"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Varemetes kodumaja plakatil. Autor: Kunst vaatajaid ei vali (7)
20. veebruar 2024
SÕDA ON JULM. Mustamäe elanikud võivad selles oma silmaga veenduda. Pilt: Aleksandr Guzhov

Tallinna magalarajoonide elanikke ei tervitanud teisipäeval tööle sõites ainult plakatid, millel seisavad harjumuspärased poe- ja söögireklaamid. Haaberstis, Mustamäel ja Lasnamäel püüdsid möödujate pilke suured pildid varemetes ja purukspommitatud majadest. Mitte Ukrainas, vaid nende enda kodukandis, kohe plakatite juures.

Kunstnike Estookini ja Rebeca Parbuse projekt „Hetk“ on loodud selleks, et kutsuda mõtlema kaasa sõja ja maailma ebaõigluse teemal. Kuivõrd sobilik on sedalaadi kunst aga nõrganärvilistele – mõni linlane äkki arvabki, et järgmine sihtmärk on tema kodumaja? Võib-olla ei tunne ennast kõige paremini ka arvukad Tallinnas varjupaiga leidnud Ukraina sõjapõgenikud isegi …

Mustamäe linnaosa vanem Aivar Riisalu tunnistab pöördumises, et „Hetk“ kukkus välja efektselt – koguni niivõrd efektselt, et inimesed on sattunud segadusse ning paratamatult vajab taies natuke selgitustööd. „Plakati autorid on meedia vahendusel ütelnud, et kustuvad plakatite vahendusel inimesi üles tundma tänutunnet,“ nendib Riisalu.

VAREMETES LASNAMÄE. Õnneks siiski vaid ainult kunstniku kujutluses.
Pilt: Aleksandr Guzhov

Linnaosavanema arvates ei vaja Eesti inimene Ukrainas toimuvate õuduste suhtes mäluvärskendust. Nutitelefonid on taskus igaühel ja uudiseid rindelt saabub kogu aeg. „Võib ju väita, et hiigelplakatit tänavalgi ei pea vaatama, võib pilgu kõrvale pöörata. Kuid me saame aru, et see pole nii lihtne,“ arutleb Riisalu.

Temas endas küll ei tekita pilt purustatud kortermajast Mustamäel soovitud reaktsiooni, pigem vastupidi. „Võib-olla ei suuda ma kunsti piisaval tasemel mõista.“ Rääkimata lastest või Ukrainast pärit põgenikest. „Kas teda valdab tänutunne või sõnum, et küll see sõda su siitki kätte saab?“

Olime valmis erinevateks reaktsioonideks, kõik tunded on õigustatud

Abilinnapea Joosep Vimm tunnistab Postimehes avaldatud arvamusartiklis, et „Hetke“ autorid saavutasid ilmselt täpselt seda, mida soovisidki. Nimelt, et inimesed mõtleksid vabadusele ja selle hinnale. „Kunstnikel on demokraatlikus ühiskonnas loomevabadus ning kui on nende soov end avalikult väljendada, siis ei ole asjakohane öelda, et arutelu tuleks suletud uste taha viia,“ mõtiskleb Vimm. Ühiskonna valupunktidele vajutamine on kord juba loojate õigus ja vabadus.

Näib, et autorid ise jäävad abilinnapea seisukohaga päri. „Kunst vaatajaid ei vali,“ selgitab plakati üks autoritest Estookin. Igaüks võib tema sõnul reageerida neile täpselt nii, nagu soovib ning kui rahval lähevad silmad lahti, on see ainult tervitatav. „Olime valmis erinevateks reaktsioonideks, kõik tunded on õigustatud,“ ütleb kunstnik. Koos kaasautori Rebeca Parbusega „Hetke“ luues olid nad kindlad, et teos võib mõjuda inimestele erinevalt ja vastavalt sellele tuleb ka erinevat vastukaja.

Kommentaarid (7)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Observer
22. veebr. 2024 14:00
KUNST??? Väga kahju et sellised "Artist wanna be's" tohivad kasutada sõda Ukrainas oma PR jaoks. Häbi peaks olla.
ignorantia
21. veebr. 2024 19:59
Laialdaselt tuntud lugu on see, et Saksa ohvitser nägi Picasso korteris Guernica maalist fotot ja küsis: "Kas sina tegid selle?" ja Picasso vastas: "Ei, sina tegid."
ei keegi
21. veebr. 2024 20:15
kus ikka võrdles: Picasso maali masside töötlemiseks-hirmutamiseks mõeldud primitiivse müürilehega
semiootika
21. veebr. 2024 19:17
See on poliitiliselt ja ideoloogiliselt angažeeritud kunst. Miks hinnatakse meil ametlikult just sellist kunsti eriti kõrgelt (leidub palju varasemaidki näiteid)? Ühtlasi meenuvad nõukaaegsed plakatid "Elagu partei!", "Au tööle!" jne, millele anti samuti autasusid ja preemiaid. Niisugune "kunst" liigitub tarbekunsti alamasse järku, nii nagu reklaamikunst on olemuselt kommertsist angažeeritud. Sellised taiesed võivad omaette võetuna olla isegi nägusad, kuid ebameeldivaks muudab neid kontseptsioon, neile omistatud (juurdekleebitud) tähendus.
ei keegi
21. veebr. 2024 16:21
Nood pole ju kunstnikud vaid propagandistid. Oma sõgedate piltidega nad vaid illustreerivad massidele hiljuti sahmaka leilina kaela visatud ei tea kust leiutatud ideed Venemaa kallaletungist NATOle mõnede aastate pärast. Venemaa oli nõus Ukrainale isegi oma kalli Donbassi tagasi andma, kõike vaid selle maa neutraalse staatuse eest (jutt on pea valmis Stambuli kokkuleppest, mis jäi alla kirjutamata Ukraina loobumise tõttu välismõjutustel ja valelubadustel.) Kas mõni ehk oskab siit Venemaa eesmärgid välja lugeda või tuleb aidata? Ukrainale rahu ei soovitatud ja kuhu on nad siis jõudnud? Äsja langes Avdiivka, CNN järgi lihtsalt põgeneti, sadu haavatuid maha jättes, teeääred ukrainlaste laipu täis (täiesti the "Butcher" stiilis).. Ja et oma nõmedust varjata siis nüüd leiutati, et Venemaa tungib NATOle kallale. Bahmuti võtmiseks läks kaheksa kuud, Avdiivkale kulus 4. Kas mõni ehk oskab arvutada, kaua kulub Berliini jõudmiseks? LOE CNNi: By Tim Lister, Maria Kostenko and Victoria Butenko, CNN Ukraine: Trapped and left for dead, injured Ukrainian soldiers in Avdiivka exchanged desperate messages as the town fell | CNN
Arvamus
21. veebr. 2024 00:40
Mina suhtun eestlasena : 1. Need pildid ei oleks pidanud olema ülespandud enne 24. veebruari , kuna näitus - kui olete lugenud , kestab 3.märtsini. 2.Pildid oleks pidanud panema üles Märtsi alguses (esimesel) ja olema kuni 15 märts üleval- ja üle Tallinna : tähendus oleks olnud 9.märtsi pommitamine Eestis,Tallinnas ning lisaks olema pildid laste ja vanurite küüditamisest aastaarvudega ning kõrvale teine pilt - 2000 aastad ja Vene poolne kordus Ukrainas ..........Siis oleks mul arusaadav , võrdlus ja kunstnike soovitud tulemus - Et rahu ja agressiooon pole Vene poolt lõppenud, inimkonna hävitamisega
Pole hullu!
20. veebr. 2024 20:38
Eestlased on teatavasti suitsiidne rahvas ja kunst pole ju midagi muud, kui hinge peegel. Nii, et andke aga minna, saavad needki teada, kel suitsiidseid kalduvusi pole, mis nende kaaskodanikest kunstnike hinges parasjagu toimub!

Seotud artiklid