"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. 10 aastat vähiravifondi Kingitud Elu: abi on saanud 2000 inimest, neist noorim 5-aastane (0)
06. veebruar 2024
Vähiravifondi Kingitud Elu juhataja Toivo Tänavsuu. Kuvatõmmis

Vähiravifond Kingitud elu on toetanud üle 2000 inimese ravi. Neist noorim on olnud 5-aastane ja vanim 87-aastane. Kingitud Elul on praeguseks üle kahesaja vabatahtliku, kes käivad regulaarselt annetusi kogumas. Tagasihoidlik vähiravifondi sünnipäev ja kümne aasta kokkuvõte toimus Raeapteegis.

Legendaarse Kalevi korvpalluri Aleksandr Karavajevi abikaasa, endine tippmängija, teenekas võrkpallitreener ja võrkpalli edendaja Anu Karavajeva saab ravi, mis maksab üle 2000 euro kuus. Anu toetub võitluses rinnakasvajaga vähiravifondile.

“Ma saan iga kolme nädala tagant ravi, kõik analüüsid, kord on raskem, kord kergem, aga õnneks iseloomult olen ma ikkagi positiivne. Ma käin isegi tööl vahel ja kõik ütlevadki, miks sa tööl käid, aga ma käingi sellepärast, ma näen inimesi. Ma olen koolis toitlustaja, ma näen lapsi, näen ka haigeid lapsi, meil on selline kool ja mõtlen, ei ole mul midagi kõige kehvem see elu, on veel raskem teistel,” rääkis Anu Karavajeva.

Kümne aasta jooksul on vähiravifondist abi saanud üle 2000 inimese, annetusi kokku üle 23 miljoni euro. Iga kuu toetab vähiravifondi 12 000 püsiannetajat. Millal te väsite?

“Me väsime siis, kui meie annetajad väsivad, nad enam ei taha meile annetada. Siis kui meie vabatahtlikud väsivad, ei jaksa enam tööd teha, panustada. Siis kui meie arstid väsivad, enam ei jõua hinnata taotlusi. Siis me väsime, aga kuni seda ei juhtu, kuni annetajad on meiega lahked, meid usaldavad ja kuni me õigustame nende usaldust, siis töötame edasi ja keegi hädavajaliku ravimita ei jää,” ütles vähiravifondi Kingitud Elu juhataja Toivo Tänavsuu.

„Ühe naise kannatustest on sündinud suur õnnistus tervele Eestile. Me oleme seni saanud kõiki abivajajaid toetada ning keegi pole jäänud ilma hädavajaliku ravita,“ sõnas Vähiravifondi Kingitud Elu juhataja Toivo Tänavsuu. „Me ei saa garanteerida kellelegi elupäevi ega tervist, sest isegi maailma kõige kallimad ravimid ei pruugi alati patsienti aidata. Küll aga saame me kõikidele abivajajatele kinkida võimaluse proovida parimat saadaval olevat ravi ehk anname veel ühe õlekõrre ja võimaluse elada kauem täisväärtuslikku elu või võimaluse koguni terveneda,“ lausus Tänavsuu.

Fondis sünnib sageli ka imesid

Ravimid, millest nende kliinilised uuringud lubavad eeldada palju vähemat, annavad konkreetsetele patsientidele juurde pikki aastaid. Kaugele arenenud vähid, mis tunduvad patsiendi jaoks lootusetu perspektiiviga, vähenevad kallite ravimite toel nii palju, et neid saab operatsiooniga täielikult eemaldada. „Meil on ka imelugusid ehk edulugusid, kus perspektiivituks tunnistatud haiged, kellel on neljanda staadiumi haigus, on fondi toel terveks saanud,“ märkis Tänavsuu.  

Kingitud Elu toetab haigeid, kes ei mahu Tervisekassa n-ö vihmavarju alla, kuid ajalugu näitab, et fond ravib ka “terveid” ehk Eesti ühiskonda, propageerides annetamist ja  tekitades sidusust. Toivo Tänavsuu sõnul on vabatahtlikest saanud omaette kogukond, kellest paljudel on isiklik vähikogemus. Mõni käib praegu paralleelselt ravil ja teistele abivajajatele annetusi kogumas. Ilma vabatahtliketa poleks ka fondi.

Vähiravifond Kingitud Elu tähistas Raeapteegis oma kümnendat tegevusaastat.
Pilt: Ivar Õuekallas

Lisaks haigete ja tervete toetamisele abistab fond ka arste, kellel tekkis tänu fondile rohkem võimalusi patsientide jaoks. „Me toetame ka riiki ehk ravime riigikassat, sest iga umbes kümnes fondi annetatud euro läheb kurioossel kombel ravimite käibemaksuna riigikassasse. Kuigi räägitakse, et Eestis ei ole paljud ravimid kättesaadavad, et meie kulutused meditsiinile SKT suhtes on madalad võrreldes teiste riikidega, on fondi toel sisuliselt kõik efektiivsed vähiravimid kättesaadavad alates esimesest päevast, mil nad Euroopas müügiloa saavad,“ märkis Tänavsuu.

Vähiravifond Kingitud Elu asutati 5. veebruaril aastal 2014 Hille Tänavsuu, Toivo Tänavsuu ja Janek Mäggi poolt. Fond asutati pärast seda, kui Hille oli võidelnud aastaid raske vähihaigusega ning sattunud raviteekonnal olukorda, kus eluliselt vajalik ravim oli küll olemas, kuid seda ei kompenseerinud tol hetkel veel Tervisekassa. Ravim maksis 5000 eurot kuus. Paljude eestimaalaste abiga sai Hille vajaliku ravimi ja elas selle toel ühe täisväärtusliku lisa eluaasta. Kaks kuud enne Hille surma asutati vähiravifond.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.