"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Tasuta ühistranspordi kaotamine lööb maainimese rahakoti pihta (1)
26. jaanuar 2024
Tallinna tasuta ühistransport jääb. Kuvatõmmis

Paljudes maakondades muutus bussisõit taas tasuliseks. Muuhulgas on olnud juhtumeid, kus süsteemirikke tõttu on inimesed maksnud sõidu eest rohkem kui pidanuks. Hoolimata sõidu tasuliseks muutmisest vajab maakonna bussiliinide toetamine endiselt lisaraha, umbes 26 miljonit. Tallinna tasuta ühistransport jääb.

Tallinnas on tasuta ühistransport tehtud kahel eesmärgil. Esiteks majanduslik kasu, sest aina suurenev dotatsioon liikus ikka ülespoole ja piletiraha kattis aina vähem kulusid. Teiseks aga sotsiaalne tugi inimestele. Praegune tasuta ühistranspordi kaotamine maakonnaliinidel teeb aga hoopis vastupidist.

“Inimestel, kellel raha napib, on tähtis, et sõit oleks tasuta. Need ei ole ainult, kellel on väike sissetulek, aga näiteks lapsed, kes koolis käivad, eakad. Aga neile, kelle sissetulek on suurem, on peale piletihinna veel mõned asjad tähtsad, eelkõige kui kiiresti ma kohale jõuan ja milline on sõidu kvaliteet,” ütles Tallinna tehnikaülikooli emeriitprofessor Dago Antov.

Poliitilised tuuled on Tallinna tasuta ühistransporti aeg-ajalt kõigutanud, aga ümber lükata pole seda suutnud.

“Uuringud näitavad, et ühistransport ei ole jätkusuutlik, kui selle maksavad kinni maksumaksjad. Sellist asja nagu tasuta ühistransport ja tasuta asjad ei ole olemas,” ütles riigikogu liige Pärtel-Peeter Pere.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart kinnitab aga, et tasuta ühistranspordi kaotamine ei tule ka praegu kõne alla: ”Mida riik pakub tasuta ühistranspordi asemele, on automaks, mis ei ole loogiline ega õiglane. Tasuta ühistransport ei ole ainult liikumisvõimalus, see on ka universaalne toetusmeede, millest loobuda majanduskriisi ajal ei ole õige.”

Mida siis tasuline ühistransport tähendaks? Kas paremaid busse ja uusi trammiliine? Kahtlane. Mingeid muutusi see ehk kaasa tooks, aga kas selliseid, mis sunniks inimesi autodest loobuma.

“Uuring, mis me Tallinnas tegime neli-viis aastat tagasi, näitas, et isegi tippajal mistahes punktist teise punkti jõudmiseks kulub ühistransporti kasutades ikkagi kaks-kolm korda rohkem aega ja see on inimestele tähtis,” ütles Antov.

Jääb vaid loota, et ükskord jõuame taas tasuta ühistranspordini ka mujal. Esmalt ehk linnades, seejärel maakonnaliinidel, sest elanikkond vananeb ja saab peagi tasuta sõita niikuinii.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Inimene
27. jaan. 2024 17:44
Mis viga suurtel sakstel,kes ise teenivad tuhandeid,öelda,et tasuta transport on möödanik ja mõttetu!!!!!!!!!!!!! Nemad ju ei pea pileti eest sentigi välja käima,sest teenivad Riigikogus ja linnavalitsuses tuhandeid,aga KÕIK EESTI INIMESED EI TEENI TUHANDEID JA see näitab väga selgelt välja,et RIIGIKOGU NING VALITSUS EI MÕTLE ÜLDSE OMA RAHVA PEALE ,ON TÄIELIKUD EGOISTID!!!!!!! KAJA KALLASEGA EESOTSAS----NAGU ISA EES ,NII TÜTAR JÄRGI!!!!!!!!!! KUI VALITSUS HOOLIKS OMA RAHVAST, SIIS NAD EI KÄITUKS NII !!!!!!!!!!!!!!! SEE ON NÄHA juba õpetajate streigistki-----kõige olulisemad valitsuse eesotsas EI PEA VAJALIKUKS ISEGI MITTE STREIKIJATEGA RÄÄKIMAGI TULLA ,mis siis imestada ,et nad pole leidnud vahendeidki. palkade tõstmiseks !!!!!!!!!!! Selline käitumine on ülim ülbus ja nahhaalsus ,mitte intelligentne viisakus.!!!!!!!!!!!!!!! Ja SELLISED ON MEIE RIIGII EESOTSAS!!!!!!!!!! USKUMATU!!!!!!!!!!!!!!!! ILMSELT POLE SIIS NENDE KASVATUS ÕIGE OLNUD,kui nad käituvad oma riigi rahvaga nagu prahiga----ülbelt ja üleolevalt. Kui suurperedelt võeti ka maksudeks veel toetusi vähemaks ,siis kuidas peaksid need pered nüüd tasulise bussiliikluse korral toime tulema???????? Uskumatu,milline üleolek ja ülbus on meie riigi suurtel ja tähtsatel naistel--meestel !!!!!! Neid ei huvita grammigi ,kuidas väikese sissetulekuga inimesed toime tulevad ,kui bussiliiklus muutub tasuliseks!!!!!!! Mis inimesed küll sellised on!!!!!!!!!?????????? Kust sellised inimesed tulevad,kes neid selliseks on kasvatanud??????????? Hoolimatus ja ükskõiksus oma riigi abitute inimeste vastu----ainult nii saab seda nimetada!!!!!!!!!!

Seotud artiklid