"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kaubanduskoda: riik peab tarbijaid pisimüntide ümardamisest teavitama (0)
25. veebruar 2024
pixabay / Pilt on illustratiivne

Kaubandus-tööstusoda toetab plaanitavaid 1- ja 2-sendiste euromüntide ümardamisreeglid, kuid toonitab, et riigil tuleb sellest eelnevalt ka tarbijaid selgelt teavitada.

Rahandusministeerium valmistas ette eelnõu, mille kohaselt on füüsilistes müügikohtades kaupmehel kohustus ümardada sularahamakse korral ostukorvi lõppmaksumus lähima viie sendini – seda siis vastavalt üles- või allapoole. Koda kirjutab enda kodulehel, et plaanitav muudatus on küll edumeelne, kuid riik peab seejuures endale võtma aktiivse rolli tarbijatele teavitustöö tegemisel.

“Ümardamisreeglite kohaselt on kaupmehel füüsilistes müügikohtades kohustus ümardada sularahamakse korral ostukorvi (mitte eraldi iga toote) maksumus üles- või allapoole lähima viie sendini. Lõplik ostusumma, mis lõpeb ühe, kahe, kuue või seitsme eurosendiga, ümardatakse allapoole, ning summa, mis lõpeb kolme, nelja, kaheksa või üheksa eurosendiga, ümardatakse ülespoole. Koda toetab ümardamisreeglite loogikat ja selle kasutuselevõtmist, kuna see vähendab ettevõtete koormust, sest ettevõtetel kaoks vajadus tagastada kassadest 1- ja 2-sendiseid münte,” kirjutab koda enda kodulehel.

Eelnõu kohaselt tuleb tarbijale avaldada teave kauba või teenuse lõpphinna ümardamise kohta kirjalikult, selgelt loetaval ning üheselt mõistetaval ja kergesti märgataval viisil. Lisaks kaupmeeste endi tehtavale teavitustööle on väga oluline ka riigipoolne teabekampaania, et ei jääks ekslikku muljet, nagu oleks tegemist kaupmeeste isetegevusega. Tarbija peab mõistma, et see on riigi algatus ning et matemaatilised ümardamisreeglid ei ole tema petmiseks. Koda on seisukohal, et kaubandussektor ei tohi jääda peamiseks selgitustöö tegijaks.

Eelnõu kohaselt jõustuvad muudatused järgmise aasta esimesest päevast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.