"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linnavolikogu võttis vastu ühisavalduse Ukraina toetamiseks (0)
22. veebruar 2024
Tallinn ja tallinlased on toetanud Ukraina omavalitsusi sõjast põhjustatud humanitaarkatastroofi leevendamisel. Foto: Pixabay

Tallinna Linnavolikogu võttis vastu ühisavalduse Ukraina jätkuvaks toetamiseks ning toonitas ühiselt, et täna on olulisem kui kunagi varem jätkata laiapõhjalist toetust Ukrainale. Avaldusega liitusid kõik volikogus esindatud poliitilised jõud.

Tallinna Linnavolikogu esimees ja sotsiaaldemokraat Maris Sild ütles, et vabariigi aastapäeval möödub kaks aastat päevast, mil Venemaa Föderatsioon alustas täiemahulist sõjalist agressiooni Ukraina riigi ja rahva vastu. Ta lisas, et Tallinn ja tallinlased on toetanud Ukraina omavalitsusi sõjast põhjustatud humanitaarkatastroofi leevendamisel ning abi pakkumist Ukrainale jätkatakse niikaua kui vajalik, aidates likvideerida Venemaa agressioonisõja tagajärgi ning pakkudes tuge Ukraina linnade ülesehitamisel. „Täna on olulisem kui kunagi varem jätkata laiapõhjalist toetust Ukrainale,“ toonitas Sild.

Reformierakonna fraktsiooni juht Pärtel-Peeter Pere ütles, et Venemaa kallaletung Ukrainale peab lõppema venelaste kaotusega. „Ukrainlased sõdivad praegu kogu Euroopa ja Eesti eest. Meie kohus on jätkata nende toetamist nii kaua ja nii suures mahus kui vaja – kuni Ukraina kindla võiduni,” lisas Pere.

Isamaa fraktsiooni juhtiv Karl-Sander Kase lausus, et täiemahuline sõda kestab juba teist aastat ning Ukraina liitlased ja toetajad ei tohi väsida, sest Ukraina rahvas võitleb enda aga ka teiste Euroopa riikide vabaduse ja iseseisvuse eest. „Venemaa peab selle sõja kaotama ning Tallinna hoiak peab olema selge – koostöö  organisatsioonide ja isikutega, kes laiendavad Venemaa mõjuvälja või õigustavad agressiooni Ukraina vastu, peab olema välistatud,“ lisas Kase.

“Kui palju süütuid inimesi peab veel hukkuma,“ küsis Eesti 200 fraktsiooni esimees Joel Jesse ning lisas, et Ukraina vajab täna õigeid relvasid ja piisavas mahus laskemoona, lisaks toetavatele sõnadele, et saavutada lahinguväljal edu ja lüüa okupandid oma riigist välja. „Tänane venevõim, eestotsas diktaatorist või pigem mõrvarist Putiniga tuleb kiiremas korras purustada, nagu tuli II maailmasõjas purustada Hitler, sest vastasel juhul on Tallinna linnaruumis palju vastukaja pälvinud sõja võimalike tagajärgi meenutav kunst varsti demokraatlikus Euroopas kurb reaalsus, mitte enam pelgalt oht,“ lisas Jesse. „Hoiame kokku ja toetame Ukrainat, Au Ukrainale!”

EKRE fraktsiooni liikme Urmas Espenbergi sõnul on Ukraina oluline partner ja liitlane, kelle toetamine on oluline stabiilsuse ja demokraatia tagamiseks Ida-Euroopa piirkonnas. „Seetõttu leiab EKRE fraktsioon, et antud avalduse toetamine on vajalik,“ ütles Espenberg.

Volikogu aseesimees ning Keskerakonna fraktsiooni liige Marek Jürgenson ütles, et äärmiselt oluline on sel keerulisel ajal väljendada Ukrainale järjepidevat ja kindlat toetust. Ta lisas, et sõjale Ukrainas ei ole õigustust ning me ei saa ignoreerida Ukraina rahva kannatusi. „Meie ühine kohustus on seista vastu agressioonile ja toetada demokraatlikke väärtusi,“ ütles Jürgeson. „Avaldame siirast kaastunnet kõigile ukrainlastele, kes on võitluses vabaduse nimel kaotanud enda lähedased või pidanud Venemaa Föderatsiooni sõjakoleduste tõttu kannatama,“ lisas ta. „Mälestame üheskoos neid vapraid, kes on andnud oma elu Ukraina eest – meie mõtted ja toetus on endiselt Ukraina rahvaga.“

Avalduse täistekst:

Tallinna Linnavolikogu avaldus Ukraina toetuseks

2024. aasta 24. veebruaril möödub kaks aastat päevast, mil Venemaa Föderatsioon alustas täiemahulist sõjalist agressiooni Ukraina riigi ja rahva vastu. Täna on olulisem kui kunagi varem jätkata laiapõhjalist toetust Ukrainale.

Tallinna Linnavolikogu on hukka mõistnud Venemaa Föderatsiooni sõjalise sissetungi Ukrainasse ning avaldanud toetust Ukraina rahvale, Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele.

Rõhutame, et Ukraina liitlased ja toetajad ei tohi väsida. Me ei tohi unustada, et Ukraina rahvas võitleb vabaduse ja iseseisvuse eest. Meie ülesanne on neid selles võitluses toetada nii palju kui võimalik.

Avaldame kaastunnet kõigile ukrainlastele, kes on võitluses vabaduse nimel kaotanud enda lähedased või pidanud Venemaa Föderatsiooni sõjakoleduste tõttu kannatama. Venemaa Föderatsiooni poolt sooritatud kuritegudele ning rünnakutele tsiviilisikute ja -taristu vastu ei ole ühtegi õigustust.

Rõhutame, et kõigil riikidel lasub kohustus anda enda panus ukrainlaste vastu suunatud  inimsusvastaste kuritegude lõpetamiseks.

Samuti lasub kõigil kohustus aidata kaasa perekondade taasühinemisele, mistõttu kutsume kõiki riike üles aitama kaasa küüditatud laste Ukrainasse naasmisele.

Tallinna Linnavolikogu kutsub üles teisi pealinnu ja omavalitsusi mõistma hukka Vene Föderatsiooni agressiooni Ukraina vastu ning lõpetama kõik suhted Venemaa omavalitsuste ja riiklike institutsioonidega. Kordame, et Tallinna linn ei tee koostööd organisatsioonide ja isikutega, kes aitavad taastoota Venemaa Föderatsiooni mõjuvälja või õigustavad agressiooni Ukraina vastu.

Tallinn ja tallinlased on toetanud Ukraina omavalitsusi sõjast põhjustatud humanitaarkatastroofi leevendamisel. Oleme saatnud humanitaarabi Kiievisse, Odessasse, Zõtomõri ja Lvivi. Oleme annetanud esmatarbekaupu, kiirabiautosid, liinibusse, sülearvuteid ja generaatoreid. Jätkame seda abi Ukrainale niikaua kui vajalik, aidates likvideerida Venemaa agressioonisõja tagajärgi ning pakkudes tuge Ukraina linnade ülesehitamisel.

Täname ja tunnustame kõiki vabatahtlikke, omavalitsusi ja riike, kes on andnud enda panuse Ukraina toetamiseks ning kutsume üles seda jätkama. Täna on olulisem kui kunagi varem jätkata laiapõhjalist toetust Ukrainale.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.