja mitmed tuurid on seljataga,” räägib Vabarna. “Oleme juba kuulutanud välja ka asju järgmiseks aastaks, mis saab olema bändi kümnes tegevusaasta. Juubeliaasta tulekuga on jõudu veel küll, nõnda saavad nii selle aasta lõpp kui ka 2024 kulgema täiskäigul!”

Trad.Attack! on tuuritanud pea 40 riigis ja kohtunud paljude muusikutega. Juubeliaasta avatuurile kutsutakse kaasa Gruusia ansambel Iberi, kellega alles hiljuti loodi uusimale albumile ka ühine lugu “Kiigelaul”. Kevadiseks tuuriks kasvab kahe kollektiivi ühisosa veelgi. Kuidas kõlavad kokku trummid, kitarr, torupill, duduk, panduri ning seitse Gruusia meest, saab kuulda ja näha viiel korral kontserdisaalides üle Eesti.

“Oleme küll väga energiline bänd, aga kuulajate lemmikuteks on kujunenud just väga paljud rahulikumad lood,” nendib Vabarna. “Aga see on ka igati normaalne – müras mõjubki mõtlikum ja helgem lugu erilisemalt. Näiteks “Armasta mind” muutis bändi jaoks palju ning on üks meie kuulatumaid lugusid.” Vabarna sõnul tuli lugu ajastuse mõttes välja igati õigel momendil, mil võimutses Covid. “Ei ole koroona kuhugi kadunud ega ole ka “Armasta mind” kadunud – elu on jätkuvalt ilusas parlanksis,” nendib muusik.

“Bändi Trad. Attack! esituses kõlavad pärimusmuusika katked hakkavad juba sajand vanaks saama,” räägib Vabarna.. “Folk buumib jätkuvalt – isegi meie fännid on järjest nooremaks muutumas! Juurte avastamine on Eestis moes tänu sellele, et jagub bände, kes pärimusmuusikat viljelevad. Tänu sellele, et Viljandis alustati kunagi rahvamuusikaüritusega, on sellele žanrile pühendatud festivale Eestis ju kõige rohkem: Viru, Viljandi ja Seto.” Trad.Attack!-il on seda mõistagi väga hea meel tõdeda. “On meeldiv, et need, kes kunagi alustasid Viljandis folgil käimist, on nüüd sellises eluetapis, et sama muusikat kuulavad ja naudivad juba nende lapsed!” rõõmustab Vabarna.

Diskorütmid panevad tantsima

“Meie laulud ei kao kuhugi – esitame neid ju ise ja siiamaani,” lausub ansambli Laine lauljanna Merle Lilje. “Mina olen ansamblis 1975. aastast ja Sirje Põllu 1981. aastast – me oleme tõelised originaalid!” naerab Lilje. Trio kolmas liige Krista Grinbergs-Raigla lahkus meie hulgast ootamatult mullu veebruaris ja nüüd rakendavad daamid oma tütreid. “Meil on kolme peale seitse tütart, aga kaks on sellised, keda me oleme välja koolitanud, vahel esineb üks, vahel teine,” selgitab Lilje. “Me ei hakka konkurssi korraldama ega seeläbi ansamblisse inimesi juurde võtma – meil on kindel kool ehk “Laine kool”, nagu me ise ütleme. Seda ei ole kellelgi niisama lihtne ära õppida, astuda meie vahele, hakata seal samme seadma ja samu laule laulma.” Tütred seevastu on maast-madalast emadega kontsertidel käinud ja kaasa laulnud.

Laine annab kontserte oma uusima koosseisuga.
Pilt: Ansambel Laine

Laine lauljatarid on elevil pakkumise üle esineda koos teiste nimekate muusikutega vana-aasta õhtul Vabaduse platsil. Merle Lilje usub, et aastat ära saatma koguneb igas vanuses inimesi – on see ju pealinlaste traditsioon. “Pakume kindlasti oma diskokava, nii et kellel on külm, saaks diskorütmile kaasa elada ja tantsu lüüa. Kõlavad kõik igihaljad lood nagu “Hoogsas rütmis”, “Ding-dinge-dong” ja “Saagu nüüd mis saab”,” loetleb lauljanna. “Siiani on rahvas väga rahul olnud, paljud teavad sõnu peast!”

Merle Lilje võib ennastki pidada põliseks pealinlaseks. “Veetsin oma lapsepõlve Pikal tänaval ja mäletan, kuidas me alati vana-aasta õhtul kõndisime kodunt Raekoja platsi, kus oli suur kuusk,” meenutab naine. “Kogu vanalinna rahvas oli sinna kogunenud, et laulda ja teha ringmängu ümber kuuse. See oli nii meeldejääv, kuidas me seal alati käisime!”

Legendaarsed lood

Laine muusikat ja särtsu hindavad paljud inimesed, kelle juubelipidustustele alatasa esinema kutsutakse. “Oleme käinud mitte ainult 80-aastaste, vaid ka 40-, 50- ja 60-aastaste sünnipäevadel,” kinnitab Lilje. “Rahvas tuleb alati tantsima ning lõbutseb koos meiega! Laine suur pluss on see, et me ise laulame oma laule – tegu ei ole mingi tribuutansambliga, kes lihtsalt võtab ja hakkab kellegi teise laule esitama.” Lauljanna naerab, et praegu ilmselt keegi ei julge ka Laine laule esitama hakata, sest naised ise on elu ja tervise juures! “Oleme koguni ansambli nime ära patenteerinud, et mingit “juhuslikku kõrvalekallet” kuskil ei tekiks – see, mis meil on, on ekstra ja eksklusiiv!” lisab lauljanna.

Reeglina alustatakse lavalist kontserti lauluga “Ma tähte näen”, millega Merle Lilje ansamblis 48 aastat tagasi lavale astus. “Kui ma 1975. aastal Lainega liitusin, oli see esimene laul, mis mulle õpetati, ja see on kavas püsinud 48 aastat,” tõdeb Lilje. “Ei ole kuigi palju esinejaid, kes suudaksid esitada 60 aastat tagasi lauldud laule… võib-olla vaid Voldemar Kuslap või Boriss Lehtlaan.”

Kontserdid aastavahetusel ja uue aasta algul

27. detsembril kl 19 esineb Jaani kirikus vokaalansambel Estonian Voices. Piletid Piletimaailmast.

27. detsembril kl 19 esinevad Kaarli kirikus Silvia Ilves & pojad koos Margus Vaheriga jõulukontserdil «Südames tähtede poole». Piletid Piletilevist.

25. detsembril esinevad Kaarli kirikus Karl-Erik Taukar ja Birgit & The Swingers.
Pilt: Mats Õun

28. detsembril kl 18 toimub ajaloomuuseumi Suurgildi hoones kontsert «Poeet, haara lauto». Esinevad Liina Žigurs (vioola) ja Kadri-Ann Sumera (klaver). Kavas Mihhail Glinka ja Rebecca Clarke vioolasonaadid. Piletid Fientast.

28. detsembril kl 19 ühendavad Nõmme Rahu kirikus oma jõud Ivo Linna, Robert Linna, Kalle Sepp ja C-Jam, et tuua kuulajateni kaunis jõulumuusika. Piletid Piletikeskusest.

28. detsembril kl 19 toimub Mustpeade majas Eesti Sinfonietta aastalõpukontsert «Alpide hääled». Piletid Piletilevist.

29. detsembril kl 19 toimub Jaani kirikus jõulumuusika festivali «Kirikupühad Maarjamaal» raames kontsert «Seitse valgusluike.» Esinevad kammerkoor Collegium Musicale ja Raun Juurikas (klaver), dirigent Endrik Üksvärav. Piletid Piletilevist.

29. detsembril kl 20 leiab Pirita vaba aja keskuses aset aastalõpupidu. Eelmüük kuni 22. detsembrini piritavak@piritavak.ee või Fientast.

30. detsembril kl 19 esineb Kaarli kirikus tenorite ansambel Les Bohemes Hispaaniast Les Bohemes kontserdiga «A Tribute To The Three Tenors». Piletid Piletilevist.

31. detsembril kl 14 esineb Estonia kontserdisaalis aastalõpukontserdil Euroopas õppivate noorte Eesti muusikute orkester. Dirigent Henri Christofer Aavik. Piletid Piletilevist.

31. detsembril kl 19.30 kutsub rahvusooper Estonia aastavahetuse operetifantaasia ballile «Ilma naisteta on kurb maailm». Õhtujuhid Triinu Upkin ja Reigo Tamm. Piletid Piletilevist.

31. detsembril kell 22 esineb Raekoja platsi jõuluturul ansambel Legend. Tasuta.

31. detsembril kl 23.30 Nõmme Rahu kirikus muusika ja palvega uude aastasse. Tasuta.

1. jaanuaril kl 00.40 mängib Raekoja platsi jõuluturul meeleolumuusikat DJ Aivar Havi. Tasuta.

1. jaanuaril kl 17 saab Nõmme kultuurikeskuses kuulata Siiri Sisaski uusaastakontserti «Oma laulud». Piletid Fientast.

1. jaanuaril kl 18 toimub Estonia kontserdisaalis Rémy Martini ja Eesti Kontserdi uusaastakontsert. Esinevad Mirjam Mesak (sopran), Carolina Eyck (teremin) ja ERSO, dirigent Kaspar Mänd. Piletid Piletilevist.

6. jaanuaril kl 17 toimub Vabaduse väljakul Tauri Vahesaare tule- ja valgusetendus «Tuhast tõusmine» põleval slacklindil. Tasuta.

6. jaanuaril kl 18 toimub Mustpeade maja Valges saalis kontsert «Schubert & Jazz». Musitseerivad Vjatšeslav Novikov (klaver) ja Toivo Unt (kontrabass

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

meenutaja
31. dets. 2023 19:05
https://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Prepuce 1. jaanuar kui Kristuse ümberlõikamise päev ja kristlaste ajaarvamise ja uue aasta algus.