"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LISATUD VIDEO. Abilinnapea Andrei Kante: Streigi tõttu tekkinud õppelüngad tuleb koolijuhtidel koos õpetajatega täita (1)
31. jaanuar 2024
Tegemist oli väga laiaulatusliku aktsiooniga ja õpilastel tekkisid seepärast ka paljud õpilüngad. Foto: Ilja Matusihis

Kuigi esialgne kokkulepe õpetajate palga alammäära tõusu osas on valitsusega sõlmitud, on läbi rääkimata õpetajate koormus ja karjäärimudel. Need on märksa keerulisemad küsimused kui töötasu alammäära kokkulepped,“ sõnas Tallinna abilinnapea Andrei Kante.

Ehkki õpetajad ja õpilased on nüüdseks naasnud kooli, siis igal streigil on ka oma mõju ja tagajärjed. Tallinnas streikis märkimisväärne hulk õpetajaid tervelt seitse päeva. Kante tõi välja, et streigi haripunktis 24. jaanuaril streikis Tallinna üldhariduskoolides ligikaudu 3200 õpetajat. Toetusstreigist osa võtnud lasteaiatöötajate hulk ulatus 2000 inimeseni.

„Üldiselt streikijad ja nende toetajad järgisid ka neid kokkuleppeid, mida eelnevalt linnavalitsusega sõlmiti. Isegi kui meil polnud kokkulepet töötasu säilitamise osas pärast kolme esimest päeva, siis koolid ikkagi pakkusid alternatiivseid tegevusi õpilastele,“ märkis ta.

Kokkuvõttes oli tegemist aga väga laiaulatusliku aktsiooniga ja õpilastel tekkisid seepärast ka paljud õpilüngad. Selles osas on nüüd väga oluline, et koolijuhid lepiksid õpetajatega kokku nende lünkade täitmise suhtes.

„Koolijuhid ei saa küll töötajaid sundida tegema tagantjärgi ületunnitööd ja ka õpilaste nädalakoormust ei tohi ületada, kuid võib kokku leppida lünkade kõrvaldamise meetodid. Võib kasutada näiteks konsultatsioone või anda õppematerjali kompaktsemalt,“ pakkus Kante.

“Võib kasutada näiteks konsultatsioone või anda õppematerjali kompaktsemalt,“ pakkus Andrei Kante.

Abilinnapea selgitas, et kogu õppematerjali tagantjärgi õpetada pole muidugi kohe võimalik. „Tuleks aga osutada õpiabi ja tuge õpilastele, kes jäid streigi tõttu oma ainetest ilma. Sellega kaasnevad muidugi tööjõukulud, mille suhtes võiksid koolijuhid ise otsustada, mil moel nad seda õpetajatele kompenseerivad.“ Samal ajal Tallinn tõstab samuti õpetajate palga alammäära ning maksab selle õpetajatele välja tagantjärgi, kuid selleks tuleb esmalt ära oodata valitsuse vastav määrus. „Alammäära uus kokkulepe saavutati 1820 euro osas ning linnavalitsus hakkab sellest lähtuma oma uute otsuste tegemisel. Kehtestame uue palga alammäära üldhariduskoolide õpetajatele, lasteaiaõpetajatele, samuti huvi- ja kutsekoolide õpetajatele,“ lubas Kante.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

te oleksite pidanud minema Tartusse kultlinna avamisele mass stseenis osalejaiks
1. veebr. 2024 03:35
oleksite saanud Emajõel, etendusel(?-jama) jagatud 850000.- eur osa omale :)