"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uuring: ligi pool klientidest on Nõmme turgu külastanud enam kui 20 aastat (2)
01. veebruar 2024
Nõmme turuplats talvel. Foto: Tallinna Turud

Nõmme turu külastajate seas möödunud aastal läbiviidud uuringust selgub, et peamine turu külastamise põhjus on värske ja eristuv toidukaup ning võimalus osta otse toidukasvatajatelt-tootjatelt. 

Peamised märksõnad, millega vastajad Nõmme turgu iseloomustasid, olid värske, kvaliteetne kaup ning puhas keskkond, traditsioonid ja tuttavad müüjad ning nädalavahetus.

Uuringu korraldamise põhjuseks oli soov selgitada välja turukülastamisega seotud harjumused, soovid, ootused ja vajadused. Nõmme turgu haldava Tallinna Turud juhataja Kersti Ottesoni sõnul on majanduslangus koos hinnatõusudega muutnud kõigi elu raskemaks. “Soovisime pikkade traditsioonidega Nõmme turuga seoses mõista, mida kliendid vajavad ja väärtustavad, et luua parem kliendikogemus ning side külastajate ja kogukonnaga.”  

Ottesoni sõnul teeb erilist heameelt, et küsitluse tulemuste kohaselt on väga suur osa Nõmme turu külastajast pikaajalised kliendid – 45% vastanutest on turgu külastanud enam kui 20 aastat. “Nõmme turg on kogukonnakeskus ja kohtumispaik olnud pea sada aastat, nii on see ajalooliselt olnud ja nii see ka jääb. Turu süda on aga kogukond – enamik külastajatest on Nõmmelt või lähistelt,” selgitab Otteson. 

​​Lisaks pikaajalistele külastajatele tegutseb Nõmme turul ka aastatepikkuse staažiga kauplejaid, kes on teisel pool letti mitmendat põlvkonda. Pea pooled vastanutest käivad turul kaupa ostmas kindla müüja juures. Kõrgelt hinnatakse ka võimalust turul müüjaga otse suhelda.

Nõmme turg.
Pilt: Tallinna Turud

Nõmme linnaosa vanema Karmo Kuri sõnul on turg on olnud alati linna süda. Paik, kus käiakse koos ja kus lisaks värske ja kodumaise kauba soetamisele räägitakse ka olulisi kohalikke uudised. “Nõmme turg on ilus kohtumispaik ja jutud kõrgest hinnatasemest on tihti olnud moonutatud. Meie kõigi võimuses on teha valik, kas osta kaupa kaubanduskeskustest või meie enda armsalt Nõmme turult. Soovitan teha viimast, sest turg pakub ka võimalust suhtlemiseks – kaubanduskeskuste robotkassadest pole siin veel märkigi,” lisab Kuri. 

Ligi 40% küsitlusele vastanutest käib turul kord-paar kuus ja viiendik vastanutest kord või paar nädalas. Lisaks märgiti, et varasemaga võrreldes käiakse turul vähem, ning peamiste põhjustena toodi välja parkimisega seonduv ning värske kala ja liha ja teiste värskete toidukaupade vähenenud osakaal. Samuti sooviksid nõmmekad näha turul rohkem söögikohti. “Külastajate tagasisidest lähtuvalt oleme teinud ümberkorraldusi parkimises, mis on nüüdseks märksa mugavam, ning tegutseme aktiivselt, et tuua turule uusi kauplejaid. Näiteks novembrist alates müüb laupäeviti turul värske kala MV Wool, nädalavahetustel lisandub hoidiste ja kondiitritoodete müüjaid.”  

Peamised märksõnad, millega vastajad Nõmme turgu iseloomustasid, olid värske, kvaliteetne kaup ning puhas keskkond, traditsioonid ja tuttavad müüjad ning nädalavahetus. Vastajate sõnul peaks turul alati leiduma alati värsket eristuvat ja kohalikku kaupa ning turg võiks olla kogukonnale hea kohtumispaik, kus viibimine loob hea emotsiooni. 

Ottesoni sõnul peavad külastajad mitmekesise kaubavaliku kõrval lugu turul toimuvatest sündmustest – nõmmekatel on huvi kodust välja tulla ja kogukondlikult suhelda. ”Möödunud aastal oli üheks menukamaks ettevõtmiseks laste pop-up turg, kus osales väga palju lapsi ja nende vanemaid, nii Nõmmelt kui ka kaugemalt. Laste pop-up turu kõrval, mis toimub ka sel aastal, on meil soov korraldada teisigi sündmusi, kuid neid plaane soovime arutada ja ellu viia üheskoos Nõmme kogukonnaga.” Tallinna Turud juhataja sõnul pakkusid vastajad uuringu raames välja mitmeid ideid nagu Nõmme muusikakooli õpilaste kontserdid, kirbuturud, erinevad loengud, toidupäevad koostöös kauplejatega ning laste- ja pereüritused. Täpsem selleaastane ürituste kava selgub lähikuudel.

Möödunud aastal oli üks menukaim ettevõtmine laste pop-up turg.
Pilt: Tallinna Turud

“Samuti plaanime kogukonna ja linnaosavalitsusega lähiajal arutada, kuidas saaksime turu peamaja kõiki osapooli silmas pidades kõige paremini kasutada –  kas ruume võiks kasutada eri sündmuste nagu kokanduskursuste, trennide või hoopis töötubade korraldamiseks või on siin hoopis teisi ideid?” lisab Otteson. 

2023. aastal Kliendiuuringud poolt läbiviidud Nõmme turu külastajate uuringus osales ligi 750 inimest, selle raames viidi läbi nii kirjalik uuring, paikvaatlus kohapeal kui ka telefoniintervjuud. Lisaks toimusid intervjuud Nõmme linnaosavanemate ja teiste juhtide ning kauplejatega. 

Nõmmel on oma turg tegutsenud üle 100 aasta. Oma praegusel asukohal tegutseb turg aastast 1930, mil avati linnaarhitekt Robert Natuse projekteeritud Nõmme turu peahoone aadressil Turu plats 6. Nõmme turu peahoones ja kioskites tegutseb kokku 30 kauplejat. Kevadest sügiseni saab hooajalise juur- ja puuviljade ning lilledega kaubelda välilettidel, kus on pea 60 müügikohta. Nõmme turg on üks neljast Tallinna Turud hallatavast munitsipaalturust. 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Just
2. veebr. 2024 21:28
Kvaliteet! Seal on need köögi vilja putkad, kus õnnestus osta 10kg.roheliseks läinud kartulit Laura. Rohkem sinna ei lähe!
puravive
2. veebr. 2024 10:35
How long have you been blogging? You make it appear effortless. Both the appearance and the content of your website are outstanding.