"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Distantsõpe, filmid ja reisid. Mida teevad Tallinna õpetajad ja õpilased streigi ajal? (0)
24. jaanuar 2024
Esmaspäeval algas õpetajate streik. Foto: Ilja Matusihis

Algklasside lapsed saavad streigi ajal mängida haridusmänge või käia ekskursioonidel, põhikooliõpilased õpivad kodus ning lasteaedades töötavad valverühmad.

Sel nädalal alanud õpetajate streigist võtavad aktiivselt osa pea kõik Tallinna koolide õpetajad ja tugispetsialistid. Abilinnapea Andrei Kante sõnul on iga haridusasutus – sõltumata sellest, kas õpetajad streigivad või mitte – kohustatud hoolitsema õpilastele turvalisuse ja järeelvalve eest. Õppeasutused on streigipäevadel loomulikult avatud ja kõik soovijad saavad ka süüa. Samas tasuks lapsevanematel ja õpilastel selles suhtes oma kooliga ühendust võtta, sest iga kool otsustab ise, kuidas ta toitu pakub. Kooliõde on samuti kättesaadav.

“Vaatame Eesti filmiklassikat aulas suurel ekraanil. Keegi kedagi ei sega,” ütles Pelgulinna gümnaasiumi direktor Tõnu Piibur. “Mina kui direktor korraldan lastele kas õpet või muid alternatiivseid tegevusi.”

Ehte humanitaargümnaasiumi direktor Õnnela Leedo-Küngas avaldas lootust, et kohale tuleb piisav arv õpilasi, kellele ta saan südamerahus terve päeva eesti keelt õpetada. “Olen ise eesti keele õpetaja ja selle vastu pole mul midagi,” ütles ta.

Õpilastele iseseisev töö

Tallinnas streigivad kõik koolid peale Kadaka põhikooli, mis on mõeldud hariduslike erivajadustega lastele. Selle kooli töötajad on teiste õpetajatega solidaarsed, kuid oma eriliste laste heaolu nimel streigist osa ei võta.

Põhimõtteliselt tähendab see kõigile pealinna põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele alanud koolivaba nädalat. “Meil on sõpradega plaanis minna autoga Lätti või Leetu, aga eks vaatame ka kooliasju ja õpime, niisama redutamist ei tule,” ütles Pelgulinna gümnaasiumi õpilane Silver.

Põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele korraldavad paljud koolid siiski distantsõpet. “See on eelkõige tingitud sellest, et suur osa õpetajatest siiski streigib, aga need, kes ei stregi, peavad saama tööd teha,” märkis abilinnapea Andrei Kante. “Neil on õigus tööd teha ning saavad valida, kas nad teevad seda koolis kohal olles või korraldavad distantsõppe.”

Paljudel õpetajatel on streigi ajaks õpilastele ette valmistatud iseseisev töö.

Tallinn on otsustanud säilitada järgmisel nädalal streikivate õpetajate töötasu – esialgu kolmeks esimeseks streigipäevaks. “Linn on oma õpetajatega solidaarne ja et kogu ühiskonna toimimist mitte panna pausile, pöördusime oma ettepanekuga haridustöötajate liidu poole,” lausus Kante. “Pakkusime, et säilitame õpetajate töötasu, aga teatud tingimustel. Need on alternatiivtegevuste pakkumine algklassiõpilastele, lasteaedades – kui nad otsustavad liituda toetusstregiga – tuleks aga hoida valverühmad töös.”

Alternatiivseteks tegevusteks 1.-3. klassi õpilastele on liikumisäpp FitSphere. “Sellega pakume sammude väljakutset, toetussamme tervise heaks,” mainis Kante. “Samuti on äpp TriumfHealth, mis on personaliseeritud teaduspõhise lähenemisega vaimse tervise ja heaolu mäng. Ka koolidel on eri äppide võimalused olemas. Kutsume koole kasutama veel kultuuriranitsa võimalusi ehk kool võib korraldada õppekäike ja külastada muuseume. Väga hea ettepanek tuli koolidelt endilt – et nad hakkavad õpilastele korraldama esmaabikoolitusi.”

Streigi ajal on kõik Tallinna raamatukogud valmis lapsi ja noori vastu võtma. Välja on pandud õpilastele mõeldud kirjandust ja rühmatööruumides saavad noored ühiselt õppida. Iga kool saab infot enda e-postile ja võtab vastavalt sellele ühendust konkreetse raamatukoguga.

Lasteaiad on Tallinnas kõik avatud ja nende tööaegu teadaolevalt keegi ei muuda. Asutuse juht korraldab nende tegevust vastavalt olemas olevatele töötajatele. Kuna suures plaanis ei streigi õpetajate abid, assistendid ja ka muud töötajad, siis saab neid rakendada valverühmades. On ka selliseid lasteaedu, kes suudavad õppetööd täies mahus jätkata. “Lasteaedades kaasame töö jätkamiseks ka ametnikke,” lausus Kante.

Haridusportaalides info üleval

Kuna igal õpetajal on õigus liituda streigiga ka alles streigi ajal, on ääretult oluline, et streigijuhid vahendaksid infot haridusasutuste juhtidega. “Need on olnud meie tingimused ja haridustöötajate liit on neid ka aktsepteerinud,” märkis Kante.

Tähtajatu streigiga nõuavad Eesti õpetajad alampalga tõstmist 1950 euroni, pöörates ühtlasi tähelepanu õpetajatöö liigsele koormusele.

Ehte humanitaargümnaasiumi eesti keele õpetaja Milana Aksjonova nentis, et streik on igal juhul põhjendatud. “Me ei jõua oma tööga hakkama saada. Meil on nii palju kohustusi, et selle tõttu kannatab töö kvaliteet ja kannatavad ka lapsed,” ütles ta.

Kante tunnistas, et õpetajate töökoormus on ebanormaalne. “Ühiskonna ootused õpetajate tööle aina kasvavad, aga neded ootused ei vasta töötasule või ei ole omaahel tasakaalus,” ütles ta. “Valmistume streigiks põhjalikult, sest on selge, et see mõjutab kogu ühiskonna toimimist.”
Informatsioon muutub väga kiiresti, mistõttu iga lapsevanem võiks olla streigi kulgemisega kursis. Asjakohane info on üleval Stuudiumis või E-koolis, lasteaedade puhul Eliisis.
Kante kutsub haridusasutusi mitte streikima oma juhtide vastu.

“Tähtis on säilitada häid töösuhteid oma meeskonnas,” märkis ta. “Antud juhul teame, mis on õpetajate soovid või eesmärgid, mida nad püstitasid streigiga seoses. On ääretult oluline seda teadvustada.”

Mida on lastel ja vanematel streigi ajal oodata?

  • Koolid pakuvad ka streigi ajal toitu, kooliõde on vajadusel olemas.
  • 1.-3. klassi õpilastele peavad koolid pakkuma tavapärasele õppimisele alternatiivseid tegevusi. Mõnes koolis jätkub algklassiõpilastel tavaline töö.
  • Põhikooli -ja gümnaasiumiõpilastele korraldavad paljud koolid distantsõpet või annavad iseseisvat tööd.
  • Kõikides lasteaedades töötavad valverühmad, üldjuhul on tööl juhtkond ja õpetaja abid, teatud lasteaedades ka vabatahtlikud.
  • Tallinna raamatukogud on valmis õpetajate streigi ajal vastu võtma kõiki lapsi ja noori, pakkudes neile ka mitmekülgst programmi.
  • Möödunud nädala seisuga streigib 2917 koolitöötajat, neid toetab 460 muud töötajat. Seega streigib 58% kõigi Tallinna munitsipaalkoolide töötajatest.
  • Lasteaedades võtab toetusstreigist osa 914 töötajat 52 lasteaiast, hinnanguliselt 21%.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid