"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
GALERII. Tartu rahu aastapäeval meenutati Eesti delegatsiooni juhti Jaan Poskat (2)
02. veebruar 2024
Tartu rahu aastapäeva tähistamine Jaan Poska monumendi juures. Foto: Aleksandr Guzhov

Tartu rahulepingu sõlmimisest möödub täna, 2. veebruaril 104 aastat.

Traditsiooniliselt viiakse pärg Tartu rahu aastapäeval omaaegse legendaarse ühiskonnategelase, rahuläbirääkimiste Eesti delegatsiooni juhi ning Tallinna linnavolikogu esimehe ja linnapea Jaan Poska hauale.

Vaata galeriid (50)

Kell 12 algab Tartu rahu 104. aastapäeva mälestustseremoonia Kadrioru pargis Jaan Poska monumendi juures.

Jaan Poska oli Nõukogude Venemaaga peetud rahuläbirääkimiste Eesti delegatsiooni juht. 1905. aastast oli Jaan Poska Tallinna linnavolikogu juhataja ning aastail 1913–1917 Tallinna linnapea. 24. jaanuaril 2016 möödus Jaan Poska sünnist 150 aastat, Tallinnas tähistati seda mälestusmärgi avamisega Kadriorus Luigetiigi kõrval, riigimehe kunagise elukoha vahetus läheduses.

Reaalkooli õuel

Tallinna gümnasistid tähistavad traditsiooniliselt Tartu rahu aastapäeva kell 13 Vabadussõjas langenud õpetajate ja õpilaste mälestussamba juures Tallinna Reaalkooli kõrval. Ühismiitingul osalevad  Gustav Adolfi Gümnaasium, Tallinna Inglise Kolledž, Tallinna 21. Kool, Tallinna Prantsuse Lütseum ja Tallinna Reaalkool.

Nõmme Rahu kirikus

Nõmme Rahu kirikus (Võsu 5) toimub algusega kell 18 traditsiooniline Tartu rahu aastapäeva mälestuspalvus. Mälestusteenistusel kõnelevad Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri, ajaloolane Leho Lõhmus ja Nõmme Rahu koguduse õpetaja Ove Sander. Muusikalist vahepala pakub ooperikvartett.

„Tartu rahu on üks Eesti Vabariigi sümbolitest. Esivanemate võitlus oli edukas ning võõrväed löödi meie maalt välja. Meenutame selle rahu sepistajaid,“ sõnas Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri. „Tänada tuleb ka kõiki meie tänaseid rahu tagajaid – kaitseväelasi, kaitseliitlasi, naiskodukaitsjaid ning päästjaid ja politseinike. Inimesi kes provokatsioonidele ei allu ja vaatavad mõtlikult ajalukku ning entusiastlikult tuleviku suunas,“ lisas Kuri.

Tartu rahu aastapäev on Nõmme jaoks oluline tähtpäev, on ju Nõmme Rahu kirik nime saanud just Tartu rahu mälestuseks.

2. veebruaril 1920 sõlmisid Eesti Vabariik ja Nõukogude Venemaa rahulepingu, millega lõppes Vabadussõda ning Venemaa tunnustas tingimusteta ja igaveseks Eesti Vabariigi iseseisvust.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

see kes rääkis ERR ETV saates, Tartus
5. veebr. 2024 05:28
oli kohutav näha teda veerimas paberilt - Tartu ju Kultpealinn ? põhiliselt luges paberilt, mida Vene omad ostsid Tartu kaubandusest koju ning palju ärajoodi ... Samas ei teadnud ta essugi, et hr.Segerlin oli oluline omapoolse toitlustuse ja öömajadega . See otumar seisis maja kõrval, pildil, kiri Segerlin ja tema vestis edasi kuidas krt. Poskale andis mingi rentnik oma korterit kasutada - maja aga kuulus Segerlinile ja see tähendab , et tollal ei olnud sotsialistlikku kapitalismi veel nagu nüüd ja peremehe loal toimusid ainult asjad. Registreeriti samal päeval LGP kooselud , see oli taktitu käitumine . Nüüd teame Tartu rahu , hr.Poskat koos LGP - õudus m3 EV 2 ajal ajaloo käsitlemine ajab vahel ...........
meenutaja
4. veebr. 2024 21:35
https://elu24.postimees.ee/7952997/elu25-juku-kalle-raid-eesti-iseseisvus-laaneriikide-kiuste