"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kõlvart osales Brüsselis Euroopa linnajuhtide tippkohtumisel (0)
24. jaanuar 2024
BRÜSSELIS. Linnapea Mihhail Kõlvart koos oma Euroopa kolleegidega. Pilt: Pealinn

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart osales 24. jaanuaril Brüsslis Belgia Euroopa Liidu eesistumise raames toimunud Euroopa linnade ja linnapiirkondade juhtide tippkohtumisel, kus arutati linnapoliitika tulevikku ja vajadust suurendada linnamõõtme olulisust Euroopa uues poliitikaprogrammis. Samuti sõnastati ettepanekud järgmisele Euroopa Parlamendi koosseisule linnade suurema kaasatuse tagamiseks Euroopa Liidu otsustusprotsessides.

Kõlvart märkis ühises paneelis Genti, Rotterdami, Strasbourgi ja Zaragoza linnapeadega, et kui kõigi eelnevate kriiside üheks osaks oli ka usalduse ja ühtsuse kriis, siis praegu võib sellest rääkida juba kui eraldi kriisist.

„Peame tunnistama, et Euroopa Liidu peamine väärtus ja eesmärk – solidaarsus – on ohus. Linnad ja laiemas plaanis kõik omavalitsused, mis on inimestele kõige lähem ja usaldusväärseim valitsustasand, on eelnevate kriiside käigus näidanud oma võimekust nendega toime tulla. Linnad suudavad inimesi ühendada, kuid küsimus on selles, kas neil on piisavalt vahendeid, et olla valmis järgmisteks kriisideks,“ sõnas meer.

„Seega peavad linnad olema kaasatud võrdsete partneritena Euroopa Liidu poolsete rahastamise regulatsioonide väljatöötamise laua taha, et raha jõuaks otse linnadeni ja seeläbi inimesteni. See ei tohiks olla ainult riikide valitsuste poliitiliste eelistuste tulemus. Ilma tugevate linnadeta ei ole tugevat, ühtset ja solidaarset Euroopat,“ lisas Kõlvart.

Prognooside kohaselt elab 2050. aastaks 80 protsenti Euroopa elanikest linnapiirkondades, mistõttu on just linnadel keskne roll Euroopa Liidu suurte eesmärkide – õiglase rohe- ja digipöörde – elluviimises, et saavutada Euroopas kliimaneutraalsus aastaks 2050.

Kohtumise käigus juhiti Euroopa Liidu esindajate tähelepanu linnade ees seisvatele väljakutsetele nende eesmärkide saavutamiseks, mis praeguses keerulises geopoliitilises olukorras on märgatavalt võimendunud. Pidevas kriisis elamine halvendab inimeste toimetulekuvõimet ning see omakorda vähendab usaldust oma riigi ja Euroopa Liidu vastu. Seda näitab äärmusparteide populaarsuse tõus ning populistide võimuletulek mitmes Euroopa riigis, mis omakorda on konkreetseks ohuks turvalisusele.

Brüsseli tippkohtumisel osalejad allkirjastasid ühisdeklaratsiooni, mille eesmärgiks on anda välja julge poliitiline sõnum ja soovitused ambitsioonikama linnapoliitika kujundamiseks Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoni järgmise ametiaja jooksul.  Deklaratsioonis rõhutatakse vajadust liikuda süsteemse ja struktureerituma linnapoliitika poole, suurendada linnade kaasamist ja integreerimist otsustusprotsessidesse.

Dokumendis pakutakse muuhulgas välja, et Euroopa Parlamendi juurde tuleks luua linnaküsimustega tegelev allkomisjon ning Euroopa Komisjoni juurde tuleks luua linnade, linnapiirkondade ja regionaalasjade eest vastutava asepresidendi ametikoht.

Euroopa linnapeade tippkohtumisel osales üle 40 Euroopa suurlinna, metropolipiirkonna ja linnapoliitikaga tegeleva rahvusvahelise organisatsiooni juhi.  Kõrgetasemeline linnapoliitikute tippkohtumine oli Belgia Euroopa Liidu eesistumise üks avaüritusi, mille korraldas Brüsseli pealinnapiirkond.

Märksõnad:
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.