"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinnas on valmimas või projekteerimisel üle 20 lasteaia (0)
15. veebruar 2024
Peagi valmiva lasteaia Maasikas majas on põneva lahendusega mängu- ja õpperuumid. Pressifoto

„Oleme väga tänulikud, et varsti saab uus lasteaed valmis. Nüüd on meil kaasaegne ning kõigi arengut toetav õpi- ja töökeskkond. Uus lasteaia maja on kahtlemata vajalik kõigile, see on uue ja põneva lahendusega mängu-ja õpperuum. Meie soov on luua lasteaed kus on tähtis iga laps, iga lapsevanem, iga meie töötaja,“ rääkis peagi valmiva Magdaleena lasteaia direktor Elen Kõima.

Tema juhitav lasteaed on üks neist neljast, mis avavad uksed veel selle aasta jooksul. Lapsed saavad uutesse, korraga muusika- ja sporditegevusi võimaldavatesse ruumidesse tulla septembrist.

Kuna hoone on täiesti uus, siis esimesed uuendused on juba rühmaruumides. Need on suuremad ja ruum on vaheseinaga eraldatav, et vajadusel luua kaks ruumi. Suurem on ka saal ja selle saab jagada kaheks, korraga võib läbi viia nii spordi- kui muusikategevusi ja õhtuti saab korraldada mitut huvitegevust.

Lisandunud on ka huviklass õppeköögiga ja keraamikaga tegelemise võimalusega. „Paremad tingimused on õpetajatega meeskonnatööks, sest lisandunud on selleks otstarbeks nõupidamiste ruum. Lasteaias on ka väike sisemänguväljak. Lasteaia õueala on liikuma kutsuv ja toetab ka loovmängu,“ kirjeldas Kõima uut lasteaeda.

Puitlasteaedade tulevik

Sel aastal lõpetatakse ka lasteaia Maasikas, Männimudila ning Nõmmel asuva Männiku lasteaia ehitus. Ehitustöödega tehakse algust Kristiine, Loitsu ja Meelespea lasteaias. Hoopis iselaadi ehitus läheb lahti Paldiski mnt 80 puitmoodul lasteaiaga. Paberil ehk projekteerimisel on koguni 13 lasteaeda, mis on lausa lähiaja rekord. Koolieelsete lasteasutustele on investeeringuteks kokku planeeritud ligikaudu 38 miljonit eurot.

Tallinna haridusameti andmetel alustati 2019. aastast programmiga, mis tagab lasteasutuste tervikrenoveerimised kiiremas tempos, seda tulenevalt muutuvast seadusandlusest ja eelkõige vajadusest tagada lastele kaasaegne, turvaline ja kõikidele normidele vastav õpikeskkond.

Möödunud aastal valmisid näiteks lasteaed Kelluke, Merivälja lasteaed, Asunduse lasteaed, Vindi lasteaed ja Rõõmupesa lasteaed.

Sel aastal on lisaks kavas alustada uudse, tehases toodetavatest puitelementidest koosneva lasteaia püstitamise pilootprojektiga. Sellega katsetatakse lasteaiahoone hankimist ja rajamist puitmajatehaste standardtoodete baasil, eesmärgiga võita nii hoone projekteerimise kui püstitamise ajas.

Vähetähtis ei ole ka Tallinna kui suure omavalitsuse eeskuju kodumaise puitmajasektori kliendina. Kui Tallinnas see lähenemine ennast õigustab, saavad ka teised omavalitsused pealinna kogemust jälgides oma tegevusi kavandada. Ühe puitlasteaia hinnanguline maksumus on seitse miljonit eurot, millest sel aastal kulub projekteerimiseks üks miljon.

2024. aastal valmivad lasteaiad:

Maasikas

Peagi valmiva lasteaia Maasikas direktor Reelika Täht ütles, et uus lasteaia maja on kahtlemata põneva lahendusega mängu- ja õpperuum.

Seoses sellega, et tegu saab olema täiesti uue lasteaiamajaga, siis esimesed uuendused on juba rühmaruumides ja üldaladel. Rühmaruumid on suuremad ja ruum on vaheseinaga eraldatav, et vajadusel luua kaks ruumi. Suurem on ka saal ja selle saab jagada kaheks, korraga võib läbi viia nii spordi- kui muusikategevusi ja õhtuti saab korraldada mitut huvitegevust. Lisandunud on ka huviklass õppeköögiga ja lastele on erinevaid mängualasid I ja II korrusel (nt teatriala, looduseala, meelte- ja motoorikaala, raamatu- ja lauamängudeala, liikumisalad, teadusala).

„Uues majas on loodud erinevate ruumidega võimalused, mis võimaldavad luua ühtsuse tunnet ning läbi viia sisukaid ning tegusaid lasteaia arenduskoosolekuid ja kohtumisi. Nõupidamiste ruumis on kaasajastatud digitehnoloogilised lahendused ja võimalused läbi viia näiteks ümarlaudu, maailmakohvikuid ja mõttetalguid. Lasteaia õueala on liikuma kutsuv, toetab ka loovmängu, väärtuskasvatust ning samuti ka keskkonnakasvatust ja keskkonnahoidu,“ näitlikustas ta.

Territooriumile rajatakse jalg- ja jalgrattatee, et lapsed saaksid harjutada rattasõitu ja liiklemist. Olemasolevad õuesõppe paviljonid jäetakse alles ja mängualade vahele rajatakse uusi varjualuseid. Hoone maksumus on ligi 9 miljonit eurot ning ehituse tähtaeg on juba märtsis.

Männimudila

Lasteaia Männimudila uus, kahe maapealse korrusega kompaktne hoone on projekteeritud nii, et see sobituks ümbritseva linnaruumiga. Hoone jaotab krundi hooviks-mängualaks ning peasissepääsu-, teenindus- ja parkla alaks. Krundi loodeküljel asub piirdega eraldatud mänguala koos õuesõppe paviljoniga, hoone idanurgas on madala aiaga eraldatud sõimerühmade ala.

Uude majja on kavandatud avarad ja valgusküllased ruumid kaheksale rühmale. Igasse rühmaruumi pääseb otse hoovist. Sissepääsualad on kaetud varikatustega ja nii saab neid kasutada õuetegevusteks ka halva ilmaga. Piki hoonet kulgev koridor eraldab maja siseruumi tsoonideks: rühmaruumid, kabinetid, avatud mängu- ja õppealad ning abi- ja tehnilised ruumid. Sissepääs juhatab saabujad avarasse fuajeesse, kust saab liikuda saalidesse, rühmaruumidesse või kabinettidesse.

Hoone ehitatakse CLT paneelidest puitkonstruktsioon-ehitisena. CLT paneelid on võimaldavad ehitusperioodi lühendada, neil on hea sooja- ja helipidavus ning kandevõime ja stabiilsus. Paneelid on tervise- ja keskkonnasõbralikud ning neil on võime siduda CO2. Hoone kogumaksumuseks on kavandatud ligikaudu 9,43 miljonit eurot ning see valmib aasta lõpuks.

Männiku

Kraavi tn 4 kinnistu asub Nõmme linnaosas miljööväärtuslikul alal, mistõttu on ka uue maja kavandamisel lähtutud olemasolevast hoonestusest. Bassein ja abiruumid on maa-alusele korrusele kavandatud nii, et hoone maapealne brutopind jääb samaks.

Hoone värvilahendus on loodud piirkonda sobivates toonides – kasutatakse heledamat ja tumedamat puitu ning roostes muljega oranži. Kahele paviljonile lisaks ehitatakse veel kaks samasugust, mis viimistletakse samuti oranžika puidu ja tumepruuni puitplaadiga.

Õueala planeerimisel on eelistatud liikuma kutsuvaid spordi- ja mänguvahendeid. Sisehoovi rajatakse laste liikluslinnak, staadion ja kelgumägi ning kõik rühmad saavad õppeaeda istutuskastid.

Erilahendusena valmib modernne laululava, kus saab läbi viia õueüritusi ja kontserte. Rajatakse ka jalgrataste parkimiskohad, millest osa asub varikatusega kaetud alal. Konteinerhaljastusele eelistatakse lasteaia territooriumil looduslikku haljastust ning suurte kõvakattega aladele kummeeritud või liivaalasid ja murupindasid.

Hoone kogumaksumus on 9,49 miljonit eurot ja selle eeldatav valmimistähtaeg novembris.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid