"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Kui uks on kinni, piisab gaasimürgistuseks mõnekümnest minutist (0)
20. veebruar 2024
VINGUGAASIANDUR Aitab pääseda mürgistusest. Pilt: Kuvatõmmis

Veidi rohkem kui pooled gaasiseadmetest Tallinna kodudes on potentsiaalsed ohuallikad, selgub Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalveameti (TTJA) pistelisest kontrollist, mille käigus läbiti 600 pealinna korterit vanemates hoonetes.

Kõige sagedamini peitub kurja juur gaasiseadmega korteri ventilatsioonis. „Gaasiseade vajab põletamiseks õhku, seal sees toimub põlemine. Ja kui õhku jääb puudu, siis hakkab vingugaas tekkima tuppa. Ja see on inimestele äärmiselt mürgine ja eluohtlik,“ ütleb TTJA tehnikaosakonna juhataja Ingrid Teinemaa.

Väga sageli on probleemi põhjuseks tema sõnul see, et korterid on liiga umbseks ehitatud. „Kas on pandud liiga tihedad uksed vannitoale ette, kui gaasiseade asub vannitoas.“ Või pole ventilatsiooniavasid ei ustes ega üldse terves korteris.

Arvukate puuduste seast tuvastati ka tõelisi Vene ruleti mängijaid. Nimelt on Tallinnas veel ka neid kortereid, kus on gaasil töötav boiler omavoliliselt teisaldatud väikesesse WCsse.

Põhimõtteliselt on sellistel puhkudel õnnetus Teinemaa sõnul lihtsalt ukse taga. „Ta ootab juhtumiseks lihtsalt õiget aega. Piisab, kui keegi istub WCs, gaasiseade töötab ja uks on kinni – ja juba võivad inimesel mürgistusnähud tekkida väga kiiresti, mõnekümne minuti jooksul.“

Eelmise aasta jooksul sai Päästeamet üle Eesti aga pea 200 gaasiväljakutset. Kontrollist nähtus ka, et vingugaasiandur puudus igas kolmandas korteris, kus see seaduse järgi peaks olema.

„Tihtipeale inimesed ajavad segamini. Kui on tavaline gaasipliit, siis vingugaasiandurit ei pea paigaldama. Samas kui on soojaveeboiler, siis andur on kohustuslik,“ lausub Päästeameti kesklinna komando päästja Andres Filatov. Samuti ka siis, kui ruumides on tahkküttega kütteseade, näiteks pliit, ahi või kamin.

Kõigil, kel eluruumides mistahes gaasiseadeldis, tuleb lasta seda kontrollida pädeval spetsialistil iga nelja aasta tagant.

Märksõnad:
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.