"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Depressioon ja suitsiidimõtted – ligi pool Eesti noortest vajaks psühholoogilist abi (0)
11. jaanuar 2024
Vaimse tervise kättesaadavus seisab nii järjekordade kui ka raha taga. Foto: Pixabay

Eesti kooliõpilastest esineb suitsiidimõtteid 14%-l poistest ja 30%-l tüdrukutest. Süvenenud on nii ärevushäired kui ka depressioon, kuid pahatihti ei jõuta õigel ajal psühholoogi juurde.

„Vaimse tervise probleemid kipuvad süvenema siis, kui kohe või kuu-kolme jooksul ei saa abi. Selle aja jooksul jõuavad need mõttemustrid ja käitumisharjumused juba kinnistuda ning nendest lahti saada on tunduvalt keerulisem. Hinnanguliselt vajaks ligi pool Eesti noortest abi,“ märkis psühholoog Andreas Holst.

Tallinna perekeskustes ja koolides pakutakse küll psühholoogilist nõustamist, kuid teenuse maht ja kättesaadavus on piiratud.

Tallinna kunstigümnaasiumis on näiteks kolm koolipsühholoogi, kuid direktor Mariliis Sultsi sõnul on nõudlus nii suur, et sellestki jääb vajaka. Probleemide põhjuseid võib otsida näiteks nutisõltuvusest ja pikast distantsõppe perioodist.

„Õpilased olid liiga kaua kodus ja ei oska omavahel enam suhelda. Kui sa ei oska suhelda, siis sa ei saa oma muret jagada ja sa jääd sellega üksi. Meil on olnud ekstreemseid juhtumeid, kus oleme pidanud kutsuma kiirabi, sest õpilane on tualetis end katki lõiganud. Oleme õpilasi ka otse psühhiaatriaosakonda saatnud,“ kirjeldas Sults.

Vaimse tervise kättesaadavus seisab paljuski raha taga. Vähekindlustatud peredele on psühholoogiliseks nõustamiseks Tallinna eelarves tänavu ette nähtud 140 000 eurot. Lisaks panustatakse laste ja noorte vaimsesse tervisesse pea 90 000 eurot. Seda on pea poole rohkem kui mullu. Teenusele saamiseks tuleb pöörduda elukohajärgsesse linnaosavalitsusse.

„Linnaosavalitsuse sotsiaaltöötaja võib suunata sellele teenusele. Nõustamine on tihti väga vajalik ning sellega on raske oodata. Kui juba häda käes, siis on vaja kiiret abi,” sõnas Tallinna abilinnapea Betina Beškina.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.