"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KUUSEKONTROLL. Miks topivad tallinlased vana jõulupuu prügikotti? (4)
04. jaanuar 2024
OH KUUSEPUU, OH KUUSEPUU! Kui haljad olid su oksad... Foto: Pealinn

Kui linnavalitsus teatas, et rajab pealinnas kokku 86 kogumispunkti vanade jõulukuuskede tasuta äratoomiseks, tekkis skeptikute hinge kohe kahtlus. Kui ausalt elanikud võimalust kasutavad?

Varasemad aastad on nimelt näidanud, et nii mõnigi kaval kodanik proovib koos närbunud puuga saada lahti ka näiteks vanadest rehvidest või lagunenud tugitoolist. Veendumaks kuusemajanduse korrektsuses, otsustas Pealinn minna kaema kokku nelja punkti, kuhu oma jõulupuu tarida saab: kaks tükki peenemas kvartalis, kaks tükki vaesemas.

Kesklinna veerel asuv Kassisaba on väärikas rajoon, milles veendumiseks piisab ühestainsast pilguheidust. Renoveeritud ja stiilipuhtad puumajad, milles elavad endaga ilmselt hästi toime tulevad inimesed.

KORRALIK KONTEINER. Kassisaba elanikud ei pea kartma, et nende kuusele ruumi ei jätku.
Pilt: Pealinn

Adamsoni tänava otsas ootab ära aetud jõulupuusid suisa terve ehitusprahi mõõdus konteiner, kuhu piilumiseks peab isegi pikk meesterahvas kikivarvule tõusma. Ruumi selles jagub tohutult, kuid ennäe – kuigi kuused viiakse minema alles jaanuari teises pooles, on siia juba siginenud seitse jõulupuud, enamus neist veel haljad ja rohelised. Kõik on korrektne ja puhas, kuid siiski… silma torkab üks punnis must prügikott. Vihje tulevastele kuusetoojatele: linnavalitsuse lehel avaldatud kord näeb ette, et kuusk ei tohi olla pakitud kilesse.

TILGAKE TÕRVA. Tegelikult ei tohiks vana jõulupuud ega selle oksi prügikotti toppida.
Pilt: Pealinn

Kui seal prügikoti sees loodetavasti oli kõigest kuusk. Ühtlasi on meeldiv, et silt kastil teavitab kuusehädas linnaelanikku kahes keeles, nii vene kui ka inglise.

Teisel pool Endla tänavat laiuv Uus Maailm on samuti väljapeetud kvartal, võib-olla ehk veelgi hinnalisema mainega. Siingi ootab ühe Koidu tänava maja ees mänguväljaku naabruses suur sinine ehituskonteiner. Oma saatust ootab seitse-kaheksa pensionil jõulupuud, kuid seekord naturaalselt, ilma kotti pakkimata. Taamalt tõttab tiidsal sammul lähemale üks preili, väike veel okastega jõulupuu kaenla all.

PARAS HUNNIK. Uue Maailma rahvas ei jäta kasutamata võimalust vanast puust mugavalt lahti saada.
Pilt: Pealinn

Kas on linnarahvas aastal 2024 tõesti nii aus ja vastutustundlik või elavad kesklinnas lihtsalt keskmisest korralikumad inimesed? Tõe teadasaamise huvides suundub pealinna Mustamäe tagumisse otsa, Akadeemia ja Vilde tee kanti.

Tõepoolest: kui kesklinna elanik saab visata oma truu jõulupuu konteinerisse, siis Mustamäe inimesed… saavad need lihtsalt maha laotada. Selleks mõeldud punkti Rimi poe taga tähistab ainult maasse löödud sildike, seekord ainult eesti keeles. Mõni õnnetu kuuseke lebabki poeparkla ja paneelmajade vahele pressitud rohelisel murulapil. Kõik on peaaegu korrektne, kui jätta välja juba kohustuslikuks muutunud prügikotikuusk.

LAGEDA TAEVA ALL. Mustamäe kuusekogumise punktid on stiililt lakoonilised.
Pilt: Pealinn

Ent samasugune stsenaarium kordub teises Vilde tee kogumispunktis Maxima kaupluse lähistel. Ilma pikema jututa on torgatud silt maasse, samavõrra konkreetselt on samasse tekkinud väike hunnik kuuski. Kuigi täpsem oleks öelda vist – kuusekesi. Igati arusaadav, et väikestesse paneelmajade tubadesse mingid hiiglaslikud puud ei mahukski.

SEGASUMMASUVILA. Ei suuda hoiduda prügikottidest Vilde tee elanikudki.
Pilt: Pealinn

Milliseid järeldusi võiks teha ühe põgusa kuusekogumisvaatluse põhjal? Esiteks, inimesed tõepoolet kasutavad võimalust, et oma peagi närtsivast jõulurõõmust lahti saada. Teiseks tundub, et nad teevad seda vastutustundlikult.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Meemäger
11. jaan. 2024 15:21
Sama hea on vaadata neid inimesi kes sorteerivad paberi eraldi ja lõouks ikka viskavad plastik kotiga selle konteinerisse. Ja kuused samamoodi viska toas kuusk kilekotti aga ära jäta seda kooske kilekotis välja debiilik.
Arvamus
7. jaan. 2024 12:06
On seda kuuske üldse vaja metsast tuppa tarida? Olen põhimõtteliselt selle nagu ka igasuguste lõikelillede vastu. Tahate nii väga kuuske ehtida ja imetleda, istutage siis juba mõni selline omale koduhoovi ja muidugi kohe majast piisavalt kaugele, et kuusel ka hiljem kasvuruumi jätkuks.
Aivo A
6. jaan. 2024 14:03
Kuused pannakse prügikotti, et puu välja jalutama viimisel konteinerini okkaid maha ei pudistaks. Muidu on okkaraja järgi näha, kustkohast kuusk toodi.
haiged ajud ei saa aru , minge ravile , linnaametnikud , lollidega kokku integreeritud
5. jaan. 2024 17:01
Kuusepuud või oksad pannakse seepärast kilekotti , et koridoris kui iga korter või liftis sõidutab kuuske , milline on siis ühisosa pärast . Kõik ei saa korterist akna kaudu allavisata , pole rõdugi - et näha ohutust või on all kõnniteed , mänguväljakud ja s/a parklad --------- Täisidioodi kirjutis on see lugu. *** andke andeks tublid inimesed , sest lolle sünnib ametnikeks aina ja kuhjaga !