"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Vähidiagnoosi saanud laulja Kaire Vilgats: palun minge kontrollige ennast, see on tasuta (1)
06. veebruar 2024
Laulja Kaire Vilgats räägib tervisest ja trenni tegemisest. Kuvatõmmis

Laulja Kaire Vilgats sai möödunud aastal vähidiagnoosi. Detsembris käis Vilgats operatsioonil ja arstid tunnistasid ta terveks. Miks ta oma haigusloo avalikustas ja miks on oluline käia sõeluuringul, räägib armastatud laulja saates “Minu Tallinn”. Küsitleb toimetaja Kadri Aavik.

Kuidas sinu suhe trenniga on, kas oled koerajalutaja või käid jõusaalis kangi tõstmas?

Mina käin jõusaalis kangi tõstmas rohkem, aga kui oli koroonaaeg, hakkasin sõbrannaga koeraga jalutamas käima ehk sõbranna ikka ka ja sedasi hoidsin ennast vee peal.

Kas liikumine on sulle oluline, mis see annab?

Väga oluline. Enne seda ei tajunudki, kuni ma oma terapeudilt sain soovituse, sa pead, kui tunned ennast halvasti, ajama ennast välja.

Sa rääkisid avameelselt rinnavähi diagnoosist ja teekonnast operatsioonilauale.

Kui ma sain selle diagnoosi, oli ehmatus suur ja samas tundsin, vaat kui hea, et läksin, oleks edasi lükanud, edasi lükanud, et mis seal ikka, mõtlesin, kui mina nüüd tulen sellest ilusasti välja, siis jagan seda kogemust, et minge-minge, mul läks hästi, kasutage sõeluuringu võimalus ära.

Kuidas oled kogenud, kuidas töö- ja pereelu ja naiseks olemine kõik kokku käib?

Tänapäeval räägitakse palju, minnakse inimestele sissepoole, räägitakse tunnetest, vaimsest tervisest ja enesetundest üldse. Mina ju olen sellest ajast, kui ei olnud sellistel teemadel kombeks rääkida ja eriti naine, tuleb teha, peab tegema, kannata ära, rassi. Kui sa enne ütlesid, et sellel teemal räägime, jah, ma käin terapeudi juures, sest ma pole suutnud varem enda sisse vaadata, pole osanud oma tunnetest rääkida. Käin terapeudi juures regulaarselt, on kogu aeg mingeid teemasid arutada. Tahan tuua esile, et ma ei häbene, et käin terapeudi juures, sest mingid raskused, mis vajavad nagu ema või esivanema nõu, et ta aitaks mind, siis minu jaoks on see terapeut, kes aitab minu mustritest välja mõelda.

Sa oled ju eluaeg laval olnud, ei ole kõik päevad vennad. Tsükli esimesel poolel on naised laineharjal, aga teisel poolel tahaks urgu pugeda. Sina ju oma töös nii ei saa.

Ei saa. Tuli just jutuks, kui käisin veel Otsa koolis, siis meile öeldi ka, et tsükli ajal naine vaikib, tähendab laulja, mitte ainult naine. Et laulja vaikib, siis tema ei laulagi, etendus jääb ära, kontsert jääb ära, aga tänapäeval seda nagu selles mõttes, ta nagu häälele otseselt ei tee midagi, see on lihtsalt enesetunde küsimus, aga jah, et kui sa räägid sellest, et jälgida, tunnetada ennast tsükli käigus, ma räägin, mul pole olnud, keegi pole öelnud mulle kunagi, mõtle, jälgi, nii et ma olengi harjunud olema see, et ah, tsükkel on, nagu ta on ja rassime edasi, peaasi, et midagi otseselt teistmoodi ei ole, vähemalt tsükkel oleks regulaarne.

Tartu ülikooli naistekliinikum teeb ulatuslikku naisteuuringut. Kas oled kutse saanud?

Ei ole.

Kui saaksid, kas osaleksid?

Jaa.

Miks?

Ma loodan, et seal puudutatakse ka menopausi teemat, sest mina olen nüüd selles vanuses ja ma olen kuulnud, et seal on emotsionaalseid teemasid, meeleolu kõikumine ja muud enesetunde teemad, et kindlasti osaleksin.

Oli juttu sellest, et osa riike juba tutvustavad sellist lähenemist, et naistele antakse tervisepäevi nende naiselikkuse eripärade tõttu. Kui oleks sinu teha, kas teeksid poliitikas mingeid muudatusi naiste heaks?

Ma ei tahaks üldse poliitikasse sekkuda, see pole minu valdkond, kuid jah, me liigume kogu aeg sinnapoole, et tähtsustada tervist igatpidi, ma arvan, et see ei ole tühja koha pealt välja mõeldud, kindlasti toetaksin seda.

Tartu Ülikooli Kliinikumi naistearstid on alustanud seni suurimat Eesti naiste seksuaaltervist puudutavat uuringut, mis aitaks naiste poolt kogetut poliitikakujundamisel arvesse võtta.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Võimalik vähihaige
9. veebr. 2024 13:49
Tänapäeva inimesi on harjutatud juba maast ja madalast mõttega nagu elaksid nad kõik igavesti ja iga haigus peaks olema nagu kindlasti ravitav. Tegelikult tasuks surma näha ka kui vabanemist ja võimalust millekski uueks olgu seda siis isiklikus või globaalses mõõtkavas.

Seotud artiklid