"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Laikmaa tänav saab uue ilme ja rikkaliku haljastuse (2)
01. märts 2024
Trammitee projekteerimisel on arvestatud nii ühistranspordi kasutajate kui ka jalakäijate vajadustega. Foto: InfraBIM OÜ.

Vanasadama trammitee rajamise käigus uueneva Laikmaa tänava linnaruumiline lahendus näeb ette tasakaalustatud liikuvuskeskkonna, rohelisema ilme ja mugava ühistransporditaristu loomise.

„Nagu lubasime, läbib lisaks rajatavale trammiliinile uuenduskuuri ka kogu ümbritsev linnaruum ning mul on hea meel, et juba aasta lõpus saavad need muudatused tänavaruumi integreeritud. Laikmaa tänava uus linnaruumiline lahendus pakub rikkalikku haljastust, toob esiplaanile rohelisi liikumisviise ning loob jalakäijatele võimalused maapealseks teeületuseks ja mugavaks ühistranspordi kasutamiseks,“ rääkis abilinnapea Vladimir Svet.

Trammitee projekteerimisel Laikmaa tänava lõigul on arvestatud nii ühistranspordi kasutajate kui ka jalakäijate vajadustega. Trammipeatused on kavandatud tänava keskele, tagades mugava ligipääsu ühistranspordile. Sõiduteed on ettenähtud vaid ühissõidukite liikumiseks ja kaetud graniitkivikattega. Kõnniteede katteks on kavandatud keskkonnasõbralikud ja vastupidavad materjalid – graniitplaat ja kivi.

Uus lahendus pakub rikkalikku haljastust ja toob esiplaanile rohelisi liikumisviise.
Pilt: InfraBIM OÜ

Trammitee rööbaste vahelised alad on kaetud tugevdatud muruga, mis on piisavalt vastupidav, et võimaldada vajaduse korral ajutist sõidukite liiklemist trammiteel. Kõnnitee äärde on projekteeritud LED-valgustitega piirded, mis lisavad tänavale esteetilist väärtust ja kaitsevad istutusalade nurki tallamise eest.

Tänava keskele on kavandatud 14 püramiidse kujuga tamme Crimson Spire. Puude istutamisel kasutatakse juuretõkkekangast, et kaitsta juuri, isoleerida maa-aluseid kommunikatsioonitrasse ja hõlbustada vajadusel puude ümberistutamist.

Mitmekesine madalhaljastus hõlmab erivärvilisi õitsvaid ja vastupidavaid põõsaid nagu Jaapani enelas, kaselehine enelas, pihlenelas, näärmeline sõstar, metsviinapuu ja Hollandi lumimari. Madalhaljastuse liigilise valiku kõrgus tagab nähtavuse ülekäikude juures. Laikmaa tänavale istutakse samuti üle 2200 põõsaistiku.

Laikmaa tänav öösel.
Pilt: InfraBIM OÜ

Linnaruumi elavdamiseks on Laikmaa tänavale projekteeritud neli puukujulist valgusskulptuuri, mis on omakorda toeks vertikaalhaljastusele. Suvel annavad valgusskulptuuridel kasvavad liaanid rohelust juurde skulptuuridele, luues looduslähedase atmosfääri. Talvel pakuvad need kõrguslikku ruumilist mõõdet koos valgustusega.

Laikmaa tänava tänavalahendus on väljatöötatud KMG Infra OÜ ja Merko Ehitus Eesti AS koostöö tulemusel ja kaasates Lootusprojekt OÜ-d. Laikmaa tänav on planeeritud valmis saada selle aasta detsembriks.

Vanasadama trammiliini ehitustööde tulemusena valmib ligi 2,5-kilomeetrisel lõigul uus trammiliin, mis algab Kivisilla ja Gonsiori tänava ristmikust ning ulatub kuni Põhja puiesteeni. Trammiliiklus on kavas käivitada uuel trassil tänavu sügisel, kuid siis jätkub veel katendite rajamine sõidu- ja kõnniteedele, liikluskorraldusvahendite, ootepaviljonide ja muu linnaruumi inventari paigaldus ning haljastustööd, mis valmivad lõplikult 2025. aasta alguses. Projekti on rahastanud Euroopa Liit taasterahastu NextGenerationEU vahenditest. Vanasadama trammitee rajamise protsessil saab silma peal hoida kodulehel tallinn.ee/vanasadamatramm.

Vaata ka Laikmaa tn tänavalahendust tutvustavat videolõiku: https://we.tl/t-ZYXeAfoXh7.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Aff
2. märts 2024 19:07
huvitav, et mis taimed sina istutatakse... palmid või? Seal ju suviti hirmus kõrbe kuumus!!!
Arvaja
2. märts 2024 12:09
Tore kuulda, et haljastusele rohkem rõhku pannakse. Punaselehiseid puid võiks ka olla, igihaljaid...