"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KÜSITLUS. Laulja Kristel Aaslaid: Närige teise eestlase asemel kiluvõileiba! (0)
22. veebruar 2024
Laulja ja näitleja Kristel Aaslaid. Foto: ERR / Scanpix Baltics

Läheneva Eesti Vabariigi aastapäeva puhul küsis Pealinn tuntud inimestelt, mida nad kodumaale soovivad.

Pensionär Heinz Valk: Jätkem kukepoks ja keskendugem sellele, mis aitab meil edasi minna

Esimene asi, mis minu hingel kipitab, on poliitilise eliidi mõttetu juramine ja kemplemine. See ei vii kuhugi, vastupidi – teeb asja ainult kehvemaks. Ma ei tea, kas tõesti neil midagi paremat teha ei ole kui niisugust kukepoksi harrastada. Keegi ju ei eita, et elame üle mitmes mõttes raskeid aegu nii riigi sees kui ka rahvusvaheliselt. Just nüüd peaks meie riigi ajud eriti töövõimelised olema, et mõelda, mida annaks ka halvas olukorras paremini teha. Kõik muu – olgu automaks või Tallinna kiirusepiirang – on kolmanda-neljandajärguline ning nende peale kogu oma energia panemine on mõttetu raiskamine. Nii et ikka seda riigimehelikkust tahaksin näha meie valitsuselt, riigikogult ja ka alama astme juhtidelt. Just praegu tuleks eriti hoolega kaaluda ka iga mõtet ja sõna, mis avalikult välja öeldakse. Ma ei tea, kas see käib üle jõu või suudame sellega toime tulla? Pärast pidu tuleks end käsile võtta. Keskendugem sellele, mis aitab meie riiki ja rahvast vee peal hoida ja riigil edasi liikuda. Ainult nii me võidame jälle.

Kirjanik Andrus Kivirähk: Ivan Orav sooviks vabariigile vähemalt teist nii palju aastaid, kui on antud

No kõigepealt mõtlen, mida vana sepp Ivan Orav võiks sel puhul soovida. Arvan, et hakatuseks vähemalt  teist niisama palju veel. Hakatuseks oleks see soov päris hea mehelt, kes ise on palju vanem kui vabariik, kui ma nüüd ikka õigesti mäletan. Aga mida mina ise soovin? Ennekõike tuleb soovida midagi head vabariigi elanikele. Soovin, et kõik tunneksid end siin ikka mõnusalt ja tervis oleks ka hea. Igal inimesel on oma probleemid ja raske oleks üldistada, mis siis meie head elu segab. Kellel on tervisemured, kellel rahamured, kellel mingid muud mured… Tuleb soovida, et inimesed saaksid oma päevi hästi veeta ja ei peaks ülemäära millegi pärast muretsema. On hea, kui neil kõik ikka sujuks. Seda ma soovingi!

Koolijuht Mari-Liis Sults: Rääkigem rohkem omavahel, see loob usaldust
 
Soovin, et meil oleks rohkem usaldust, et õpetajad usuksid kooli juhtkonda ja linna. Praegu on tunda, et suusad lähevad kergesti risti, kui õpetajad arvavad, et hariduse raha kasutatakse kuidagi valesti ning pedagooge tahetakse petta ja neilt raha ära võtta. Tegelikult ju nii ei ole. Olemasolevat raha kasutatakse ikka nii, et kõik oleksid võimalikult rahul. Peaks rohkem usaldama ka koolide juhte, kes reaalselt eelarvet juhivad. Kõike ei saa riik ette kirjutada. Kui on tegu reaalkallakuga kooliga, siis on vaja rohkem reaalainete õpetajaid, kui on aga kunstikool nagu meil, siis on vaja rohkem abiõpetajaid, et keeleoskuse tõttu maha jäänud õpilasi järele aidata. Tunnen, et koolijuhte oleks siiski vaja rohkem usaldada. See usaldus ripub praegu väga õrna nööri küljes. Soovin, et kõik omavalitsused ei kasutaks haridusele antud raha mujal ära, vaid et see jõuaks ikka koolidesse. Õpetajad ja kooli juhtkond peaksid omavahel ka palju rohkem rääkima, et ei tekiks vääritimõistmisi. Seda ma vabariigi aastapäeva puhul soovingi. Kui räägime rohkem omavahel, muutub ka hariduse korraldus paremaks. See mõjub vast paremini kui veri ninast välja võitlus iga euro pärast.

Näitleja ja laulja Kristel Aaslaid: Kõige paslikum on soovida rahu

Ma arvan, et praegu oleks kõige paslikum soovida rahu. Loodan, et praegusel tormisel ajal leiab igaüks meist mõne hetke, et tajuda rahu nii enda ümber kui ka sees. Soovin, et selline rahu ka jätkuks, et oleks veel palju neid hetki, mil saame tajuda rahu oma südames. Ja veel soovin, et just tänavusel vabariigi aastapäeval paneksime tähele, kui ilus on meie loodus. Kui südames on rahu, siis saame seda ilu täiel määral nautida. Ja kutsun kõiki üles hoidma seda loodust ja ilu! Mina tunnen küll, et armun üha sügavamalt Eesti loodusesse. Meie metsad pakuvad meile nii palju ja neis on tore ringi tuulata. Soovin, et ka kõik kaasmaalased tunneksid sama. Minge ja kallistage puid! Ja hoidkem üksteist ka! Eriti vabariigi aastapäeval närigem teise eestlase asemel kiluvõileiba. Olgem üksteise vastu ikka head ja hoidkem meie sünnipäevalast – Eesti Vabariiki!

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.