"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna noorte suured teod: vaimse tervise videomängud, keelekohvikud ja vabatahtlik töö (0)
20. veebruar 2024
Konkursile esitati kokku 64 kandidaati, mis näitab noorte pühendumist noorsootöösse. Foto: Ilja Matusihis

Juba 19. korda toimunud tänugalal „Suurel teod“ kuulutati välja 2023. aasta Tallinna noorte suured teod ning tunnustati nende tegijaid. Auhindu jagati kategooriates Suured teod Tallinna noortele, Tallinna aasta noorsootöötaja, Tallinna aasta noor vabatahtlik ja Tallinna aasta noorteühendus.

Õpilane, abipolitseinik, noortevolikogu ja vabaühenduse liige ning lisaks veel vabatahtlik – ja seda kõike samaaegselt. Tallinna noorsootöö tänugalal tunnustatud noori võib tõepoolest võrrelda hunt kriimsilmaga, kel korraga seitse ametit käsil ning sealjuures ikka nägu naerul ja meel ergas. Nagu öeldakse, kes teeb, see jõuab.

19. veebruaril toimunud tunnustuskonkursil „Suured teod“ tunnustati just selliseid usinaid Tallinna noorsootöösse panustanud ja valdkonda edendanud inimesi, organisatsioone ja tegusid ning vabatahtlikuna tegutsenud noori. Konkursile esitati kokku 64 kandidaati, mis näitab noorte pühendumist noorsootöösse.

Vaata galeriid (16)

Tänuürituse „Suured teod“ sümboliks oli justnimelt Tigu, mis on ühtlasi Tallinna noortevaldkonna tunnustussüsteemi sümbol. Samuti on tegemist on sõnamänguga ehk sõnad “tegu” ja “tigu” käänduvad väga sarnaselt.

Tunnustusi üle andnud Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart rõhutas, et noorsootöö mõju ulatub kaugemale kui pelgalt ajutine meelelahutus. „See aitab kaasa ühiskonna üldisele heaolule ja arengule, kuna võimaldab arendada olulisi oskusi ja väärtusi, mis aitavad noortel saada aktiivseteks ja vastutustundlikeks kodanikeks ning panustada ühiskonna positiivsesse arengusse,“ märkis Kõlvart.

Lisaks sõnas Kõlvart, et üritust sümboliseerinud Tigu küll kiiresti ei liigu, kuid aeg lendab seevastu kiirelt.

„Kui mõtlete ja unistate suurelt, ärge unustage et aega palju pole. Tegutsege kogu aeg, iga teie tegu on igal juhul suur ning ärge unustage, et teil on veel üks eelis – te olete noored. See on edu valem ja suur energia, sest just teist sõltub see, mis meid tulevikus ees ootab,“ sõnas Kõlvart.

Vaimse tervise videomängud ja keelekohvikud

Tänavu esitati kõige enam kandidaate kategoorias „Suured teod Tallinna noortele“ ning nominentide ankeetidest kerkis esile noorsootöö mitmekülgsus ning rahvusvahelised projektid.

Kategooria võitjaks osutus InVideogames Jam, mille näol on tegemist haridusliku ettevõtmisega, mis tõi kokku 4-5-liikmelised meeskonnad Tallinnast ja selle ümbrusest, et 48 tunni jooksul töötada välja vaimse tervise teemat käsitlevad videomängude prototüübid. Jam’i eesmärk oli edendada tehnilisi- ja valdkondadeüleseid pädevusi noorte seas, kes on huvitatud programmeerimisest, kunstist, psühholoogiast, muusikast, disainist, tervisest, haridusest ja muust arvutimängude loomisega seonduvast. Lisaks oli osalejatel võimalus kohtuda teiste sarnaste huvidega noortega, mis võimaldas neil laiendada oma suhtlusvõrgustikku ning jagada teadmisi ja kogemusi.

„Pealtvaadates me ei näe, kui inimesel on vaimselt midagi halvasti. Aga vaimne tervis on mõnikord hoopis tähtsam kui füüsiline. Teema valikul lähtusime sellest, mida noored meile ise rääkinud on ning leidsime, et vaimne tervis on väga oluline teema,“ kirjeldas Shokkin MTÜ liige ning üks mängu loojatest Julia Divonina.

„Tallinna aasta noorsootöötaja 2023“ tiitli ja 1800 euro suuruse preemia pälvis Birgit Sagar, kes on töötanud Ristiku põhikoolis huvijuhina juba 20 aastat. Birgitit tuntakse  koolis kui erakordse koostöö- ja organiseerimisvõimega, initsiatiivikat, ideerikast ja vastutustundliku talenti, kellel näib olevat ammendamatu energia ja stressitaluvus. Ta on nii kooli juhtkonna ja hoolekogu liige, veab tervisenõukogu, koordineerib ja juhendab huviringide tööd ning mitmeid projekte. Tema eestvedamisel liitus Ristiku põhikool eelmisel õppeaastal „Liikuma kutsuva kooli“ võrgustikuga, Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti projektiga „Meie kool” ning Tallinna haridusameti projektiga „SchoolFood4Change“.

Birgiti sõnul on Eestis palju tublisi noorsootöötajaid, kes oma tööd ihu ja hingega teevad. Oma töö juures motiveerib teda kõige enam just noorsootöö mitmekülgsus.

„See töö on täpselt nii huvitav, kui huvitavaks ma selle ise loon. Ja see töö on kindlasti meeskonnatöö, ükski ei teeks seal midagi. Õpetajad ja lapsed on need, kes mõtetega kaasa tulevad ja nii see noorsootöö ja huvitegevus sünnibki,“ ütles Sagar.

Tallinna aasta noor vabatahtliku tiitli pälvis Henri Olavi Suomalainen, kes on juba ligi seitse aastat olnud vabatahtlikuks väga mitmes kohas üle Eesti – Pimedate Ööde filmifestival, Tallinn Music Week ja Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskus. Nende aastate jooksul on Suomalainen täitnud erinevaid ülesandeid alates piletimüüjast, garderoobitöötajast, lavamänedžerist, konverentsi abilisest kuni kino administraatorini välja.

„Iga aasta leian enda jaoks midagi uut, mida õppida ning saan jälle uusi kogemusi ja tutvuseid. See seltskond ja tunnetus tõmbab iga aasta tagasi ja jälle midagi uut tegema,“ kirjeldas Suomalainen.

Žürii tõi tublide vabatahtlike seast esile ka Elisabeth Viirsalu, kes käib ülikooli kõrvalt abipolitseinikuna liiklust patrullimas, osaleb Haabersti noortenõukogus, on Tallinna noortevolikogu liige ning korraldab oma meeskonnaga ka tasuta keelekohvikuid ukrainlastele.

„Minu jaoks on väga oluline eestikeelsele haridusele ülemineku teema. Käisin hiljuti koolides korjet tegemas, kus noored tunnistasid, et nende jaoks on üleminek raske just keelepraktika puudumise tõttu. Nii tekkis meil sõpradega idee luua tasuta keelekohvikud,“ rääkis Elisabeth.

Kategooria „Tallinna noorte suured teod 2023“ laureaadiks osutus Tallinna linnavolikogu simulatsioon. Simulatsioon oli ellu kutsutud Tallinna noortevolikogu poolt eesmärgiga tõsta teadlikkust linnavolikogu ja linnavolinike tööst ning suurendada noorte valimisaktiivsust Tallinna noortevolikogu valimistel. Kolmepäevase simulatsiooni raames tutvusid osalejad seadusandluse ja õigusaktide vastuvõtmise protsessiga linnavolikogus, valitsusasutuste toimimise ning omavahelise suhtlusega. Samuti said noored tutvuda volikogu liikmete rollide ja kohustustega. Arendati suhtlemisoskust, kriitilise mõtlemise oskust, meeskonnatööd ja otsuste tegemise oskust. Simulatsioonil osales pea 80 noort vanuses 14-21 aastat.

Tallinna aasta noorteühenduseks tituleeriti MTÜ Noorte Keskkonnaühisus, kes on koostöös Tallinna haridusametiga korraldanud noortele tasuta keskkonnateemalisi üritusi, kus noored saavad ekspertidega arutleda ja end harida. Teemad käsitlevad keskkonnateemasid laiemalt, kaasates erinevaid eluvaldkondi nagu toit, poliitika ja ettevõtlus.

Kõigi laureaatide ja äramärgitutega saab tutvuda siin.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.