"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
GALERII. Kaarli puiesteel asuv õppehoone saab uue ilme (2)
16. veebruar 2024
Tartu Ülikooli Kaarli puiesteel asuv Tallinna osakonna õppehoone saab uue ilme. Eskiis: Kauss Arhitektuur OÜ

Tartu ülikooli ja Eesti arhitektide liidu koostöös korraldatud arhitektuurivõistlusel selgitati välja parim ideelahendus Kaarli puiesteel asuva Tartu ülikooli õigusteaduskonna Tallinna osakonna õppehoone rekonstrueerimiseks. Võistluse võitis Kauss Arhitektuur OÜ ideekavand „Kaskaad“.

Vaata galeriid (4)

Tartu ülikooli kantsleri ja žürii esimehe Kstina Noormetsa sõnul oli tegemist keerulise ülesandega. „Ühelt poolt on väga oluline asukoht – tuli mõelda, kuidas Tartu ülikool Vabaduse väljaku kõrval esinduslikult nähtavale tuua, nii et sellega antaks midagi vastu ka linnaruumile ja suhtutaks aupaklikult olemasolevasse keskkonda. Teisalt tuli säilitada ajaloolises miljöös tasakaal vana ja uue hoone mahu vahel,“ ütles Noormets.

Žürii valis parimaks arhitektuuribüroo Kauss Arhitektuur ideekavandi „Kaskaad“, sest selle arhitektuurne idee on arusaadav, lahendus tasakaalukas ja sobib mahuliselt hästi olemasolevate hoonetega.

Ideekavandi järgi ehitatakse õppehoone sissepääsu ette õhulise puitkonstruktsiooni abil sambad, mis aitavad luua hoone ette praktilise ja suure hajumisala ehk hoone sissepääs astub justkui tänavaruumist sammu tagasi. Päikesepoolsele hoovialale loodud mitmetasandiline ja vaheldusrikas väliruum sobib nii puhkamiseks, töötamiseks kui ka õppimiseks. Leidliku võttena on kasutusele võetud alajaama katus, mis on teise korrusega silla abil ühendatud, liigendades ruumi ja luues varjualuse ka jalgratastele. Õueala on suur ja mitmekülgselt kasutatav – see on hea õue kutsuv lahendus.

Hoonele on loodud avarate ühisaladega selgejooneline ja läbi maja jälgitav süda, mis toimib ühendava sotsiaalse ruumina. Võib arvata, et üliõpilased hakkavad seda pehme kattega trepiosa aktiivselt kasutama. Fuajee on hästi lahendatud ning selle üldmulje on avar ja helge. Ruumid on loogiliselt liigendatud ja korrustel liikujale hästi jälgitavad.

Kavandatud on ka vaheldusrikas üldala ja suhtlusruum ning palju õppenurki, sealhulgas eraldatavad rühmatöö kohad. Raamatukogu ala on väga hästi üldalaga ja eri korrustega ühendatud ning hoone pakub mitmekesiseid töötamise ja lugemise võimalusi. Sisekujunduses kasutatud puit tekitab sõbraliku ja hea meeleolu ning kokkuvõttes jätab ruumide lahendus moodsa, õppimiseks mugava ja kutsuva mulje.

Arhitektuurivõistluse tähtajaks esitati kuusteist ideekavandit, millest I koha pälvis võistlustöö „Kaskaad“ (autorid Kristiina Aasvee, Lauri Eltermaa ja Kaur Talpsep büroost Kauss Arhitektuur OÜ).

Võistlustöid hinnanud žüriisse kuulusid Tartu ülikooli kantsler Kstina Noormets, õigusteaduskonna direktor Gaabriel Tavits, ülikooli kinnisvaraosakonna arendustalituse juhataja Viljo Vider, Eesti arhitektide liidu esindajad arhitektid Katrin Koov, Eve Komp ja Ülo Peil ja Tallinna linnaplaneerimise ameti arhitekt Lea Järve.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ergo
17. veebr. 2024 07:57
Muidu kena. Aga sellise tihedusega tänaval on klaase vaja kogu aeg pesta.
absoluutselt mittetarvilik hoone
17. veebr. 2024 00:25
õigusalustega haridust annavad erinevad ülikoolid ja kutseõppekeskused. Meil on Eestis juba iga teine jurist , iga kolmas sekretär , iga neljas ärijuhtimise omandanu ja kükitavad kõik riigipalgal. Tartu Ülikool laiendab Tartus vana hoone kõrval , suure maja - personali osakonnaks.... Seega on raha piisavalt ? Aga alles vingus ka Aaviksoo , et ka ülikoolidel on vaja ....x skp , teaduseks ja palkadeks jne. Siis tuleb muuta Ülikoolid tasuliseks , kes neid jõuab ülalpidada ? Aina tuleb hooneid juurde. Oleks kena , kui keegi teeks arvutuse Ülikoolide m2 kohta ja m3(sest meil on hooned ülemõõtmete suureks paisutatud ruumilises osas, kõrgus) kohta ning jagaks selle koosseisuliste kohtade peale , see oleks ilmselt ehmatav - ...... Riigil pole raha pensioneid tõsta , kes riiki tegid - on pidev jauramine aga mingi tohutu armee palkamine käib riigi süsteemidesse , hoonete renoveerimine ja siis mõne aasta pärast juba mahamüümine ....