"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Fitch kinnitas Eesti riigireitingu kõrgel tasemel A+ (0)
27. jaanuar 2024
Kuvatõmmis/Pilt on illustratiivne

Reitinguagentuur Fitch kinnitas Eesti pikaajalise riigireitingu senisel tasemel A+, reitingu väljavaade on stabiilne.

Reitingut toetavad tugev riigijuhtimine ja institutsioonid koos kuulumisega euroliitu ja euroalasse ning jätkuvalt madal võlakoormus ja netolaenuandja positsioon, vahendab rahandusministeerium. Agentuur Fitch märgib, et Eesti majandus on mitu kvartalit järjest languses olnud ja langus jätkub ka käesoleval aastal. Selle põhjuseks peab agentuur kahanenud tarbimist ja investeeringuid, Venemaa ja Valgevene vastastest sanktsioonidest tingitud kaubavahetuse vähenemist, nõrka Põhjamaade ehitus- ja kinnisvarasektorit ning teise samba vahendite enneaegset tarbimisse suunamist.

Majanduse kasvule pöördumist ootab Fitch aastal 2025. Majandus hakkab järk-järgult paranema selle aasta teises pooles, jõudes järgmisel aastal 3,1-protsendise kasvuni, kus eratarbimise kasvu peaks toetama reaalpalga kasv ja paranev kindlustunne.

Eelarvepuudujääk väheneb sel aastal Fitchi hinnangul 2,6 protsendini SKP-st ehk sisemajanduse koguproduktist. Maksutulu vähenemist tasakaalustavad käibemaksu, hasartmängumaksu ja aktsiiside tõus koos väiksemate peretoetustega. 

Järgmiseks aastaks prognoosib agentuur puudujäägi kasvamist 3,5 protsendini SKP-st. Tulumaksumäär tõuseb küll 2 protsendipunkti, aga maksuküüru kaotamine mõjub eelarvele negatiivselt, lisaks suureneb ka kaitsekulude kasv 3 protsendini. See vajab Fitchi hinnangul tasakaalustavaid meetmeid, mis on alles seadustamata. 

Kuigi Eesti võlakoormus kasvab eelmise aasta lõpu 20,4 protsendilt järgmise aasta lõpuks 24,6 protsendini SKP-st, on see jätkuvalt väga madal.

Ka inflatsioon on normaliseerunud ja seda kõigi selle aluseks olevate komponentide lõikes. Tänavu peaks inflatsioon jääma keskmiselt 3,5 protsendi juurde ja langema 2,4 protsendile järgmisel aastal.

Fitch hinnangul võib reitingu langetamisele viia võlakoormuse kasv suhtes SKP-sse, tingituna kulusurvest või nõrgema kasvu mõjul oodatust väiksemaks jäänud maksutuludest. Riskitegurina näeb agentuur keskpika majanduskasvu väljavaate halvenemist nõrgenenud konkurentsivõime tõttu. Lisaks on võimalikuks ohuks geopoliitiliste riskide süvenemine, mis mõjutab majanduskasvu ja eelarvepoliitikat.

Reitingu tõstmisele võiks viia tugev eelarvepoliitika koos võlakoormuse püsiva vähendamisega keskpikas plaanis ning tugevam majanduskasv.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.