"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
GALERII JA VIDEO. Tunnustuse pälvinud Dominic: Helistasime 112, sest mine tea, mis temaga juhtuda oleks võinud (0)
09. veebruar 2024
Häirekeskuse peadirektor ja Eesti president tunnustasid Häirekeskusesse eeskujuliku kõne teinud lapsi ja noori. Foto: Aleksandr Guzhov

Üle-euroopalise 112 päeva puhul tunnustati Tallinnas häirekeskuse põhja keskuses tublisi lapsi ja noori, kes tegid möödunud aastal eeskujuliku kõne numbrile 112. Tunnustuse saajate seas oli nii lapsi, kes olid teada andnud maas vedelevatest süstaldest, elustanud oma treenerit kui ka aidanud öises Tallinnas eksinud abivajajat.

11. veebruaril tähistatakse üle-euroopalist 112 päeva, mille eesmärk on tõsta teadlikkust, et Euroopas on üks number 112, millele helistades saab kutsuda nii kiirabi, päästjaid kui ka politsei. Tallinna häirekeskuses tunnustati eelmisel aastal eeskujuliku 112 kõne teinud lapsi. Sündmuse puhul tegi häirekeskuse peadirektor Kätlin Alvela ülevaate häirekeskuse möödunud aastast, misjärel tunnustasid peadirektor ja president Alar Karis tublisid lapsi ja noori.

„Kui mina noor olin, ei olnud numbrit 112. Tuletõrje jaoks oli number 01, miilits 02, kiirabi 03. Segadust oli palju ja kui helistasid valele numbrile, ei suunatud sind edasi, vaid öeldi lihtsalt halvasti, et oled valele numbrile helistanud,“ meenutas president Alar Karis.

Vaata galeriid (21)

Maast leitud süstlad ja eksinud alaealine

Teiste seas sai tunnustuse Chris, kes andis tähelepaneliku kogukonnaliikmena teada kodukandis leitud süstaldest ja pani ohtlike esemete juurde hoiatava sildi.

„Jalutasin õues ja nägin järsku maas kivi. Tahtsin sellega mängida, aga selle all oli mitu narkomaani süstalt. Leidsin sealt veel kaks pulka ja panin need kõik selle kivi peale ja sinna juurde sildi, et keegi ei katsuks neid,“ kirjeldas Chris.  

Eeskujuliku kõne tegi eelmisel aastal ka tänaseks täisealiseks saanud Dominic, kes teavitas häirekeskust Tallinnas eksinud alaealisest abivajajast ning jäi temaga abi saabumiseni.

„Tulime sõbraga kell 2 öösel lauluväljakult The Weekndi kontserdilt, kui nägime Viru bussipeatuses külmast värisevat ja näost valget väikest poissi. Uurisime temalt, kas kõik on korras, kuid ta ei mõistnud eesti keelt,“ meenutas Dominic.

Hiljem selgus, et vene keelt kõnelev poiss oli lastekodust ära jooksnud ja olnud juba mitu päeva tagaotsitav. Kui Dominic oli ka varasemalt 112 helistanud, siis sõbra Sanderi jaoks oli selline kogemus esmakordne.

„Otsustasime helistada 112, kuna öösel võib olla linnas ohtlikke inimesi ja mine tea, mis temaga juhtuda oleks võinud,“ kirjeldas Sander.

Dominic meenutas, et kui ta valis numbri 112, küsis abivajav poiss temalt mitu korda, kellele ta nüüd helistab ja ütles siis tema rahustuseks, et räägib emaga. Kuna poiss oli niigi hirmul, ei tahtnud nad, et ta veel rohkem kartma hakkaks ja minema jookseks.

„Kui politsei patrullautoga saabus, oli ta väga pinges, silmad punased ja tundus, et tal oli hirm, mis nüüd edasi saab,“ meenutas Dominic. „Aga politseitöötajad olid temaga väga sõbralikud ja rahustasid ta maha ja me loodame, et temaga on kõik hästi.“

„Kui läksime pärast takso peale, siis rääkisime veel tükk aega, kui sürreaalne see kõik tundus, et selline asi üldse juhtus. See oli selline õhtu, kus ei oleks sellist situatsiooni elu sees oodanud,“ meenutasid poisid. 

Häirekeskusesse helistades kuula tähelepanelikult päästekorraldajat

Häirekeskuse peadirektor Kätlin Alvela sõnul on lapsed Häirekeskusesse helistades sageli paremad kuulajad kui täiskasvanud. Lastele jäävad paremini meelde detailid ja nad ei ole nii paanikas.

„Lapsed oskavad väga tublilt kuulata ja vastata küsimustele, mida päästekorraldaja küsib. Täiskasvanud kipuvad tihtipeale arvama, mitte kuulama. Kui helistada 112, ei ole vaja vaielda, et miks me nii palju küsime ja öelda, et saatke juba abi välja, sest tegelikult on abi samal ajal juba poolel teel,“ kinnitas Alvela.

Tunnustamise järgselt tehti auhinnasaajatele ka ringkäik Häirekeskuse töösaali, kus vastatakse igapäevaselt 112 ja 1247 kõnedele. Töösaalis sai oma silmaga näha, mis toimub häirekeskuses, kui saabub kõne ning kuidas näeb välja kogu tööprotsess päästekorraldajate jaoks.

Häirekeskusesse helistamise eest said tunnustuse:

  • 16-aastane Harri, kes valis 112, et kutsuda abi trennis kokku kukkunud treenerile, samal ajal kui 15-aastane Armin Martin ja tema vanem vend asusid treenerit Häirekeskuse meediku juhiste järgi elustama;
  • 9-aastane Chris, kes andis tähelepaneliku kogukonnaliikmena teada kodukandis leitud süstaldest ja pani ohtlike esemete juurde hoiatava sildi;
  • 8-aastane Lissandra ja 10-aastane Lisell, kes teavitasid kodu ümbrusest leitud ohtlikest esemetest;
  • 10-aastane Liiza, 10-aastane Alex ning 11-aastane Demid, kes teavitasid avalikus kohas lamavast abivajajast;
  • Tänaseks täisealiseks saanud Dominic, kes teavitas Tallinnas eksinud alaealisest abivajajast ning jäi temaga abi saabumiseni;
  • 9-aastane Caroline, kes teavitas naabriaias puhkenud tulekahjust ja 11-aastane Samuel, kes teavitas põlengust tänaval;
  • 12-aastane Heili, kes märkas järelvalveta jäetud lõket metsas ning 19-aastased Hannabell ja Andra, kes teavitasid kulupõlengust;
  • 9-aastane Helena, kes kutsus teadvuse kaotanud lähedasele kiirabi;
  • 12-aastane Julius, kes helistas 112, et anda teada põllult leitud rahakotist koos dokumentide ja rahaga.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.