"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
MINU TALLINN. Jaan Poska maja hoiab riigimehe vaimu ja rikkalikku pärandit (0)
26. veebruar 2024
Jaan Poska maja avati esmakordselt kõigile huvilistele 3. veebruaril, Tartu rahu aastapäeval. Foto: Ilja Matusihis

Poska maja Kadriorus on Eesti omariikluse ühe rajaja ehk Jaan Poska kodumaja. Eesti esimene välisminister ja diplomaat, Eesti delegatsiooni juht Tartu rahuläbirääkimistel Jaan Poska elas selles majas koos oma naise ja üheksa lapsega.

„Üheksa last jooksid siin majas ringi ja oli palju külalisi. Nad olid väga lahked, sõbralikud ja seltskondlikud inimesed. Kõigile oli ruumi ja kõik said vabalt liikuda, kedagi ei seganud,” ütles Poska maja perenaine Tiia Juhkam.

Uuendusmeelne Poska seadis oma kodus sisse tolle aja kohta moodsa tehnika nagu elekter, tolmuimeja, telefon ja grammofon.

„Maja kasutatakse eelkõige esindusüritusteks, koosolekuteks, nõupidamisteks ja koolitusteks, nii et see on Tallinna esindushoone ja seda niimoodi kasutame, aga Jaan Poska vaimu ja Jaan Poska pärandit me üritame hoida ja kanda ja võib-olla isegi tunnete ära siin natukene Jaan Poska rahu,” sõnas Juhkam.

Poska kodu alumisel korrusel oli kaks salongi, kus Jaan koos abikaasa Constance’iga võõrustas külalisi.

„Jaan Poska ajas saksa seltsis vene keeles eesti asja. Eesti naisliit oli esimese vabariigi ajal siin sees ja nad tegid ümberehitust niiviisi, et esimesele korrusele paigutasid 14 väikest korterit. Maja on muudetud palju, sellepärast me olemegi üritanud taastada natukenegi just seda aega, kui Poska siin elas. Sigaritoas on ainulaadne lagi, mis on originaal, muidugi on natuke lihvitud ja tsipa renoveeritud,” meenutas Juhkam.

Jaan Poska suri oma majas 54-aastaselt kuu aega pärast Tartu rahu sõlmimist.

„Abikaasa Constance suri kolm aastat hiljem, pere, need üheksa last jäid Jaan Poska vendade-õdede, kogu suure pere juurde ja nende hoole alla. Maja oli raske ülal pidada ja Poskad andsid selle üürile, naisliit, lastekaitse. Nõukogude ajal oli siin ALMAVÜ, see oli organisatsioon, kes toetas Nõukogude armeed, õpetati välja autojuhte, tehnikuid. Sellel krundil oli eriti huvitav moment, siia ehitati suur bassein, mis oli küll garaažis ja seal õpetati välja tuukreid,” kirjeldas Juhkam.

Tallinna linnavalitsus otsustas 2006. aastal Jaan Poska maja taastada. Pärast mahukaid töid avati Jaan Poska maja 2008. aastal, mil maja ostmisest oli möödunud täpselt sada aastat.

„Alati Tartu rahu tähistamiseks Poska maja avab uksed ja samamoodi me üritame rohkem olla avatud linnarahvale, Kadrioru inimestele ja tuua siia mõned kontserdid,” ütles Juhkam.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.