"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA GALERII. Linnapea Reaali Poisi ees: Meie usk ja ühtsus on kindlamad kui diktaatorite tankid (1)
23. veebruar 2024
Linnapea Mihhail Kõlvart Tallinna koolide Vabariigi aastapäeva miitingul Reaalkooli Vabadussõja ausamba juures. Foto: Ilja Matusihis

Kui mõni diktaator arvab, et tal on suur armee ja palju tanke ning sellega võib meie vabadust ära võtta, siis ta eksib. Meie usk on alati kindlam, meie ühtsus on alati suurem. Seepärast meid keegi kunagi ei võidagi,“ kinnitas linnapea Mihhail Kõlvart Tallinna koolide Vabariigi aastapäeva miitingul Reaalkooli Vabadussõja ausamba (Reaali Poisi) juures.

Kõlvart tõi välja, et meie riik on vaatamata 106-aastaseks saamisele ikka veel väga noor ning suuremad saavutused ja unistuste täitumised ootavad veel ees. „Ka teie unistused ja soovide täitumised ootavad teid ees. Tulevik sõltub valikutest, mida me teeme praegu,“ pöördus ta kooliõpilaste poole.

Vaata galeriid (22)

Praegu me veel ei tea, kuidas meie valikud hakkavad meid mõjutama. Ta meenutas, et kui Jaan Poska kirjutas 24-aastaselt oma lõputöö sõjajärgsest rahust, siis ei osanud ta ette aimata, et 30 aasta pärast juhib ta Eesti delegatsiooni Tartu rahu läbirääkimistel Venemaaga.

„Kas esimestena Vabadussõjas langenud koolilapsed teadsid ette, et neid ootab ees kangelase staatus? Iga kord kui teeme valiku peame olema veendunud, et teeme seda millegi nimel. Peab olema usku, et teeme õiget asja,“ rõhutas ta.

Kuid lisaks usule viib meid edasi ka ühtsus, märkis Kõlvart. „Seisame mälestusmiitingul koos, kuigi oleme kõik erinevad. Mõnikord isegi vaidleme omavahel. Aga kui tuleb hetk, mil peame koos oma riiki kaitsma, siis ei pea enam vaidlema ning peame unustama, et oleme erinevad. Oleme üks väike aga uhke ja ühtne rahvas.“

Sellepärast täituvad ka teie unistused, osutas linnapea taas kooliõpilaste poole. „Need unistused on ka meie riigi unistused ning teie saavutused saavad riigi saavutusteks.“

Ta meenutas ka neid Vabadussõja aegseid koolipoisse, kes riigi sünni ajal tegid kõige vaprama ja kallima kingituse, nad uskusid Eestisse. „Ka meil on see usk olemas ning oleme koos. Praegu aga peame meelde tuletama, et see päev, kui me koos tähistame Vabariigi aastapäeva on osa meie mentaalsusest ja kultuurist.“

Päeva suurimaks sõnumiks pidas Kõlvart aga ühtsust. „Peame olema koos, et ehitada riiki ja vajadusel seda ka kaitsta,“ lausus ta.

Gustav Adolfi gümnaasiumi direktor tõi avakõnes esile, et just noortel õppuritel oli Eesti Vabadussõjas oluline roll. 

“Täna meenutame ja hoiame meeles neid tulihingedest õpilasi ja õpetajaid, kes riskides oma elu hinnaga ja kahjuks seda kõrget hinda tihti ka makstes, Eestile suurima võimaliku kingituse, vabaduse ja iseseisvuse tõid,” ütles Gustav Adolfi gümnaasiumi direktor Henrik Salum.

Üksnes Tallinna pataljonist käis Vabadussõja ajal läbi ligi tuhat õppursõdurit, neist 300 osales lahingutegevuses ja 25 langes.

“Meie generatsioonil on olnud võimalus olla vaba terve elu ja me väärtustame seda. Kui tekikski mingi olukord, kus me peame ise oma riiki kaitsma, siis tänu eelnevatele generatsioonidele me väärtustame seda ja kui palju peame ise panustama,” ütles Gustav Adolfi gümnaasiumi abiturient Theresa.

Tallinna Reaalkooli, Jakob Westholmi Gümnaasiumi ja Gustav Adolfi Gümnaasiumi abituriendid Vabariigi aastapäevaks:

Meil on valikuvabadus ja vabadus otsustada oma tuleviku üle. Me ei pea mõtlema ellujäämisele, vaid saame elada oma unistustes ja neid ellu viia.“

Palju on erinevaid valikuid ja võimalusi, kuid Eesti on ikka see, kuhu tahame tagasi tulla.“

Meil on olnud võimalus olla vabad ning peame seda rohkem väärtustama. Kui tekib olukord, kus peame oma riiki kaitsma, siis tänu eelnevatele generatsioonidele suudame kaitsetahet väärtustada ning ka ise sellesse panustada.“ 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

registrarse en Binance
6. apr. 2024 23:58
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?