"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TASUB TEADA. Tänavu saab tulu deklareerides viimast korda mitut soodustust (5)
12. veebruar 2024
Pensionärile kehtib tulumaksuvaba tulu keskmise vanaduspensioni ulatuses, sõltumata ta sissetulekutest. Maksuvaba tulu pensionieas oli 2023. aastal 704 eurot kuus. Foto: Õhtuleht / Scanpix Baltics

Tänavu on viimast korda võimalik kasutada selliseid maksusoodustusi nagu eluasemelaenu intresside mahaarvamine, täiendav maksuvaba tulu laste eest ning võimalus kanda kasutamata maksusoodustusi oma abikaasa tuludesse.

Juba 15. veebruaril alustab maksu- ja tolliamet (MTA) 2023. aasta tuludeklaratsioonide vastuvõtmist. Amet tuletab meelde, et kõige parem on deklaratsioon esitada elektrooniliselt, kuid esimesel päeval pole vaja sellega kiirustada. Deklaratsioone – nii elektrooniliselt kui ka paberkandjal – võetakse vastu 30. aprillini. Enammakstud tulumaksud tagastatakse 5. märtsist 1. oktoobrini ja tagastamise kuupäev ei sõltu sellest, millal deklaratsiooni esitasite.

MTA peaspetsialisti Tatjana Klettenbergi kinnitusel on tänavu viimast korda võimalik kasutada selliseid maksusoodustusi nagu eluasemelaenu intresside mahaarvamine, täiendav maksuvaba tulu laste eest ning võimalus kanda kasutamata maksusoodustusi oma abikaasa tuludesse.

“Mõned maksusoodustused kaotatakse alates 1. jaanuarist 2024, kuid need muudatused mõjutavad alles 2024. aasta deklaratsioone, mis tuleb esitada 2025. aastal,” ütles Klettenberg.
MTA pressisekretäri Kertu Laadoga sõnul ei oota tavainimesi tänavu deklaratsioone täites midagi uut. Osakonna elektroonilisse iseteeninduskeskkonda sisse logides näeb inimene oma eeltäidetud deklaratsiooni. Ametnik soovitab kontrollida isikuandmete õigsust ja seda, kas kõik tulud on õigesti märgitud ning kas kõigilt peetakse tulumaksu kinni. “Sel aastal pöörame rohkem tähelepanu neile inimestele, kes saavad lisatulu,” ütles ta. “Siia kuuluvad kinnisvaratehingud ja üüritulud, investeeringud, väärtpaberitehingud, internetikaubandusest saadavad tulud ning välismaal või internetiplatvormide kaudu saadud tulud.”

Nüüd on MTA-l ka võimalus kontrollida, kas inimesed on deklareerinud internetiplatvormide kaudu saadud tulu. “Juhime tähelepanu, et oluline on deklareerida kõik aasta jooksul saadud tulud, sealhulgas nt kaastööga kaasnevad lisatulud,” rõhutas spetsialist. Oluline on oma maksudeklaratsioonis täidetud andmed hoolikalt üle kontrollida ning veenduda, et need kõik on õiged ja tulumaks on korrektselt kinni peetud.

Kui lisatulu eeltäidetud deklaratsioonile märgitud ei ole, peab inimene selle ise kandma tuludeklaratsiooni punkti 5.1 tabeli teise ossa. Kui lisatulu saadakse välisriigist, märgitakse see punktis 8.1. “Maksustamise seisukohalt pole vahet, kust tulu laekus, maksu arvestatakse samamoodi, seega pole põhjust selle pärast muretseda,” täpsustas Klettenberg.

Pensionäridelgi tuleb deklaratsioon täita

Ka pensionärid ei ole deklaratsiooni esitamise kohustusest vabastatud. “Võimalik, et inimene võib müüa väärtpabereid või kinnisvara või saada tulu investeeringutelt,” selgitas Klettenberg.  
Pensionärile kehtib tulumaksuvaba tulu keskmise vanaduspensioni ulatuses, sõltumata ta sissetulekutest. Maksuvaba tulu pensionieas oli 2023. aastal 704 eurot kuus.

Töötav pensionär peab sarnaselt töötavale inimesele eeltäidetud andmeid kontrollima ja vajadusel täiendama. Kui vanaduspensioni suurus on väiksem kui sotsiaalkindlustusameti poolt kehtestatud tase 704 eurot kuus, siis lähtuvalt töötaja avaldusest võtab tööandja seda erinevust arvesse palgast või muust tulust maksusoodustuse arvutamisel. “Töötaval pensionäril on õigus maksuvabadele soodustustele samamoodi nagu igal teisel töötaval inimesel,” rääkis Klettenberg. “Näiteks saab töötav pensionär oma alla 26-aastaste lastelaste koolitamiseks või tulumaksusoodustust omavatele organisatsioonidele tehtud annetustest maha arvata kokku 1200 eurot.”

Kui inimese sissetulekuallikateks olid 2023. aastal kindlustushüvitis ja töötu abiraha, toimetulekutoetus, puudetoetus, siis tasub hoolikalt uurida ka eeltäidetud deklaratsiooni vormi. “Töötushüvitis kuulub maksustamisele ja see teave peab olema deklaratsioonis. Töötutoetust, toimetulekutoetust ja puudetoetust ei maksustata ja deklaratsioonile ei märgita,” lausus Laadoga.

Muud ajutisest töövõimetusest tingitud hüvitised, nt haigusleht, mida maksavad nii tööandja kui ka haigekassa, loetakse tuluks ja liidetakse aasta jooksul saadud muude tulude summale. Väljamaksetelt peavad maksu kinni nii tööandja kui ka haigekassa ning need andmed peavad kajastuma eeltäidetud deklaratsioonil. “Kui inimene oli osa aastast töötu, siis tasub kindlasti esitada tuludeklaratsioon, see annab võimaluse kasutada kogu maksuvaba tulu ja tal võib tekkida võimalus saada maksutagastust,” ütles Laadoga, täpsustades, et iga selline juhtum on individuaalne, kõik sõltub konkreetse inimese konkreetsest sissetulekust ja tema deklaratsiooni andmetest.

Üks laps peres maksuvaba

Kui vanemal on kaks või enam alaealist last, saab ühe alla 17-aastase lapse tulust maha arvata täiendava maksuvaba tulu. Need andmed, märgib Laadoga, sisalduvad selle vanema eeltäidetud deklaratsioonis, kellele lapsetoetust makstakse. “Samuti on vanematel õigus oma sissetulekust maha arvata õppekulud kuni 1200 eurot. Vanema eeltäidetud tuludeklaratsioonil on ka andmed õppeasutustest ja huvikoolidest. Oluline on, et lapsevanem maksaks need õppekulud ise ja edastaks oma andmed (isikukoodi) õppeasutusele.”

Kui vanema ainsaks sissetulekuks aasta jooksul oli nn vanemapalk, siis on tal õigus ka õppekulud maha arvata ja nendelt maksutagastus saada, sest see tulu on maksustatav.
Samas lastetoetust ei maksustata ja seda deklaratsioonis ei märgita. See tähendab, et kui vanemal ei olnud lisaks lastetoetustele muid sissetulekuid, siis ei ole tal õigust õppekuludelt maksutagastuseks.

Mittetulundusühingutele ja heategevusorganisatsioonidele tehtud annetused on maksuvabad ja nende eest on õigus saada tagastust.

Linna sotsiaaltoetusi tulumaksuga ei maksustata
Betina Beškina, abilinnapea

Tuletan meelde, et linna sotsiaaltoetusi tulumaksuga ei maksustata. Sissetulekuga seotud hüvitised kuuluvad sellesse kategooriasse. Näiteks koolitoetus, pensionilisa jne.
Aga see soodustus ei kehti mitmete riiklike toetuste puhul, nagu sotsiaalkindlustusameti maksed – pension, lastetoetused, eri hüvitised jne.

Kahjuks on 2024. aastal viimast korda võimalik tagasi saada osa tasutud kodulaenu intressidest. See õigus kehtestati omal ajal selleks, et lihtsustada laenu saamist ja eluaseme soetamist. Kodulaenu intressid olid siis kõrged. Nüüd näeme olukorra kordumist – Euribor on kiirelt kasvanud, valitseb inflatsioon, perede rahaline koormus suureneb. Ja sel hetkel, kui inimesed tõesti abi vajavad, jätab riik nad toetusest ilma. Alates 2025. aastast kodulaenult makstud intresse ei tagastata.

Ühtlasi on see aasta viimane kord, kui saab alla 17-aastase lapse eest täiendavat maksuvaba tulu alates teisest lapsest, samuti on abikaasadel viimane võimalus kanda kasutamata maksusoodustusi oma abikaasa tuludesse.

Tänane reaalsus on see, et riik ainult suurendab riigi elanike maksukoormust ja jätab nad ilma soodustustest, mis kriisi ajal on vajalik abi.

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

sellest poslamasla tekstist ei saa päris täpselt aru
15. veebr. 2024 20:05
lihtsam oleks märkida punktidena - mida tänavu saab ja sulgudesse , et järgmisest aastast ei saa. Pensionäride tuludekl. - on öeldud pidevalt , kui tegemist kindlate sissetulekutega peale pensioni - ei ole vaja esitada, korraldatakse automaatselt. Nüüd tuleb välja , et igaljuhul tuleb esitada. Annetamised - siin pole märgitud, mismoodi peab kantud summa vormistama ülekandel - kas piisab märkest : Annetus ja kodaniku nimi ning pangakonto ,panga väljavõttena piisab ? ..................... Sellistes asjadest, mis 2024 aasta tuluna deklareerida 2025.a. - TULEB NÜÜD KIRJELDADA , mitte järjekordselt järgmisel aastal - veebruaris! ................. Ametnikud , mis te sugutate inimeste ajusid. Kirjutage korralik ja lühike-selge lugu , ja siis pole seda pidevat helistamist kõikidelt info telefonidele .
kerli
15. veebr. 2024 14:40
Google
paarid vs üksik
15. veebr. 2024 13:39
abikaasadel võimalus kanda kasutamata maksusoodustusi oma abikaasa tuludesse .... ei näe põhjust, miks see võimalus üldse oli. Statistikaameti andmetel tulevad kõige paremini toime just need leibkonnad, kus on kaks täisealist inimest, vaesus on just üksikutel inimestel (kaasa arvatud üksikvanemad), mitte paaridel.
need
15. veebr. 2024 13:45
tulumaksust mahaarvamised ongi ebaõiglased. Praeguseks on selgunud, et enam kui kolme lapse eest soodustuse kasutajaid on väga vähe, kuna inimestel puudub vajalikus ulatuses maksustatav tulu, mistõttu toetab see meede vaid kõrgema sissetulekuga paljulapselisi peresid.
õiglane
15. veebr. 2024 13:35
Kodulaenu intresside kinnimaksmise kaotamine on õiglane. Madalapalgalistele, kellel pole võimalik kodulaenu saada, neile ei makse keegi üürihinna tõusu kinni, aga ometi peavad maksumaksjatena kinni maksma kellegi teise kodu!!!!