"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ANALÜÜS. Juukselõikus 10 eurolt 15 eurole – menüükulu ehk järsu hinnahüppe anatoomia (1)
10. veebruar 2024
Luminori peaökonomist Lenno Uusküla. Pressifoto

Jaanuar üllatas väga suure tarbijahindade tõusuga – võrreldes detsembriga kasvasid hinnad 1,4% võrra. Mis sellise hinnatõusu põhjustas, analüüsib Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.

Kuigi osalt olid hindade kallinemise taga maksutõusud (käibemaks ja aktsiis), tõstsid mõned kauplejad ja teenuseosutajad hindasid märkimisväärselt enam. Selle nähtuse nimi on menüükulu ehk hindu muudetakse harva, korraga palju ja arvestatakse juba toimunud kulusid ning tegutsetakse ettevaatavalt. 

Värske statistika raames jagas üks tuttav minuga head ja elulist näidet, mis hinnamuutust ilmestab – varasemalt, sh veel kuu aja eest, 10 eurot maksnud lapse juukselõikuse hind oli nüüd veebruari alguses 15 eurot ehk teenus kallines 50%.

Sellise hinnatõusu näite puhul on tegemist keinsistlikust majanduskäsitlusest tuttava terminiga menüükulud. Selle termini alge pärineb restoranimaailmast, kus reeglina ei muudeta menüüs olevate toitude-jookide hindasid jooksvalt kulude muutuste tagajärjel ükshaaval ja sendikaupa, vaid võetakse korraga ette kogu menüü ning pannakse kõikidele toodetele uued hinnad. Sealjuures tõstetakse sageli hindu varuga, et end mõneks ajaks tulevikus oodatavate sisendhindade ja -kulude tõusu vastu kindlustada ilma, et peaks “uut menüüd trükkima”. 

On ju selge, et kui ka alanud aasta alguses käibemaks tõusis 1,67 protsendipunkti võrra, küte ja elekter kallinesid ning võib-olla tõusid ka palgad, siis kogu kulubaas ei saanud eelviidatud juukselõikuse näite puhul ühe kuuga tõusta poole võrra. Küll aga tegi seda teenuse hind. Ilmselgelt oli selle otsuse taga vajadus terve eelmise aasta samal tasemel püsinud hinna kohandamine kasvanud kuludega ning puhvri loomine eesootavateks kuudeks, et mitte jälle aprillis või mais uut hinnakirja kehtestada. Käibemaksu tõus andis hindade ümbervaatamiseks aga olulise tõuke.

Uute menüüde trükkimisel võiks nüüd paus tulla

Üksikust üldisele minnes tuleb muidugi tõdeda, et kõik kauplejad oma “menüüsid” jaanuaris ei muutnud. Osaliselt alustati sellega tegelikult juba eelmise aasta lõpus, kuna eesootavad maksutõusud selleks soodsa pinnase lõid. 

Sarnast menüükulude hüppelist kasvu oleme hiljuti korra juba näinud, suure hinnatõusu ajal aastatel 2021–2022. Ka toona kardeti kulude kasvu ja tõsteti tulevikku ette vaadates hindu rohkem kui tegelikud kulud nõudnuks.

Sarnast menüükulude hüppelist kasvu oleme hiljuti korra juba näinud, suure hinnatõusu ajal aastatel 2021–2022.

Tulevikku vaadates tahaks loota, seda nii Eesti inimeste kui ettevõtjate seisukohast, et suuremas osas võiks hindade kasvu aeg nüüdseks otsa saada. See vähendaks üheltpoolt palgasurvet, mida hüppeliselt kasvavad tarbekaupade ja teenuste hinnad tekitavad. Sel on oluline roll ka turismisektorile, sest välisturism pole tänaseks koroonaaegsest madalseisust taastunud. Eesti on juba praegu Euroopa turisti jaoks küllaltki kallis riik. Rääkimata muidugi ka laiemalt Eesti ekspordist, kuna jõudsalt kasvav kulubaas kahandab märkimisväärselt meie ettevõtete hinnakonkurentsivõimet välisturgudel. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

see on ju odav hind Teil
22. veebr. 2024 06:12
Reformi vallas - Rae vallas, COOP poes, Jüris , Muskuslill lõi hinnad üles juba 1,5 aastat tagasi - poisslapse või mehe masinlõikus on 22.- eur (30 min)