"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Abilinnapea Andrei Kante: Osa koole jätkab streigiga ka pärast kolme päeva (0)
24. jaanuar 2024
Streikivad õpetajad Toompeal. Foto: Ilja Matusihis

Tallinn maksab kooli ja lasteaia õpetajatele palga kolme streigipäeva ulatuses. Neljapäeval toimuvad uued läbirääkimised haridustöötajate liidu ja Tallinna koolitöötajate ühenduse esindajatega, kus lepitakse kokku edasised sammud,“ rääkis Tallinna haridusvaldkonna abilinnapea Andrei Kante.

Ta lükkas ümber ka levivad kuuldused, nagu ei maksaks Tallinn õpetajatele palka ettenähtud ulatuses. „Need pahatahtlikud jutud levivad Haridussilma portaali poolikul statistikal. Õpetajate töötasu suurus aasta jooksul kõigub. Näiteks septembris saavad nad tavalisest suuremat tasu. Terve aasta lõikes oli Tallinnas õpetaja keskmine palk eelmisel aastal 2418 eurot, mis teeb 133 protsenti riigi keskmisest palgast. Maksame õpetajatele töötasu kogu eraldatud palgafondi ulatuses,“ kinnitas Kante.

Täitmata ametikohtade eest saavad need õpetajad, kes neid kohti ajutiselt täidavad ja kes töötavad suurema koormusega muidugi veel rohkem palka. „Palgaraha ei ole võimalik suunata kuhugi mujale. See raha on sihtotstarbeline ja seda makstakse üksnes õpetajate töötasudeks,“ selgitas ta.

Kõneldes käimasolevast streigist tõi Kante välja, et õpetajate streigist võtab Tallinnas osa üle 3100 õpetaja. Osa koole aga pole jõudnud jooksvaid andmeid haridusametile edastada ning seepärast numbrid võivad mõnevõrra erineda.

Edaspidise suhtes lähevad aga koolide tegevused lahku. On teada, et osa koole jätkab streiki ning osad koolid jätkavad täies mahus õppetööd. Ka streigi ajal esimestele klassidele pakkusid koolid alternatiivset õppetööd.

„Siiski käib hoolimata pakutavatest tegevustest streigi ajal algklasside lapsi koolis üsna vähe. Osad koolid pakuvad ka koolilõunat ning isegi toidupakke. Lõpuklassidele pakutakse lisaks veel ettevalmistust riigi- ja koolieksamiteks,“ ütles ta.

Toetusstreik reedeni

Kolmapäeval alanud toetusstreigist võtab osa üle 2000 lasteaia töötaja 106 lasteaiast ning üle 100 huvikoolide ja ametikoolide töötaja. See teeb üle poole kõigist selle valdkonna töötajatest. Streigist ei võta osa 19 lasteaeda.

Samas ei pea lasteaias käivate laste vanemad maksma nende päevade eest kohatasu, mil kasvatajad streigivad. Lasteaedades on avatud valverühmad. „Lasteaiad on andnud teada, et saavad olukorraga hakkama,“ märkis abilinnapea.

Kante kinnitas ka seda, et lasteaedades kestavad toetusstreigid kolm päeva, sest seadus lubab vaid niikaua toetusstreiki teha. Lasteaiad peaksid tavapärase tegevusega jätkama alates esmaspäevast. Õpetajad aga on kuulutanud välja tähtajatu streigi, mis tähendab seda, et vajadusel saavad nad oma streigiga jätkata.

Piinlik olukord

„Olukord on muutund väga piinlikuks kui vaadata, kuidas toimuvad läbirääkimised õpetajate ja riigi vahel. Valitsuse üldine seisukoht, et pole võimalik leida palgatõusuks vajaminevat raha pole pädev. Valitsus peab puudu olevat 10 miljonit eurot leidma ning hakkama pidama kõnelusi pikaajalise kokkuleppe kohta,“ pakkus Kante.

Ta avaldas ka kahetsust, et praegu on streigi tõttu haridustee enamikul õpilastest katkenud. „Teatud õppetöö rutiinid on paigast ära ja sellel on kindlasti oma negatiivne mõju.“

Õpetajad kogu riigis alustasid esmaspäeval tähtajatut üldstreiki nõudmisega, et nende alampalk tõuseks vähemalt viis protsenti sellel aastal ja et riik alustataks kollektiivlepingu läbirääkimistega. Õpetajatele on lubatud 2027. aastaks keskmiseks palgaks 120 protsenti Eesti keskmisest palgast. 

Märksõnad:
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid