"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PILDID JA VIDEO. Linlastele tutvustatakse Koidu tänava arhitektuurikonkursi paremaid töid (1)
08. veebruar 2024
Koidu tänava visuaal. Pressifoto

Neljapäeval, 15. veebruaril kell 18 on Tallinna humanitaargümnaasiumis Koidu tänava ja Uue maailma asumi arhitektuurikonkursi viie parima töö tutvustus, mille eesmärk on anda kohalikele elanikele võimalus enne žürii lõppotsuse langetamist kaasa rääkida.

Võistluse tulemusena on kavas praegu autokeskse Koidu tänava kujundamine jalakäijaid ja jalgrattureid eelistavaks ning asumit liitvaks linnaruumiks. Tänav saab omanäolise identiteedi, tasakaalustatud liikuvuskeskkonna, rohelisema ilme ning uusi viibimis- ja tegevuspaiku kõigile sihtgruppidele.

Konkursialaks on Koidu tänava Suur-Ameerika tänava ja Pärnu maantee vaheline lõik. Arhitektuurivõistlusele esitati kokku 15 tööd, millest kõik läbisid kvalifitseerimiskomisjoni ja viit paremat tööd tutvustatakse nüüd ka avalikkusele.

Arhitektuurikonkursi žürii esimehe, Tallinna abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on kõik võistlustööd kõrgetasemelised. „Meie eesmärk on Koidu tänava kujundamine läbisõiduhoovist jalakäijaid ja jalgrattureid eelistavaks ning asumit liitvaks linnaruumiks.” Võistlustöödelt oodatakse ka uute funktsioonide juurde toomist tänavaruumi, sealhulgas Koidu tänavale kui asumi peatänavale iseloomuliku identiteedi kujundamist ning nüüdisaegse linna elurikkust suurendavate haljastuslahenduste väljapakkumist.

“Seda kõike soovime saavutada kaasates linnakodanikke, sest just kohalikul kogukonnal, kooliperel ja piirkonna äride esindajatel ongi kõige parem tunnetus tänava igapäevasest toimimisest,“ sõnas Svet.

„On tänavaid, mille tähtsus elanike seas on kaugelt liiga suur, et seda tavapärase hankega remontima hakata. Koidu tänav kui Uue Maailma selgroog on ilmselgelt üks neist, kuhu on vaja luua täiesti uue kvaliteediga linnaruum, mis oleks siinse kogukonna nägu ja mis võtaks arvesse neid soove, mida kohalikud elanikud linnale aastate jooksul esitanud on. Just seetõttu on Koidu tänava rekonstrueerimiseks korraldatud konkurss ning mul on hea meel, et kõik 15 esitatud tööd kvalifitseerusid,“ rääkis Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Võidutöö valimisel hoitakse fookuses ennekõike Koidu tänava elanike ja Koidu tänava ääres paikneva Tallinna Humanitaargümnaasiumi koolipere vajadusi, pidades silmas arengustrateegia Tallinn 2035 strateegilist sihti „Kodu, mis algab tänavast“.

Võistlustöid tutvustavad arhitektuurikonkursi korraldajad, arhitektid Kaidi Põldoja ja Jaak-Adam Looveer Tallinna strateegiakeskuse ruumiloome osakonnast. Kohtumise tulemused kui kohalike ruumikasutajate eksperthinnang esitatakse žüriile tutvumiseks ja taustateadmiseks, et aidata kujundada tööde lõplikku paremusjärjestust.

Viis paremat tööd kaalutletakse täiendavalt ka eeldatava teostusmaksumuse vaatest, samuti tuuakse juurde eelmisel aastal valminud Vana-Kalamaja tänava õppimiskogemused. Võistlustööd on žürii lõpliku otsuse langetamiseni anonüümsed.

Arhitektuurivõistluse viib läbi Tallinna strateegiakeskus koostöös Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti, Eesti arhitektide liidu ja Eesti maastikuarhitektide liiduga. Lisaks abilinnapeale kuuluvad žüriisse Kesklinna vanem Monika Haukanõmm, arhitektid Jaak-Adam Looveer, Margus Maiste ja Katrin Koov, maastikuarhitekt Remi Kübar ning liiklusekspert Virko Noor.

Arhitektuurikonkursi auhinnafond on 43 000 eurot, millest esimese koha auhind on 15 000 eurot. Kokku antakse välja viis auhinda. Arhitektuurikonkursi võidutöö alusel alustatakse käesoleval aastal tänava ümberprojekteerimist.

Koidu tänav on Uue Maailma kese – kogu asumit läbiv peatänav. Pärast uuenduskuuri saab Koidu tänavast Ameerika tänav.
KOHALIKu disain ei varjuta kohalikku. vaid toetab olemasolevat. Nii tekib keskkond, mis aitab asumi elanikke nende igapäevases elus ja laseb välja paista nende isikupäral.
Koidukant on rahulik ja kodune eriilmelisteks naabruskondadeks jagunev kesklinna kodutänav.
Leoniidid. Võistlustöö on inspireeritud asumi pärandist. Osalt siinsetest tänavanimedest, teisalt võistlusülesandes kirjeldatud soovist taaskasutusele võtta asfaldi alla peidetud munakivisillutis. Seetõttu sadas Uude-Maailma paras ports meteoriite.
VAIB. Uus Koidu tänav on kui elutoa pikendus, kuhu on rullitud maha omanäolistest fassaadidest või ustest inspireeritud „vaibad“

Viie parema konkursitööga saab tutvuda kodulehel tallinn.ee/koidu, kus on hiljem kättesaadav ka kohtumise salvestus.

Tagasisidet saab anda veebivormi kaudu 19. veebruarini.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ivi
12. veebr. 2024 12:18
Eluilmaski pole sellega nõus,et Koidu tänav...minu kodutänav,kus olen sündinud 1954 a., kus on elanud enne seda minu vanemad, hiljem ka minu lapsed ja mina elan siiamaani... et selle tänava nimi muudetakse AMEERIKA tänavaks...Uuendusi peaks tegema,selle tänava nn Koidu park on nii väike,et korralikult ei saa seal sportida ega ka mängida...see näeb välja nagu kaks ühes,kus väiksemad jäävad jalgu suurematele sporti harrastavatele noorhärradele...Kuna Koidu tn. ääres ühtegi sobivat ala ei leidu,tuleks mõelda ja ehitada korralik sportmise-,ronimise-ja mängimiseala Asula ,Jalgpalli ja Marta tänavate vahelisele tühermaale...