"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mustamäe tee ääres alustatakse naftareostuse likvideerimist (0)
05. märts 2024
REOSTUS. Mustamäe tee juurest võib leida naftat. FOTO: Albert Truuväärt

Sobivate ilmaolude korral alustatakse aprillis Mustamäe tee ääres endise Charlottenthali suvemõisa pargis mitukümmend aastat tagasi tekitatud keskkonnareostuse likvideerimist. Saneerimiskava valmib märtsi keskpaigaks, tööd kestavad hiljemalt järgmise aasta juunini.

Abilinnapea Joosep Vimm märkis, et naftasaaduste reostus kujutab endast alati tõsist ohtu keskkonnale ning on oluline, et avastatud reostusallikad esimesel võimalusel likvideeritaks.

„Nõukogude ajal ja 1990. aastate alguses suhtuti keskkonda märksa hooletumalt kui tänapäeval. Kahjuks on tõenäoline, et Tallinnas on veelgi selliseid kohti, kus maapind võib peita möödunud aegadel tekkinud või tekitatud reostust. Viimaste aastate suurim sarnane juhtum pealinnas pärineb teatavasti Stroomi rannaalalt. Loodetavasti leidub neid vähe, kuid kindlasti tasub eriti tähelepanelik olla endistes tööstuspiirkondades,“ rääkis Vimm.

Kristiine linnaosas aadressil Mustamäe tee 20 asuva kinnistu läänepoolses servas on umbes 350 ruutmeetri ulatuses naftasaadustega saastunud ligi poole meetri paksune täitepinnase kiht.

Kristiine linnaosa vanema Jaanus Riibe sõnul pärineb reostus uuringu andmetel ajast, mil kinnistu läheduses paiknesid sildkraana ning kütusemahutid, mis võisid osaliselt asuda ka tuvastatud reostuskolde lähedal. „Kristiine on roheline linnaosa, mistõttu peame oluliseks parkide korrastamist ja roheluse säilitamist. Endise suvemõisa pargi saastunud pinnase puhastamine on meie jaoks suure tähtsusega. Suhtume sellesse probleemi täie tõsidusega ning jälgime tööde käiku,“ lisas Riibe.

Kinnistu pinnase puhastamiseks on mitmeid võimalusi, kuid lähtuvalt uuringu soovitustest kavandatakse pinnase ja põhjavee tervendamine in situ meetodil ehk kohapealset käitlust kasutades, mis on süsiniku jalajälje ja teenuse maksumuse poolest säästlikum kui muud meetodid, näiteks pinnase äravedu ja asendamine.

Saastunud pinnase ja põhjavee tervendamine kohapeal aitab täita Tallinna jäätmekava 2022-2026 seatud sihte, mille üheks peamiseks eesmärgiks on jäätmetekke vältimine ja vähendamine.

Tuvastatud keskkonnareostus likvideeritakse Tallinna strateegiakeskuse ringmajanduse osakonna eestvedamisel. Töödeks vajaliku saneerimiskava koostavad ja reostuse likvideerivad Maves OÜ ja Ekogrid OY, omanikujärelevalvet teeb Keskkonnaprojekt OÜ. Saneerimiskava koostamine ja reostuse likvideerimine läheb kokku maksma 106 000 eurot. Töid finantseeritakse Tallinna linna eelarvest ja SA Keskkonnainvesteeringute Keskus

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.